Suchej únor: proč být měsíc bez alkoholu a jak to zvládnout doma i za barem

detox jak zvládnout nepití kniha suchej únor měsíc bez alkoholu suchej únor

První měsíc letošního roku se nám přehoupl do února a ten, kdo dosud svému tělu nenasadil novoroční detox, má právě příležitost. Je tady (ne)populární výzva Suchej únor! Pojďme se mrknout na to, kde se vlastně tahle akce vzala a jak měsíc bez alkoholu zvládnout coby host i provozovatel podniku.

Přiznám se rovnou, dobrovolně a bez mučení – Suchej únor nezvládám držet. Ptáte-li se proč, odpověď je prostá: protože únor. Měsíc, ve kterém má hned pět členů naší rodiny narozeniny, a to včetně mě. Mohla bych se samozřejmě snažit o rodinnou osvětu a challengovat všechny naše oslavence ke společnému nepití. Už ovšem dopředu vidím reakci dědy, kterému servíruji kávu BEZ rumu, a veškeré mé nadšení z osvěty je fuč. To je ovšem jen naše famílie. Vy ostatní se k výzvě rozhodně přidejte. Je totiž velice očistná a pro zdraví člověka skoro i nutná záležitost.

Kde se vzal

Kampaň Dry February, u nás Suchej únor nebo také Sucháč, je benefiční sbírka, která vyzývá lidi, aby se během měsíce února vzdali alkoholu a pomohli tak získat finanční prostředky na léčbu závislostí či rakoviny. V Čechách výzvu založila nezisková organizace Liga otevřených mužů na podporu mužského zdraví (podle statistik totiž Češi pijí víc než Češky). Postupem času se pak Sucháč proměnil v kampaň pro širokou veřejnost a dnes se může zapojit každý.

#suchadesitka

Suchej únor u nás letos slaví 10 let a meta je pro jubilejní ročník nastavená jasně: Nasbírat 10 milionů korun na prevenci závislostí. Podaří se to? To záleží i na vás!

Zapojit se do výzvy můžete jednoduše:

 1. Registrujte se na webu Suchej únor.
 2. Zvolte si částku, kterou na kampaň darujete.
 3. Dejte 28 dní bez jediné kapky alkoholu.

Jestli se vám zdá jeden měsíc bez alkoholu příliš velká výzva, vydržte třeba 21 dní, 14 dní, nebo si období přizpůsobte podle sebe.

Kniha Suchej únor

Registrací ke kampani můžete podpořit i letošní novinku, a sice knihu Suchej únor. Ta obsahuje 416 stránek destilovaného nachytření, tematické rozhovory s českými osobnostmi, sportovci, zpěváky, odborníky, psychology a terapeuty. Sex, sport, práce, výchova dětí, zdraví, léčba, umění a 110 ilustrací. O zábavu na měsíc střízlivosti se vám zaručeně postará.

„Naše kniha z vás abstinenty neudělá – není to ani jejím cílem. Má být lidem především inspirací k příjemné sebereflexi a můžeme se díky ní ledacos dozvědět. Nejen o alkoproblematice, ale hlavně o sobě. Kniha má jediný cíl – abychom všichni znali upřímnou odpověď na jednoduchou otázku: Ovládáme my alkohol, nebo alkohol ovládá nás?“
Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor

Tak čapněte Sucháč a udělejte něco pro sebe a pro společnost.

Jak zvládnout nepití doma?

 1. Vyhněte se slaným chipsům a ořechům. Po soli budete mít rychle žízeň. V lepším případě ji uhasíte vodou, v horším sáhnete po něčem alkoholickém.
 2. Zapomeňte na domácí „zahřívací drink“ před tím, než jdete s přáteli ven. Jakmile se chuť na alkohol rozjede, je k nezastavení.
 3. Neseďte jen tak na baru, protože při zahálce snadno chytnete „slinu“. Zkuste kulec, šipky nebo karaoke.
 4. Nastavte si dosažitelné cíle a běžte za nimi krok po kroku. Třeba: Nebudu pít sám.
 5. Pokud nezvládáte být úplně na suchu, omezte konzumaci alkoholu alespoň na polovinu. Nebo sáhněte po radleru či vinném střiku – prostě zkuste pít alespoň UVĚDOMĚLE.

Jak vyzrát na suchej měsíc v provozu?

 1. Vaše zákazníky v nepití podpořte.
 2. Dejte jim všemi kanály vědět, že o Sucháči víte a jste na něj dobře připraveni.
 3. Na menu zařaďte více mocktailů, tedy nealkoholických koktejlů.
 4. Sestavte menu speciálně pro sušiče a zatraktivněte ho nabídkou 1+1 drink zdarma či akčními cenami.
 5. Pokud máte bar (a koule), můžete klidně přejít na nealko koncept po celou dobu výzvy, jako to kdysi udělal bar Super Panda Circus.

 

Sucháči zdar!