Servis par excellence: 9 věcí, které váš podnik posunou o úroveň výš

dobrý servis jak je důležité mít dobrý servis jak vylepšit servis v restauraci

Jedním z nejdůležitějších prvků, na který je třeba se při provozování restaurace soustředit, je kvalita zákaznických služeb. Dvěma slovy špičkový servis. Ten zahrnuje poskytování zdvořilých a rychlých služeb, které uspokojí potřeby hostů během jejich kulinářského zážitku, což může předurčit, jestli se někdo z nich stane vaším věrným zákazníkem, nebo půjde raději o restauraci dál. Za nás je špičkový servis spolu s kvalitou nabízených pokrmů tím hlavním, proto jsme připravili 9 tipů, které vám pomohou servis posunout o úroveň výš.

Podle světových dat bude v roce 2021 73 procent návštěvníků častěji navštěvovat restaurace, kde měli kladnou zkušenost. Když zákazníci vejdou do restaurace, přicházejí totiž s určitými očekáváními. A ta vy musíte za každou cenu naplnit. Než se do toho pustíte, zkuste se sami vžít se do role vašeho zákazníka a zamyslete se nad svými očekáváními. 

Pravděpodobně to budou tato:

  • vřelé uvítání
  • pozornost personálu
  • rychlý servis na všech úrovních
  • příjemné a pohodlné prostředí
  • vysoká kvalita jídla
  • milé a srdečné jednání personálu
  • snadné platební metody

A čím tato očekávání naplnit? Tady je našich 9 tipů.

Školte svůj personál o správné etiketě

Pokud opravdu chcete, aby se k vám zákazníci vraceli, pak byste měli personál vzdělávat
o normách chování ve vašem podniku. Začněte tím, že je naučíte s hosty zdvořile mluvit.
V ideálním případě by se měl personál chovat slušně a vítat příchozí i odcházející hosty vřelým úsměvem. Věřte, že nevrlé číšníky nemá nikdo v oblibě. Zajistěte tedy, aby byl každý člen vašeho personálu, který si stoupne před zákazníky, co nejpřátelštější a nejpříjemnější. A dobře a čistě oblečený! Je také důležité dbát na to, aby si každý člen týmu dobře uvědomoval základní hodnoty vaší restaurace a zastupoval je při interakci s hosty.

Mějte vždycky něco navíc

Omrkněte vaši okolní konkurenci a zjistěte, co extra hostům nabízí. Pokud se najde něco sebemenšího, co zanedbá, skočte po tom a ihned to aplikujte ve vašem provozu. I pouhá karafa vody zdarma vám vynese plusové body. Další věcí, kterou můžete udělat, je pokusit se vyniknout pomocí neverbální komunikace vaší restaurace. Co tím myslíme? Třeba ceduli
u dveří s nápisem: Počkejte tady, až vás usadíme. Uznejte, že sdělení Dejte nám pár minut, než vám připravíme ten nejlepší stůl zní hned o něco lépe.

Využijte data hostů

Údaje o hostech jsou klíčovým faktorem, který pomáhá zákaznickému servisu vaší restaurace prolomit bariéry a dosáhnout nových výšin. Výkonné statistiky umožňují získat hluboký vhled do chování zákazníků a lépe jim porozumět. Existují různé typy dat, které vám mohou pomoci zlepšit standardy služeb. Podrobná databáze hostů je jednou z nejdůležitějších. Vytváření hloubkových profilů každého hosta, které zahrnuje osobní údaje, údaje o alergiích, oblíbeném jídle, pití či o preferencích sezení, vám pomůže porozumět potřebám hosta ještě předtím, než je sám vysloví. Pokud nevíte, jak tato data sbírat, zkuste online rezervační systém s pokročilými funkcemi. Nebo nám dejte vědět, rádi pomůžeme. S pokročilým CRM systémem (systém pro řízení vztahů se zákazníky) nebo platformou pro automatizaci restaurace můžete na zákazníky zacílit tak, že se u vás budou cítit naprosto výjimečně.

Vsaďte na překvapení

Jakmile hosté usednou ke svým stolům, zkuste je potěšit tím, že jim nabídnete speciality pro daný den nebo jim řeknete o probíhajících slevách a akcích. Díky tomu získají pocit, že udělali správnou věc, když se rozhodli povečeřet právě u vás.

Nabídněte sezónní zážitky

Nejjednodušším způsobem, jak zlepšit služby, je přizpůsobit nabídku tak, aby vyhovovala různým ročním obdobím. Vrazit sezónní položku do menu vás nic nestojí a pozornost hostů to přiláká zcela jistě. S tím se pojí i možnost stolování pod širým nebem v teplých měsících. Sezónní pokrmy totiž venku chutnají nejvíc. Inspirujte se v našem dalším čtení.

Zaveďte nové platební metody

Digitalizace pohostinství dnes kompletně mění hru. Investice do různých technologií proto může výrazně zvýšit atraktivitu vaší restaurace. Jednou z možností je pořídit si moderní POS řešení, které umí tisknout účtenky, zpracovávat transakce kreditními kartami a odesílat EET data jako na drátkách. Fajn je také umožnit zákazníkům bezkontaktní placení nebo placení pomocí QR kódů.

Naučte se přijímat kritiku

Chyby a fuckupy se na place prostě dějí. Jsme pořád jenom lidi, ne stroje. Proto je dobré mít vyladěné postupy pro řešení stížností a zpětné vazby zákazníků. Osvědčeným tipem je vyslechnout zpětnou vazbu a nabídnout zákazníkovi kompenzaci. Třeba jídlem na váš účet. Zákazník se tak bude cítit vyslyšen, a tím pádem se zvýší jeho šance na návrat do vašeho podniku i přes negativní zkušenost. 

Buďte pozorní a efektivní

Pomalá obsluha a nedostatek pozornosti personálu jsou zabijákem dalších návštěv. Vždy si proto předem dobře naplánujte směny. Podívejte se na počet nadcházejících rezervací, projděte si data své restaurace (CRM!), abyste si přesně definovali nejvyšší nápor hostů a podle toho se rozhodli o složení zaměstnanců jak na place, tak i v kuchyni.

Odměňujte věrné zákazníky

Zákazníkům, kteří se opakovaně vracejí, věnujte osobní přístup. Budete-li je oslovovat jménem, pamatovat si jejich pravidelnou objednávku, preferenci stolu a komunikovat s nimi, když se u vás zastaví, byť jen na kávu, budou vás milovat. Věrnostní program pro vracející se zákazníky je dalším skvělým způsobem, jak udržovat dobré vztahy a vysokou úroveň spokojenosti.