Trendy 2022 – které z nich zahýbají českým gastrem?

byznys gastro trendy gastro trendy 2022

Rok 2022 se nevyhnutelně blíží. Protože štěstí přeje připraveným, je nejvyšší čas se dozvědět, na které gastronomické trendy byste měli naskočit v příštím roce. Které z nich rozvíří vody českého gastra a jak se na ně můžete připravit?

1) Ještě promakanější prodej jídla s sebou

V posledních dvou letech ovlivněných covidovými restrikcemi se velkém se rozjely rozvozové služby a objednávka jídel s sebou. A rok 2022 tento trend ještě posílí. Abyste si zajistili plynulý přísun objednávek jídla ze všech zdrojů, měli byste být vidět nejen ve všech rozvozových aplikacích, ale hlavně si dobře propracovat svůj vlastní rozvoz. Inspirovat vás můžou třeba tyto trendy ze zahraničí:

  • Víc než polovina hostů by se přihlásila k pravidelnému odběru jídel s sebou, pokud by jejich restaurace takový nabízela. Očekávají, že by obědové menu dostali za zvýhodněnou cenu.
  • Přes 75 % mladých zákazníků by si ze svého oblíbeného podniku objednalo balíček “předpřipravených ingrediencí”, ze kterých si doma můžou sami uvařit své oblíbené jídlo. Třeba podle návodu na sociálních sítích.
  • Polovina hostů by z restaurace odebírala i ovoce, zeleninu nebo pečivo, pokud by je nabízela. 
  • Víc než třetina zákazníků si v době lockdownu z restaurací objednávala alko drinky s sebou a hodlá v tom pokračovat i v příštím roce. I bez lockdownu.
  • Mladší generace hostů si chce ze své oblíbené restaurace čas od času místo oběda nechat dovézt jen předkrm nebo dezert.

Tip pro vás:

Zauvažujte taky nad tím, jestli část svého provozu zcela nepřesunout do virtuálního prostoru. Ze zahraničí se k nám už v jarních vlnách dostal trend tzv. “ghost kitchen”, kdy celé restaurace nebo jejich část fungují pouze na bázi rozvozu. Odhaduje se, že do roku 2025 bude mít víc než polovina restauratérů několik takových virtuálních podniků. V Česku na tento trend jako jeden z prvních naskočil podnik Sanduga. Přečtěte si rozhovor, ve kterém jeho provozní David Deme vysvětluje, jak jim virtuální pobočky pomohly přečkat složité časy.

2) Personál si budete muset hýčkat trochu víc

Nedostatek personálu trápí restauratéry celosvětově. Že s ním bojují, přiznala téměř polovina amerických a kanadských restauratérů. Jak se ho snaží řešit?

  • 30 % amerických a 16 % kanadských restauratérů začalo tím, že svému personálu zkrátili pracovní dobu o několik hodin denně, aby byli dostatečně odpočatí na další směnu. 60 % z nich zvýšilo personálu platy a zavedlo benefity, pomocí kterých se snaží přilákat nové zaměstnance.
  • Pokud se s nedostatkem personálu potýkáte dlouhodobě, přenechte část obsluhy chytrým technologiím. Nechte své hosty objednat a zaplatit pomocí QR kódů. O všech jejich výhodách si můžete přečíst v tomto článku.

Tip pro vás:

Kromě lepších podmínek (ať už nabídky výhodnějšího úvazku, lepšího finančního ohodnocení nebo bonusů v podobě obědů či kávy zdarma) si své zaměstnance nezapomeňte hýčkat také lidsky. Ukažte, že jste pyšní na to, že u vás pracují a představte je i svým hostům na sociálních sítích. Sdílejte například fotky z vašeho provozu a zveřejněte medailonek vašeho dlouholetého kuchaře nebo číšníka na sociálních sítích. 

3) Nabídka pro hosty šitá na míru

Víc než kdy dřív bude v roce 2022 důležité, abyste hostům zůstávali nablízku i v momentě, kdy zrovna fyzicky nemůžou navštívit váš podnik. Ujistěte se, že jste se svými zákazníky zůstáváte v kontaktu i mimo dobu jejich návštěvy – skrze svůj web, sociální sítě nebo věrnostní program.

