Vaše zahrádka bude praskat ve švech. Jak z nejnabitější sezóny vytřískat maximum?

jak na sociální sítě v gastronomii jak přilákat víc hostů do podniku jak přilákat víc hostů na zahrádky sezónní menu zahrádková sezóna zahrádky

S prvními teplými dny přichází na hosty žízeň a chuť vysedávat o dlouhých večerech na vaší zahrádce. Jděte jejich přání naproti a postarejte se o to, aby ve vašem podniku nezůstal jediný nespokojený zákazník a neobsazený stůl.

Vytvořte z vaší zahrádky Instagram friendly místo

Místo, které je originální, prodává samo sebe. Proměňte svou zahrádku ve fotogenický lapač na hosty. Jak? Najděte nebo vytvořte koutek, do kterého si vaši zákazníci budou chodit pro fotku z vašeho podniku. Buďte tak kreativní, jak můžete. Často postačí maličkosti – židli nahradit houpačkou, na stoleček rozprostřít čerstvé květiny a pokreslit stěnu za sezením. Přidejte k tomu “Instagram friendly” jídlo a máte zaručeno, že se o vaší terásce budou šířit dobré zvěsti, a to nejen skrz sociální sítě.

Tip: Pokud zákazníci o vašem vyzdobeném koutku zatím příliš nevědí, proslavte ho tím, že uspořádáte soutěž o nejlepší fotku. Zasypte místo letáčky s výzvou, ať se hosté vyfotí na vašem sezení s drinkem v ruce a sdílejí ho s označením vašeho podniku na sociálních sítích.

Speciální zahrádkové menu

Připravte pro vaše hosty neodolatelnou nabídku, ze které si objednají jen na vaší zahrádce. Postavte zahrádkové menu na sezónních ingrediencích a inspirujte se jídly, které jdou na dračku i z vaší běžné nabídky. Zchlaďte zákazníky jarními signature drinky a limonádami a připravte pro ně osvěžující výběr salátů a tapas. Sezónní nabídku co nejdřív vypusťte do světa – skrz sociální sítě a do e-mailových schránek stálých návštěvníků vašeho podniku.

Ať vaši hosté nekupují zajíce v pytli

Neexistuje horší pohled pro číšníka, než na otrávené nebo žíznivé návštěvníky, kteří nedostali na talíř nebo do skleničky to, na co se celou dobu těšili. Proto si hlídejte, abyste měli veškeré klíčové ingredience v zásobě, zejména ty ze zahrádkového menu. Pokud máte v nabídce speciální jarní edice limonád s bezinkou či levandulí, které promujete na sociálních sítích, pak nejspíš nechcete, aby vám došel sirup, ze kterého je chystáte. Přáli byste si mít větší kontrolu nad skladovými zásobami? Nechte se upozornit pokaždé, když vám začne docházet důležitá ingredience.

Rezervovat nebo nerezervovat?

Jen málokterý podnik hostům umožňuje rezervovat místa na zahrádce. Buďte jedním z těch, které jdou zákazníkům, co rádi plánují, naproti. Využijte rezervací ve svůj prospěch a dejte jim skrz sociální sítě a váš web vědět, že pokud chtějí mít jistotu místa, měli by si ho zarezervovat včas. Ukažte také, kde všude mohou rezervaci provést – odkažte sledující na váš e-mail, telefon nebo rezervační systém. Všechny tyto informace byste měli mít také v popisku profilu na Instagramu a Facebooku a taky na Googlu.

Řádně proškolte své brigádníky

Na zahrádkovou sezónu jste už nejspíš řádně připravili i váš brigádnický personál. Má v malíku celou vaši nabídku (včetně té sezónní) a mapu stolů vám bez problému nakreslí, i kdybyste ho vzbudili o půlnoci. Poučte své nováčky taky o tom, jak nezmatkovat, když zrovna bude obsazená většina stolů ve vašem podniku. Co třeba sepsat desatero klidného číšníka a používat ho jako tahák pro situace, kdy to váš personál už prostě “nedává”? Vyvěste ho na viditelné místo za barem a ukažte svým lidem, kam můžou nahlédnout, když nebudou vědět kudy kam. A pokud byste jim chtěli ještě víc zpříjemnit směnu, pořiďte do svého podniku mobilní číšníky a šetřete jejich čas i kroky.

Tip: Pokud máte personálu nedostatek nebo uvažujete, že byste zahrádku nechali bez obsluhy, nechte své hosty objednat a zaplatit samostatně přes QR kódy. Víc o výhodách objednávání pomocí QR kódů v článku.

Reagujte na počasí

Nenechte se zaskočit proměnlivostí jarního počasí – využijte ho ve svůj prospěch. A teď tím nemyslíme jen to, abyste měli k dispozici dostatečnou zásobu dek pro chladné večery a abyste hosty chránili před přímým sluncem slunečníky. Přizpůsobte se počasí taky programově.

Víte, že většinu tržeb uděláte na zahrádce, ale celý další týden má pršet? Buďte pružní a včas zákazníkům nabídněte vhodnou alternativu. Co takhle uspořádat večeři s hudebním doprovodem, sestavit tematickou týdenní nabídku inspirovanou cizí zemí s výkladem šéfkuchaře nebo hosty pozvat na kurz vaření jednoho z jejich nejoblíbenějších jídel?

Pokud si nejste jistí, co by vaši zákazníci rádi, pobavte se s nimi o tom příště u stolu. Anebo uspořádejte anketu na sociálních sítích a zeptejte se jich, čím by si návštěvu vašeho podniku rádi ozvláštnili.