Volume doprava! Je tady výběr skvělých gastronomických podcastů a další edukační inspirace

baristické kurzy gastro podcasty jak být skvělým baristou jak být skvělým barmanem vzdělávání v gastronomii

Vzdělání není nikdy dost, proto jsme pro vás připravili pár inspirativních tipů, díky kterým si můžete rozšířit své gastronomické obzory. Zaposlouchejte se do českých i zahraničních podcastů, prozkoumejte nejrůznější vzdělávací platformy a hlavně! Učte se, učte se, učte se!

🎧 Co poslouchat 

Český gastronomický podcast

Luboš Kastner je spolumajitelem a tváří firmy Red Castle Business Group. Vede marketing, vývoj restauračních konceptů, inovace a programy péče o hosty ve všech restauracích řetězce. Kromě toho je také mistrem mluveného slova. Poslechnout si ho můžete v Českém gastronomickém podcastu, což je moderovaný byznysový pořad o ekonomických potřebách, vhledech, nápadech a zkušenostech z české gastronomie s respektovanými odborníky. 

Luboš Kastner je v branži ostřílený matador, proto určitě stojí za sledování. Přečtete si ním také rozhovor v našem magazínu 👉 tady.

Ve vlastní šťávě

V podcastu Ve vlastní šťávě zase válí pekařka Juliana Fischerová alias Maškrtnica. Zaměřuje na současné dění ve světě vaření, pečení a smažení a k rozhovorům si do pořadu zve zajímavé hosty, kteří se oblasti jídla věnují – ať už jde o fotografy, kuchaře nebo organizátory různých akcí. V podcastu se také hodně probírají nejnovější gastronomické trendy, takže pokud chcete být „in“, nalaďte si Julianu ve svém oblíbeném streamu nebo přímo na vlnách Radia Wave. 

GASTRO NAOSTRO

Časopis a internetový magazín Gastro&Hotel přináší podcast GASTRO NAOSTRO, který každý měsíc servíruje zajímavosti, aktuální trendy či problémy spjaté s gastronomií. Poslechnout si můžete rozhovory, konkrétní a praktické rady odborníků ze světa gastronomie, kteří se nebojí říkat věci, tak jak doopravdy jsou.

Gastromapa Lukáše Hejlíka 111

Oblíbená Gastromapa Lukáše Hejlíka je už od 1. 11. 2019 i jako podcast, který uvádí Lukáš spolu s Hanou Kuncovou. Anotace podcastu mluví jasně: Někdy je lepší si trochu zajet, než se hodně spálit. Takže jak asi správně tušíte, jde o podcast, který za zajímavými koncepty a osobnostmi neustále cestuje. Krásná inspiračka i relax zároveň. Doporučujeme třeba do auta nebo na jízdu vlakem.

Chef Arena

Uznávaný gastromanažer a zakladatel restaurace Zas a Znova Karel Šimůnek si zve k mikrofonu podcastu Chef Arena česká kuchařská esa, ke kterým se lidé rádi vracejí. Proto by vám tenhle podcast neměl ve streamu chybět. Není totiž nic jednoduššího, než se při vaření učit poslechem o vaření.

OVÍNĚNÍ

Aby to vše nebylo jen o jídle, máme tu také jeden podcast o víně. Vlastně o víně a životě. Nese jméno OVÍNĚNÍ a stojí za ním parta z podniků Na břehu Rhôny. Konkrétně tři hoši a jedno děvče, ještě konkrétněji Eva, Filip, Norbert a Petr. Diskutují o fenoménu vína, jsou kritičtí, otevření a polemizují nad rozličnými tématy vinného světa. Neotřelý formát – vřele doporučujeme. 

Brain We Are

Od gastronomie se v tomhle případě trochu odkláníme, ale zase ne tak docela. Brain We Are je podcast o mozku, mysli, biohackingu a našem fungování. A právě v rubrice, která se věnuje biohackingu, najdete pár zajímavých dílů. Třeba o tom, jak jídlo ovlivňuje naši mysl a tělo nebo jak v našem těle funguje dopamin. Prozkoumejte i další rubriky. Určitě objevíte témata, o kterých jste dosud neměli ani potuchu. Podcast přináší Vojta Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar.

The Dave Chang Show

Když zabrousíme do zahraničních streamovacích vod, určitě by vám neměl ujít podcast The Dave Chang Show, za kterým nestojí nikdo jiný než populární restauratér, kuchař, zakladatel kulinářského impéria Momofuku a producent seriálu Ugly Delicious David Chang. Baví všechny, kdo se zajímají o jídlo, restaurace a byznys kolem nich. Takže nás rozhodně a věříme, že vás bude také. 

Gastropod

Podcast Gastropod se na jídlo dívá optikou vědy a historie. Každá epizoda odhaluje skrytou historii gastroprůmyslu a vše, co se za dnešními food trendy ukrývá. Moderátorky Cynthia Graber a Nicola Twilley servírují novou epizodu každé dva týdny.

A Taste of the Past

U historie ještě zůstaneme s podcastem A Taste of the Past. Kulinářská historička Linda Pelaccio se v něm vydává na cestu historií jídla. A musíme říct, že velmi zábavnou formou. Nalaďte si!  

👀 Co sledovat a 🧑‍🎓 kam na kurzy

Český gastronomický institut (ČGI)

Na ČGI se dozvíte všechno, co jste kdy potřebovali vědět o gastronomii. Jde o organizaci sdružující profesionály z oboru, kteří od jednoho stolu rozvíjí českou gastronomii. A nezůstává se u jednoho tématu. Řeší se ekonomika, podnikání, vzdělávání, zdraví i kultura. Pokud vás činnost institutu zajímá víc, není nic jednoduššího, než se stát jeho členem.  

Barový institut

Chcete-li se vytrénovat na post barmana či baristy, zamiřte do Barového institutu, což je nejdostupnější vzdělávací instituce pro tato povolání. Pomohou vám tu také se získáním živnostenského oprávnění na hostinskou činnost. Barový institut má i vlastní perfektně vybavené školící centrum, ve kterém si kurzy užijete v komorní a profesionální atmosféře. 

Českomoravský svaz minipivovarů

Pokud pro vás káva ani koktejly nejsou to pravé ořechové a rozhodli jste se nastartovat svoji kariéru jako sládek či sládková, mějte v hledáčku dění Českomoravského svazu minipivovarů. Jeho hlavní činností je poskytování právního a legislativního servisu, ale také vzdělávací servis a školení sládků. Svaz se také podílí na vzdělávání a přípravě budoucích sládků, například ve spolupráci se Střední průmyslovou školou potravinářské technologie v Praze.

Akademie AHR

V akademii Asociace hotelů a restaurací České republiky získáte know how těch nejlepších na stříbrném podnose. Hard skills, soft skills, coaching a mentoring. Všechno na jednom místě. A pokud si z vypsaných kurzů nevyberete, můžete si nechat ušít kurzy na míru.

Foto: Unsplash, Joe Pugliese (David Chang)