Tip pro vás:

Nabídněte svým hostům, aby se zapojili do personalizovaného věrnostního programu. Vezměte si od nich telefonní číslo nebo mail a využijte získaný kontakt pro rozesílku nabídek, které jsou pro ně jako dělané. Víte, že k vám hosté často chodí posedět na sklenku či dvě bílého? Pak je bude zajímat, že k vám další týden dovezou sud zbrusu nového vína od jejich oblíbeného vinaře. Napište jim o tom.

4) Udržte si hosty skrze udržitelnost 

S dospívající mladou generací se i do restauračního prostředí ve velkém dostává téma ekologie a udržitelnosti. A v roce 2022 bude mít tohle téma nastavenou laťku ještě výš, než v předchozích letech. Dobře informované hosty už neohromíte tím, že třídíte odpad. Čím dál tím častěji je bude zajímat, kde se pásla kráva, ze které jim na talíři přistane burger, nebo jak přemýšlíte nad ostatními ingrediencemi, které přidáváte do svých jídel.

Tip pro vás:

Dejte si záležet na výběru klíčové suroviny, na které stavíte jídla na svém menu. Máte bistro se zdravou výživou? Investujte dostatek času a péče do výběru lokálního dodavatele salátu. Že nevíte, na co se při jejich výběru soustředit? Nechte si poradit od bistra Maya’s. A pokud už lokálního dodavatele surovin máte, zkuste okouzlit své hosty něčím tak jednoduchým, jako je mátový čaj dělaný z máty, která roste na vašem restauračním parapetu. Nezapomeňte jim o tom ale říct – třeba v poznámce svého menu.

5) A máte tu něco dobrého pro vegetariány a abstinenty?

Vegetariánská jídla a nealko koktejly nejsou pro většinu restauratérů žádnou objevnou novinkou. Co bude ale výzvou pro další rok? Zařadit na své menu víc propracovaných bezmasých jídel a také koktejlů, ze kterých se vaši abstinující hosté sice neopijí, ale vychutnají si je. Ukažte rozrůstající se skupině veggie a abstinujících zákazníků, že o nich víte a že chcete, aby se u vás dobře najedli i napili. Nejen smažáku a nealko piva.

Tip pro vás:

Propojte výživové trendy s udržitelností a zaměřte svou pozornost na obědové menu bez masa. Co zkusit celý vegetariánský týden na bázi sezónních surovin dodaných středočeskými farmáři? Takový luštěninový týden se zeleninovou přílohou dle sezóny nikoho neurazí. Anebo se v kuchyni vraťte ke staročeským kořenům, kdy maso rozhodně nebylo “denní chleba” na talíři průměrné rodiny. Pokud nechcete riskovat, že naštvete své věrné masožravce, co obědové menu podělit alespoň fifty fifty?

6) Váš příběh – ta nejlepší marketingová zbraň

Vytvářet a šířit svůj vlastní příběh je ta nejlepší forma sebepropagace, kterou můžete použít. A v příštím roce se do ní vyplatí pořádně opřít – to proto, že vám zajistí přízeň vašich hostů v časech zlých i časech dobrých.

Využijte znalostí, které máte, a pracujte s nimi jako se svou největší předností. Odhalte hostům na sociálních sítích například tajemství přípravy oblíbeného koktejlu nebo je vezměte s sebou do kuchyně a nechte je nahlédnout do zákulisí vaření obědového menu. Chcete víc tipů, jak ze svého příběhu vytěžit maximum? Inspirujte se u těch, kteří jsou ve vyprávění profíci.

Tip pro vás:

Pokud chcete dát svému příběhu pořádnou třešničku na dort, podpořte ho vlastním merchem. Nejlépe takovým, kterým doplníte příběh, který vyprávíte na svých sociálních sítích. Učíte hosty dělat koktejly přes YouTube videa? Nechte vyrobit vlastní skleničky s nápisem: Díky, zvládnu si namíchat sám. Chcete podpořit prodej jídla s sebou a propojit ho s ekologií? Vyrobte vlastní krabičky na jídlo a dejte hostům slevu na obědové menu s sebou, pokud si ho tam od vás nechají zabalit.