Kaiser Franz a Votre Plaisir: přes trhy k srdcím zákazníků

Ne každý příběh úspěšného podniku začíná otevřením kamenné pobočky. I klikatější a delší cesty se v konečném důsledku vyplácí. Důkazem jsou toho příběhy dvou pražských podniků, cukrárny Votre Plaisir a bistra Kaiser Franz, které pojí začátky na trzích. Stánkový prodej, kterým své podnikání začínali, má totiž své výhody – například nižší vstupní náklady a přímý kontakt se zákazníky. Přestože se jejich cesty liší, v základních bodech se shodují.

1) Prostřednictvím prodejů na trzích začali budovat vlastní značku

Příběh party kamarádů z Kaiser Franz, kteří na trzích začínali s dnes úspěšně zajetou značkou odstartoval nápad, který byl sice prostý, ale na tu dobu poměrně nový. Jednoduše chtěli prodávat kvalitní jídlo za férovou cenu. Se svými burgery nejprve ovládli trhy na Jiřáku a poté se přesunuli i na festivaly. “Rozjížděli jsme se v době, kdy se zákazníci od fast foodů postupně přesouvali směrem ke kvalitnímu stravování. Na festivalech a trzích jsme díky našemu přístupu k jídlu získali spoustu fanoušků. No a pak jsme v roce 2018 otevřeli vlastní burgrárnu na Vinohradech,” říká Ondřej Matoušek z Kaiser Franz. Jako největší výhodu trhů vnímá blízkost k zákazníkům, ale i ke kvalitním surovinám, které od zelinářů odebírají dodnes.

Dvojice cukrářů samouků Gabriely a Michala Hrubcových z Votre Plaisir před vstupem na trhy dodávala své výrobky do cukráren a restaurací. Vlastní stánek na trzích v Karlíně a na Kulaťáku si pronajali z jednoduchého důvodu – chtěli se dostat napřímo ke koncovým zákazníkům a začít budovat vlastní značku. Právě tady si vytvořili základnu věrných zákazníků a díky nim získali odvahu k otevření vlastního podniku. V kamenné pobočce pak mohli plně představit svojí nabídku. “Když jsme byli na trzích, museli jsme tomu vždycky přizpůsobovat i sortiment. Prodávali jsme mnohem víc koláčů i slaných quichů a museli jsme pokaždé myslet i na to, že i chladící možnosti jsou na trzích dost omezené,”  doplňuje Gabriela z Votre Plaisir.

2) Trhy je dovedly k otevření vlastní prodejny

Přestože se majitelé Kaiser Franz “z ulice” výhradně do kamenné pobočky přemístit neplánují, má pro ně určité výhody. Svým zákazníkům mohou nabídnout širší sortiment, například výběr kvalitních piv z minipivovarů. U piva si s nimi mohou čas od času také popovídat, což rušný prodej na trzích neumožňuje. “Prodej jídla v terénu” má pro ně ale stále svůj zásadní význam. V průběhu let se z trhů a vlastní pobočky přesunuli také do dalšího odvětví a začali se věnovat i cateringům, a to především svatebním. Právě tady jim pomáhají zkušenosti získané na farmářských trzích a festivalech, kde se naučili improvizovat a podávat jídlo na místech, která jsou pro ně zcela nová.

Majitelé Votre Plaisir, kteří naopak v kamenné pobočce zakotvili, mají s otevíračkou vlastního podniku vícero zkušeností. První pokus o otevření vlastní cukrárny proběhl v roce 2015, kdy otevřeli pobočku v Soukenické ulici. Moc dlouho tam ale nezdrželi – za pouhý půlrok fungování je vytopila voda a oni tak ze dne na den přišli o všechno. Na trhy se proto na krátkou dobu vrátili s vědomím, že vlastní cukrárnu chtějí i přes prvotní neúspěch znovu otevřít. Jak sami říkají – tehdy je prodej na trzích zachránil. V roce 2019 pak otevřeli cukrárnu, ve které fungují dodnes. 

3) Prodej na trzích není vždycky jen sluníčkový

Ondřej Matoušek z Kaiser Franz i majitelé Votre Plaisir se shodují na tom, že člověk má k zákazníkům zkrátka blíž už jen proto, že s nimi prožívá rozmary počasí. Právě nevypočítatelnost počasí v kombinaci s náročnější přípravou jsou zároveň nejtěžší výzvou celého prodeje na trzích. “Samozřejmě, že když vybalujete věci brzo ráno a prší a vy víte, že to celý den bude vypadat úplně stejně, nejste z toho dvakrát nadšení,” popisuje Gabriela z Votre Plaisir. A i přesto, že jim je v stabilním prostředí cukrárny dobře, občas se jim zasteskne po atmosféře na trzích nebo po některých zákaznících, kteří se za nimi z trhu do kamenné pobočky už nepřesunuli.