Pohádky z kuchyně aneb Proč je storytelling v gastronomii tak důležitý

inspirace jak na sociální sítě v gastronomii provoz storytelling v gastronomii

Každý má rád příběhy. Dobrý příběh své posluchače baví, okouzluje, vzdělává. Dobrý příběh dokáže zaujmout jako nic jiného, a když dojde na stolování, dobrý příběh může jídlo povýšit z běžné naplňování fyziologické potřeby na transcendentální zážitek, který si zapamatujete opravdu nadlouho. Inspirujte se u těch, kteří mají vyprávění v krvi a u kterých je servírování příběhů alfou a omegou celého byznysu. 

Dobré příběhy nás přitahují. Je to způsob, jakým spolu komunikujeme bez ohledu na náš věk nebo kulturu. Pro značky je to navíc zlatý důl, který jim umožňuje budovat pevné vztahy s novými i stávajícími zákazníky. V přeplněném gastronomickém průmyslu mají značky, které efektivně vyprávějí příběhy, zaručenou šanci vystoupit z davu a získat nesmazatelný náskok před konkurencí. 

Storytelling jako efektivní marketingová strategie

Tematické vyprávění může být totiž efektivní marketingovou strategií. Když máte dobrý příběh, je to jedinečná příležitost, jak mluvit se svými zákazníky a zaujmout je, kdykoli vy chcete. Nemusíte čekat na Vánoce, Den matek nebo čínský Nový rok, abyste mohli propagovat něco nového. Skrze příběh můžete lidem sdělovat své základní hodnoty originálním způsobem. Je však důležité, aby příběhy, které vyprávíte, byly upřímné a především autentické. Nemůžete mít skvělý příběh o skromném původu vaší restaurace nebo jejího zakladatele, a pak mít okázalý interiér apod. Váš skutečný příběh musí být propsán do všeho, co děláte. Jedině tak si u svých zákazníků získáte důvěru.

„Touha kráčet po vlastní cestě a nabízet jídlo a pití připravené poctivě a bez kompromisů nás navedla k vytvoření prostého místa, které však odkrývá veškerou péči a um, jenž nás definuje.“

Ondřej Kynčl, šéfkuchař restaurace Bockem

Jak vystavět poutavý příběh

Pojďme si to ukázat třeba na značce nealkoholických destilátů Seedlip. Ta je dokonalým příkladem brandu, který využívá vyprávění příběhů ke komunikaci svých hodnot a k rozvíjení úzkých vztahů se svými zákazníky. Posláním Seedlip je vyřešit dilema „co pít, když nepijete“ a přilákat skupinu zákazníků, kteří se vracejí takzvaně ke kořenům a dbají o své zdraví. Své hodnoty značka přivádí k životu prostřednictvím obsahu o přírodních ingrediencích, o jedinečném procesu destilace a o osobitých koktejlových receptech. Díky poutavému vyprávění se Seedlip rozrostl a stal se jedním z lídrů v kategorii nealkoholických nápojů.

Stále nevíte, jak na to? Tady je 5 tipů

  • Začněte příběh tím, jak vaše značka vznikla.
  • Přimíchejte do zápletky poslání značky.
  • Okořeňte příběh klíčovými ingrediencemi, které používáte.
  • Rozpovídejte se o tom, jaký máte unikátní proces výroby.
  • Okouzlete posluchače svým signature způsobem servírování či konzumace.

A hlavně: vyprávějte příběhy, kde jen můžete. Na sociálních sítích, na webu, rozdávejte rozhovory, bavte se s hosty u stolu, pište blog, představte tým, natáčejte krátká videa do Stories nebo Reels, zkrátka dejte lidem ochutnat každý kousek příběhu, který stojí za vaším podnikem. Pokud si s tím nebudete vědět rady, napište nám, rádi vám pomůžeme.

Příběh rovná se emoce

Gastronomický průmysl se už nezaměřuje jen na restaurace, které servírují z farmy rovnou na stůl. Trendem dneška je, že lidé chtějí tento typ příběhu ve všem, co konzumují. Chtějí vědět, kdo jim pražil kávu, kdo jim pekl chléb, kdo jim dělal kyselé okurky. Chtějí mít dobrý pocit z toho, koho a co podporují, ztotožnit se se svou komunitou a vytvářet si emocionální spojení s vaší značkou.

Díky příběhům můžeme hostům ukázat naši práci. Jak moc nás baví, kolik jí je za každým jídlem a jak moc chceme, aby se jim u nás líbilo a chutnalo. Můžeme se díky nim i ptát, co by si hosti přáli, co mají rádi a lépe je poznat.

Jiří Hrachový, šéfkuchař restaurace Výčep

Oblíbené pohádky z naší sbírky

Náš český gastro rybníček se jen hemží podniky, které vyprávějí příběhy, za které by se nestyděl ani Hans Christian Andersen. Mezi naše oblíbené vypravěče patří Výčep, pražská restaurace s moderní českou kuchyní. K jídlu vám tu naservírují dokonalý příběh o každičké ingredienci. Ten pak funguje tisíckrát lépe než jakýkoliv aperitiv. I když, zdejší domácí pálenky také stojí za ochutnání. Z aktuální podzimní nabídky ochutnejte ďábelský langoš s divočákem a nechte si vyprávět pohádku o přísadě jménem hněv. Dalším zkušeným pohádkářem je restaurace Bockem. Tady máte jedinečnou možnost sledovat, jak to vypadá, když si kuchaři hrají a předávají společnou lásku k jídlu i pití dál mezi ty, kteří chtějí ochutnat originální pokrmy. Krásné příběhy vyprávějí také v Ostravě, v bistru HogoFogo. Za poslech stojí určitě i příběhy z Esky a v neposlední řadě z The Eatery, která je čerstvou držitelkou ocenění Bib Gourmand.

„Myslíme si, že je důležité, aby byl storytelling odrazem reality
a výrazem opravdovosti. Každý člověk, každá věc, všechno má nějaký svůj příběh, o který se s citem rádi podělíme. Ovšem v míře přiměřené.“

Petr Jonáš, majitel bistra HogoFogo

TIP na vánoční dárek: Můžu ochutnat? Lahodné příběhy o jídle z celého světa

Pokud milujete poutavé gastro příběhy natolik, že byste je chtěli mít i ve své knihovně, napište si Ježíškovi o novou knížku z nakladatelství Host. Jmenuje se Můžu ochutnat? Lahodné příběhy o jídle z celého světa a vydáte se v ní po stopách pokrmů a chutí z celého světa. Krásné Vánoce.