Prodávejte víc jídel s sebou – vytvořte si polštář na horší i lepší časy

byznys jak prodávat víc jídel s sebou jídlo s sebou OneMenu OneMenu Takeout

Jak si poradit s překážkami dnešní nejisté doby? Vsaďte na jistotu, která tu bude vždycky – jídlo s sebou. Že vám to v minulosti moc nevycházelo? Spolu s ostravským BistremIN jsme pro vás připravili pár tipů, jak jídlo s sebou prodávat efektivněji.

Vytvořte speciální menu tvořené jen takeout jídly

Prodávat jídlo s sebou je trošku větší věda, než přemýšlet nad jídly, která hostům servírujete na talíř. Od jídel s sebou se totiž vyžaduje, aby vydržela někdy i 30minutový převoz v krabičce. Ne všichni tak odolná jídla na svém klasickém menu mají, a proto doporučujeme, abyste si vytvořili speciální rozvozové menu. Smažák je například v normálním provozu skvělá volba, ale v rozvozové verzi si za něj můžete vysloužit pár negativních ohlasů navíc. Co místo něj zkusit sezónní rizoto?

Tip od rozvozového profíka:

Jídla se snažíme mít hlavně hlavně co nejvíc pestrá, založená na sezónních, čerstvých surovinách. To proto, aby si u nás i hosté, kteří k nám chodí každý den, mohli vždycky pochutnat na něčem jiném a naše obědové menu je neomrzelo. Taky se snažíme už dopředu myslet na to, aby všechna jídla zvládla rozvoz.

Ujistěte se, že se vaši hosté o novém menu dozví

Připravili jste nové meníčko určené k rozvozům? Dejte o tom hostům vědět – online i offline.

1) Vytiskněte novou nabídku a vložte ji do klasického menu. Nezapomeňte ji barevně odlišit a výrazným písmem napsat, že jde o nabídku jídel určenou k rozvozu. Proškolte taky svůj personál, aby dokázal o nové nabídce jídel s sebou poutavě vyprávět. Ideálně při placení, abyste si pojistili, že si hosté jídlo od vás dají i příště – i z domova.

2) Další místo, na které byste lákadlo na jídlo s sebou měli umístit, jsou sociální sítě. Zveřejněte příspěvek s fotkami jídel, na kterých si u vás hosté mohou pochutnat. Pokud si chcete zajistit ještě vyšší tržby z prodeje takeout jídel, pak umístěte online i celé vaše menu, aby si ho u vás zákazníci mohli na pár kliků taky sami objednat. Nezapomínejte na online menu odkazovat také pod každým příspěvkem.

3) Až ho budete mít, přidejte na sociální sítě také tlačítko pro objednání jídel s sebou. Chybět by nemělo ani na viditelném místě na vašem webu.

4) Nakonec – dejte o svém online menu vědět i nezákazníkům. Umístěte tlačítko pro online objednání na Google a ukažte svůj podnik i na Google Maps. Přidejte pár recenzí a fotek vašich jídel a znásobte počet svých objednávek s sebou. Všechno nastavíte tady.

Touto čtyřkombinací si zajistíte ucelenou propagaci a budete mít jistotu, že zákazníci vaši nabídku neminou.

Okořeňte své menu video příběhem na sociálních sítích

Poodhalte svým hostům tajemství přípravy jídla, které jim servírujete do krabičky. Ukažte ve video příspěvku, jak ráno chystáte to proslulé rizoto, které mohou kolem oběda všichni ochutnat. Je zrovna houbová sezóna? Předveďte jim celou paletu barev všech druhů hub – jak ji čistíte, krájíte, restujete a nakonec z ní uděláte hotové jídlo. Nechte šéfkuchaře v krátkosti povyprávět o tom, proč by si ho hosté měli dát nebo taky o tom, že ho dochucuje kouskem čerstvého rozmarýnu, který dává plně vyniknout všem jeho chutím. Zveřejněte video na Instagramu (do stále populárnějších “Reels” nebo jako klasický příspěvek) i na Facebooku.

Chystáte pro hosty další týden dýňové rizoto? Zapojte šéfkuchaře znovu a udělejte z videí celou sérii. Vaši hosté budou mít pocit, že se přímo účastnili přípravy jídla a o to vyšší důvěru v něj budou mít.

Tip od rozvozového profíka:

O každém obědovém menu dáváme vědět na sociálních sítích. Naše klientela se proto rozšiřuje tak nějak přirozeně. Třeba tak, že naši spokojení zákazníci přesdílí post s obědovou nabídkou mezi své známé a ti u nás pak meníčko sami vyzkouší.

3 extra tipy na závěr:Nabídněte jídlo tam, kde ho potřebují

Je vedle vás velká kancelářská budova a víte, že by se jim dlouhodobý odběr jídel s sebou vyplatil? Zastavte se za nimi a přineste jim ochutnávku. Jednorázová investice do pár jídel zdarma se vám může velmi rychle vrátit.

Tip od rozvozového profíka:

Ajťáci, kteří mají budovu ve stejném areálu, kde sídlíme, k nám v rozvolněnější době chodili na obědy. Teď, když jsou zase častěji na home officu, se s nimi chceme zase spojit a přesvědčit je, aby u nás obědvali i dál a objednávali si jídlo domů.

Namotivujte hosty akční nabídkou

Je to vaše první nabídka jídel s sebou? Nastartujte ji promo akci. Na takeout jídla hostům dejte první dva týdny 20 % slevu. Nebo jim rovnou přihoďte k jídlu něco navíc. Malá pozornost v podobě kartičky se slevou na další jídlo nebo čerstvého tiramisu vykouzlí úsměv na tváři každému.

Tip od rozvozového profíka:

Motivační pro naše hosty může být to, že jim neúčtujeme obaly, když si objednají jídlo s sebou. Tím pádem je takeout jídlo stojí stejně, jako když si ho dají u nás v bistru.

Přijímejte zpětnou vazbu

A nakonec. Dobrý je jen ten, kdo dokáže přijmout a zpracovat kritiku. Ptejte se svých hostů na sociálních sítích, jak jim chutnalo. Taky čas od času uspořádejte anketu o tom, jaké jídlo by si u vás nejraději dali příští týden. Uvidíte, že spokojenost vašich hostů bude přímo úměrná počtu objednaných jídel s sebou.