Prokousejte se food festivalovou sezónou. Je tady jarní nálož akcí a naše tipy, které nevynechat

akce pro foodies food festivaly 2022 food festivaly v Praze gastro akce 2022 Storyous storyous magazín street food festivaly v Praze 2022

Jaro se snad už konečně proklubalo ven a přináší celou řadu food a street foodovových akcí. Vyzobejte si z našeho výběru ty nejlepší. 

Street Food Festival – jaro 2022 | PRAHA

Nejlepší pražská foodie akce Street Food Festival povstane po pandemii z popela už v neděli 24. dubna. A s ní také všichni kulinářští fénixové, mistři plynových hořáků a grilů, a hlavně hordy labužníků a jedlíků. Hvězdnou pouliční sestavičku najdete na Facebooku akce a určitě stojí za prozkoumání. SFF se tradičně koná na dvoře holešovického Cross Clubu, nebude chybět DJ a vstup je zdarma. Lepší start festivalové sezóny snad ani nemůže být. A na co lákají sami organizátoři akce? Zeptali jsme se Jakuba Bukáčka.

„Jarní SFF bude našlapaný. Zájemců o účast je bohužel víc než místa, a proto vybrat a sestavit nabídku tak, aby byla zajímavá a vyvážená, je oříšek. Pokud bychom měli vybrat tři projekty, které byste neměli na festivalu minout, zmínili bychom projekt s autentickou thajskou kuchyní Chilli Lips. Jako další bychom vybrali Nhà Hai Hành (Dům u dvou cibulí), kteří připravují pokrmy tak, jak se vaří a servírují v klasické domácnosti ve Vietnamu. A moc se těšíme na fantastické sushi od Ikasu sushi, za kterým stojí Lukáš Želechovský. Samozřejmě, že každý si najde v nabídce své. Od sladkých churros přes zmrzliny, knedlíčky, hamburgery, BBQ až po sendviče. Počasí máme objednané a budeme se na vás 24. dubna před klubem Cross těšit.“

Jakub Bukáček, dramaturg SFF

Víno a oheň na ostrově | PRAHA

Konec dubna patří čarodkám, přesněji pálení čarodějnic. Jestli nevíte, co s tímto večerem, zamiřte 30. dubna uhasit žízeň na Střelecký ostrov. Připravena tu bude velkolepá ohňová show s degustací mimořádných vín. Představí se malí rodinní vinaři nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte. Zažít filipojakubský rej v centru Prahy? Proč ne!

Natural Wine Fest 2022 | BRNO

Natural Wine Fest je letos už druhý ročník největšího moravského festivalu naturálních vín. Naturální víno tu ochutnáte přímo od vinařů, zahraje hudba z vinylů a zajištěno bude i dobré jídlo. Jedna vstupenka zaručí neomezenou degustaci okolo 400 vzorků naturálních vín, ale i ciderů a jiných fermentovaných tekutin. Takže kdy a kde? 30. dubna v krytém prostoru brněnské Tržnice na Zelném trhu.

Karlínský food truck festival | PRAHA

Patříte-li mezi milovníky nenažraných kár, pak byste se měli na První máj vydat na Karlínské náměstí. Proběhne tu totiž Karlínský food truck festival. Těšit se můžete na ty nejkrásnější food trucky a přívěsy a jejich pouliční food porno. K tomu všemu vám celý den bude hrát DJ Hlava a čeká vás parádní vystoupení kapely Circus Problem. Pro děti budou připraveny kreativní dílny a další doprovodný program. 

Veggie Náplavka: Fight For Animals | PRAHA

Největší vegan událost roku vás čeká také 1. května. Přijďte na Náplavku ochutnávat novinky v rostlinné gastronomii a životním stylu. 

Víno a prosecco v parku Riegrovy sady | PRAHA

Vinohrady a víno – to jde dohromady! V Riegráčích poteče 6. a 7. května proudem bílé, červené i šumivé. Své produkty představí tuzemští vinaři i specialisti na italské prosecco.

Těšte se na ochutnávky vín a delikates. A pokud pořád nevíte, jak správně vybrat prosecco, inspirujte se naším článkem přímo tady.

Craft Beer Fest | PRAHA

Květnový festival minipivovarů v zeleném srdci Prahy, to je sen každého pivaře. Pivní speciály přijedou 13. a 14. května do Riegrových sadů, kde svoje umění představí sládci a odborníci z celého Česka. Zakupte si na místě degustační sklenici za 50 Kč a ochutnávejte, hodnoťte, soutěžte. Mimo jiné se dozvíte zajímavosti ze světa řemeslného vaření piva a seznámíte se se speciálními druhy. Těšit se můžete na Pivovar Proud, Pecký pivovar, Psychovar, Pivovar Madcat, Pivovar Antoš, Pivovar Albrecht, Pivovar Matuška a mnoho dalších. 

