Yalla Bar – koktejlové království v Kyjově, kde drinky zdobí láskou k řemeslu

bar v Kyjově gastro příběhy jak si otevřít bar Kyjov Yalla Bar

Tak trochu náhoda, tak trochu štěstí a především touha dělat věci s láskou a po svém, dovedla sympatický pár Kamila a Kateřinu k vlastnímu podniku. Procestovali spolu svět, aby se vrátili ke kořenům a otevřeli v Kyjově koktejlový bar inspirovaný Anglií, Izraelem a několikaletou praxí v gastru a pohostinství. Tihle dva zkrátka věří tomu, co dělají, a svým přátelským přístupem k hostům postupně mění každý svůj sen v realitu. A víte co? Já jim věřím taky.

Jak byste jednou větou popsali Yalla Bar?

Kamil: Bar, kde děláme kvalitní, poctivé drinky, s láskou a s důrazem na osobní kontakt se zákazníky.

Co znamená název Yalla?

Katěřina: Yalla doslova znamená: Zaber, pospěš. Inspirovali jsme se v Izraeli, kde tenhle výraz používají skoro za každým slovem v běžné řeči. Když jsme vymýšleli, jak se bude náš podnik jmenovat, chtěli jsme, aby měl název něco společného s námi, v tomhle případě s naším pobytem v Izraeli. Je to i dobrý icebreaker. Když s námi chtějí hosté začít konverzaci, zeptají na název a už se bavíme dál.

Svou nabídku koktejlů pravidelně obměňujete, jak přesně to funguje?

Kamil: Stabilně máme na lístku 12 alkoholických koktejlů, 5 nealko a nově jsme přidali i kávu. Nabídku měníme po sezónách: jaro, leto, podzim, zima. Koktejly vždycky vymýšlíme tak, aby si vybral každý. Máme  na lístku ginové, rumové, slabší, silnější, hořčejší, sladší… Vždycky chystáme i jeden časově omezený speciální koktejl, který nepíšeme na lístek, ale na tabuli.

Kateřina: Čas od času taky vymýšlíme koktejly v rámci spolupráce. Letos jsme třeba podle městské akce Kyjograf pojmenovali i náš speciální koktejl. Měsíc před akcí jsme ho prodávali v rámci proma.

Všechny koktejly jsou z vaší hlavy?

Kamil: 90 % koktejlů jsou naše vlastní receptury, ale máme na lístku i nějaké klasiky – momentálně je to Espresso Martini nebo Penicillin.

Jak vypadá proces tvoření koktejlů?

Kateřina: Občas nás v baru napadne nějaká zajímavá kombinace a když je chvilka času, jdeme ji ozkoušet. Většinou zjistíme, že ta kombinace není tak dobrá, jak jsme si mysleli (smích). Tak zkusíme něčeho ubrat, něčeho přidat. Většinou ho namícháme třeba i 8x, než doladíme správný poměr ingrediencí. Někdy se poštěstí a vyjde to i napotřetí.

Kamil: Vždycky našim zákazníkům říkám, že aby ochutnali jeden dobrý koktejl, musíme vypít 20 špatných (smích).

Sezónní nabídku máte vždycky stejnou, nebo vytváříte pokaždé komplet novou?

Kamil: Jsou koktejly, které zůstávají. Když jsme bar poprvé otevírali, otevírali jsme ho s drinkem Gin Basil Smash, který lidem tak zachutnal, že jsme ho museli dát i do nového letního nápojáku. Na podzim jsme do nabídky taky znovu přidali Apple Daiquiri, který vymyslela Káťa. Obecně se nám ale za ten rok dost rozvinuly chutě, takže vymýšlíme úplně jiné koktejly. Na začátku jsme měli v nabídce hlavně klasické, hodně silné drinky, ale ty se bohužel úplně nesetkaly s úspěchem. 

Kateřina: V začátcích jsme hosty museli hodně často upozorňovat na to, jak jsou silné, protože si koktejly vybrali jen podle názvu.

Máte nějaký koktejl, který nabízíte celoročně?

Kamil: Jeden nealko s názvem Sidecar Mocktail, který děláme na bázi kouřového čaje. Byl jedním z průkopníků našich koktejlů výraznějších chutí.

Kateřina: Hodně lidí k nám dojde s tím, že už jim o tomhle drinku někdo řekl a že ho chtějí zkusit. Proto ho pořád necháváme v nabídce, i když je hodně výrazný.

Zapojujete do drinků taky nealko alkohol?

Kamil: Přemýšleli jsme nad tím, ale je to poměrně drahá ingredience. Jelikož jsme na maloměstě, snažíme se ceny držet na nižší úrovni, protože musíme zaujmout širší publikum lidí, abychom se udrželi.

Kateřina: Když jsme si počítali marži, vyšlo nám, že by takový drink možná stál i víc, než ten s alkoholem. To už by byl pro naše hosty celkem problém. Uvažovali jsme ale, že ho nasadíme na naší tabuli jako limitku – kdo bude chtít, přijde ho ochutnat.

Dokážete říct, které chutě koktejlů jsou nejprodávanější? A na bázi jakého alkoholu?

Kamil: Máme dva druhy nejprodávanějších koktejlů: u žen vítězí gin, který je spíš sladší nebo sladkokyselý, u pánů jsou zase favoritem koktejly na bázi rumu a spíš hořčejší chutě.