Balkan food & music festival | PRAHA

Dobro došli! Holešovický břeh Vltavy se 14. května promění v nefalšovaný Balkán, protože bude hostit Balkan food & music festival, tedy festival jídla, pití a hudby. Jižanské trubky se rozezní v Pražské tržnici, kde nebude chybět pljeskavica, čevapi, ražnjići, jehňata, selata a býk na rožni, souvlaki, kebaby, lignje na žaru, jadranské ryby, ajvary, pečené papriky spousta dalších lahůdek od těch nejlepších jak z Prahy, tak i od opravdových mistrů kuchyně přímo z Balkánu. 

Hayao Miyazaki in Concert & Japanese streetfood diner | PRAHA

Okonomiyaki, takoyaki (ano autentické takoyaki), onigiri, yakisoba nudle nebo třeba nudle udon a k tomu koncert věnovaný skvělé tvorbě Joe Hisaišiho, dvorního skladatele studia Ghibli. Přesně to vás čeká 13. května v Café SOFA. Tenhle zážitek si rozhodně nenechte ujít. Vstupenky koupíte na tady.

Food Truck Point | PRAHA

Tohle je dlouho očekávaná věc. Ve středu 26. května v 17:00 hodin se otevírá Food Truck Point v Pražské tržnici v Holešovicích. Jde o novou food truckovou zónu v Praze, ve které vás čekají gastronomické zážitky, performance, eventy a co-creation. Dejte si pin na svou gastro mapu a určitě sem zavítejte. 

Street food na Smíchovské náplavce | PRAHA

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 28. května na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky streetfoodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce bude také pikantní pljeskavica, pálivé chilli dobroty, a dokonce i hmyz.

Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám chutě budou dělat třeba dozlatova usmažené koblížky, křehké vafle, lehké makronky, ledové nanuky nebo pestrá paleta sladkého pečiva a dezertů. Tak na co ještě čekáte? Pište si datum do diářů.

Ultimátní vína na Střeláku | PRAHA

Ultimátní ve smyslu úžasné, skvělé, boží. A přesně taková vína budete moct ochutnat na Festivalu jak víno ve dnech 27. a 28. května na Střeleckém ostrově v Praze. Zastavit se na orosený pohárek při toulkách Prahou nezní špatně, co? K degustaci bude hrát příjemná živá hudba a vstup je zcela zdarma.

Dobré jídlo světa | KONOPIŠTĚ

Pokud chcete utéct na food akci menšího rozměru, zavítejte na Konopiště. Setkání příznivců street foodové gastronomie formou letního pikniku proběhne 29. května poprvé v areálu amfiteátru Konopiště. Budou tu všechny chutě a vůně světa, piva z malých pivovarů, vína z moravských vinic, domácí limonády, míchané koktejly, káva z malých pražíren, dezerty i zmrzliny. Multižánrový doprovodný program zabaví vás i celou vaši rodinu.

Festival francouzského vína | PRAHA

Francouzské víno se na břehu Vltavy bude rozlévat první červnový víkend, konkrétně 3. a 4. června v parku na Výtoni. Za akcí Fête Divine 2022 pochopitelně nestojí nikdo jiný než vinný bar Na břehu Rhôny, který tu provozuje jednu ze svých poboček. Ochutnat budete moci vína od 20 francouzských vinařů. A nejen to. K vínu vás čeká spousta občerstvení, hudební doprovod zajistí Ondřej Gregor Brzobohatý a Matouš Kobylka, kapela BonBon či Duo DUKO. Zajistěte si svůj vinný pass a nechte se unášet na vlně Francie.

Slavnost Cideru 2022 | PRAHA

I tahle akce se vrací na scénu. Jubilejní pátý ročník největší zkvašené akce roku se tentokrát uskuteční ve venkovních prostorách holešovické Pražské tržnice v sobotu i v neděli 11. a 12. června. Přijďte ochutnat desítky druhů řemeslného cideru, cidery, francouzské “sídry”, mošty a limonády z ČR i zahraničí, chybět nebudou ani zavedené značky. Bude tu i další kvalitní pití, dobré jídlo, hudba, workshopy i zábava pro děti. V sobotu slavnost navíc spojí síly s MINT Marketem, oblíbeným trhem s autorským designem, doplňky a módou.

Apetit piknik | PRAHA

Jubilejní desátý ročník gastronomického festivalu magazínu Apetit se plánuje na 19. června. Proběhnout by měl opět v parku Grébovka, a to za účasti skvělých prodejců, restaurací, farmářů a kulinářů. Registrace účastníků už jsou uzavřeny a my se těšíme na jejich brzké zveřejnění. Sledovat vše můžete tady.

Burger Street Festival | CELÁ ČR

To je největší tvůrce burger festivalů na Moravě a v Čechách. Letos jich pořádá celkem 19 po Česku a Slovensku. Celou mapu tour s termíny najdete tady. Očíhněte to, jestli zrovna k vám do města nezavítají ty nejvymazlenější burgery z celé země.

Toť za nás výběr toho nejzajímavějšího. Užijte si krásnou jarní foodie sezónu, brzy se ozveme s letní edicí.

Foto: Roots BBQ, Unsplash, Kali Orexi, Tamarind Tree