Máte za sebou profesionální barmanský kurz, nebo jste samouci?

Kamil: S barmanstvím jsem začal já. Pracoval jsem v restauraci, kde jsme měli koktejlový bar a tam jsem se o ně začal poprvé zajímat. Zjistil jsem, kolik různých komplexních a sofistikovaných koktejlů vlastně existuje, začal jsem číst koktejlové knížky, dívat se na videa zahraničních barmanů z Anglie a Ameriky na YouTube… Pak jsem si koupil shaker na základní koktejly a postupně jsem do toho dostal i Káťu. Takže má vlastně barmanský kurz ode mě (smích).

Kateřina: Upřímně jsem nečekala, že to může být taková sranda. V plánu bylo, že já budu v našem podniku obsluhovat a Kamča bude míchat drinky. Teď se to nějak otočilo.

Kamil: Zjistili jsem totiž, že když vymýšlím koktejly já, jsou hodně výrazné a chutnají mně a několika mým věrným zákazníkům. Káťa se umí líp vcítit a vymyslet koktejly, které zachutnají většině hostů.

Jak těžké pro vás bylo získat si v Kyjově klientelu?

Kateřina: Od začátku bylo celkem jednoduché k nám dostat ženy a studentky, ale měli jsme trochu problém naučit pít koktejly pánskou klientelu a starší generaci. Často se nám stávalo, že k nám přišel pán se slečnou, ona si dala koktejl a on lahvové pivo. Pak se ho Kamča zeptal, jestli by u nás nechtěl zkusit i nějaký koktejl. Většinou ho přesvědčil tak, že řekl: podívejte se, já vám ho donesu a když vám nebude chutnat, tak to vypiju já. Podruhé už si u nás koktejl většinou dali oba a dokonce přivedli i svoje kamarády. Jde to sice pomalinku, ale postupně si kolem sebe tvoříme věrnou klientelu.

Testují u vás i stálí zákazníci nové koktejly?

Kamil: Testují. Největší návaly máme vždycky na začátku sezony, když představíme nový nápojový lístek. Většinou u nás hosté za večer vyzkouší všech 12 koktejlů z nabídky. Proto u nás ke každé objednávce dáváme džbánek s vodou zdarma (smích). Občas nás taky vyzvou, ať je překvapíme, že chtějí namíchat něco úplně mimo nápoják.

Dostanou se testovací koktejly na lístek?

Kamil: Spíš ne. Když zákazníci chtějí něco mimo nápoják, většinou kombinují ze základních ingrediencí, které už máme v jiných koktejlech. Takže vytváří hodně podobné koktejly, jako jsou ty naše. My se ale vždycky snažíme aby byl každý z těch 12 koktejlů nějakým způsobem unikátní. Aby vypadal a chutnal jinak.

Už pár týdnů musíte zavírat v 10. Jak moc se vás tohle omezení dotklo a jak ho řešíte?

Kamil: Dotklo se nás poměrně dost, špičku jsme měli vždycky kolem 9-10 hodiny. O víkendu jsme zavírali v 1, jinak běžně kolem 11-12. Proto teď energii věnujeme novým projektům, které s barem souvisí. Brzy budeme spouštět koktejlový rozvoz po kyjovsku a chceme do nabídky přidat i nějaké snacky.

Připravujete se rozvozem na možnost, že by vás mohli zase úplně zavřít?

Kateřina: Spíš se přizpůsobujeme současné situaci. Už teď fungujeme jako výdejové okénko, protože spousta našich zákazníků není očkovaná, takže si u nás bohužel nemůžou sednout. Teď máme za večer obsazených jen pár stolů. Většinu objednávek přijmeme tak, že si naši zákazníci vyjdou na procházku, projdou kolem našeho okénka a vezmou si od nás punč nebo drink na cestu. Lepší by pro nás samozřejmě bylo, když by tu seděli. To si tu většinou dali třeba 3-4 drinky, teď je to jeden. Počítáme, že při rozvozu si zase objednají třeba 2-3 drinky.

Při minulých uzavírkách jste chystali koktejly online. Máte to v plánu dělat znovu?

Kamil: K tomu bychom se chtěli zase vrátit. S tím, že v rámci rozvozu budeme možná připravovat i nějaké balíčky základních ingrediencí, aby si naši hosté mohli drinky namíchat i doma. My jim na videu ukážeme, jak na to.

Plánujete nějak rozšiřovat Yalla Bar? Nebo třeba úplně nový gastro koncept?

Kamil: Náš sen je přesunout se do větších prostor. Určitě bychom si ale chtěli nechat i tento prostor v Kyjově. Lidi už jsou na nás zvyklí a asi by byli dost smutní, kdybychom odešli. Druhou pobočku bychom ale chtěli udělat jako bistro a bar dohromady. Taky bychom chtěli zaměstnat kuchaře, protože ve vaření se moc nevyznáme… Letos jsme taky začali jezdit po různých akcích a festivalech a i tomu bychom se chtěli věnovat víc.

A na závěr. Máte tip pro někoho, kdo si chce otevřít koktejl bar?

Kamil: Ať to dělá poctivě a hlavně srdcem. Je jen malé procento koktejl barů v Česku, kde drinky dělají přesně tak, jak se míchat mají. Musí jednoduše chtít a musí je to bavit.