Podzimní menu: 7 tipů, jak změnit sezónní nabídku a neztratit konzistenci

jak obměnit obědové menu jak sestavit menu jak sestavit polední menu obědové menu provoz sezónní menu sezónní suroviny

I když tomu počasí zatím moc nenasvědčuje, podzim se nevyhnutelně blíží. Zatímco běžní smrtelníci berou útokem obchody s oblečením a snaží ve svých skříních vyměnit letní outfity za teplejší, restauratérům naskakuje husí kůže z výměny sezónního menu. Jak zamíchat položkami a neztratit přitom konzistenci? Máme pro vás pár šikovných tipů.

Pokud jste majitelem restaurace, může vás vidina výměny sezónního menu trochu děsit: přidání nových položek, změna ingrediencí, přeškolení celého personálu, obava o ztrátu konzistence. Sezónní refresh nabídky však nemusí nutně znamenat nic strašidelného. Nové menu se může stát platformou, na které se vaši zaměstnanci kreativně vyřádí, inspirují se nadcházející sezónou a novými trendy, zatímco vy zaujmete své stálé hosty novými jídly a rozšíříte si zákaznickou základnu o nové členy. Abyste změnu zvládli rychle a efektivně, připravili jsme pro vás 7 tipů, jak na to

1. Základ nechte stejný

Pokud máte ve svém stávajícím menu oblíbené stálice, nechte je tam. Nechte hlavní ingredienci na talíři a pohrajte si s přílohami. Představování sezónních příloh je totiž snadný a nenápadný způsob, jak změnit menu a zachovat přitom základ pokrmu. Tam, kde byl na jaře chřest, může být v zimě růžičková kapusta a na podzim dýně. Není nic jednoduššího. 

„Některá jídla, která jsou založená vyloženě na sezóně (jogurtová zmrzlina nebo ovocný smoothie bowl),  nahrazujeme zcela. U jiných pokrmu, jako je třeba burger nebo risotto, zachováváme základ, ale obměňujeme pouze sezónní přílohy či suroviny. Naši hosté jsou zvyklí, že si vždy vyberou vege, vegan i masovou verzi, zároveň se ale těší na sezónní novinky.

Helena Slavíková, manažerka Spojky

2. Představte několik sezónních pokrmů

Jak se mění roční období, mění se i dostupné ingredience. Myslete na to, že sezónní ingredience jsou vždy čerstvější a bohatší na živiny. Žonglujte s nimi a pusťte kreativitu ven. Existuje tolik kombinací, stačí je jen objevit. Uvidíte, že se pro vaši odvahu zákaznici nadchnou a budou vaše nová jídla honorovat jako mistrovské dílo.

3. Hrajte si s chutěmi

Různé textury a chutě, zejména pak v kombinaci, mohou zlepšit sezónnost pokrmu. Například do pomalu pečené kachny posypané špetkou skořice a muškátového oříšku se budete chtít na podzim zachumlat jako do kašmírového svetru. A to na tuty. Tak nechte své kuchaře ukázat jejich talent špetku víc. 

„Některé letní suroviny sami zavařujeme, nakládáme, fermentujeme, abychom je mohli použít v zimním období. Složitější je to třeba se sýry. Hodně používáme kozí sýry z farem, a ty jsou třeba jen z jara, když se rodí mláďata. Náš catering vždy sestavujeme na přání zákazníka. Pokud máme objednávku na veganské menu, tak tam, kde je na jaře ředkvička, bude na podzim červená řepa. Hrát si s ingrediencemi není žádná věda.

Karolína Auersvaldová, Catering zdravě

4. Dejte zákazníkům vědět o změně nabídky

Představte si, že celoročně nabízíte těstoviny s pestem. Blíží se podzim a vy zakreujete s jedlými kaštany. Pravidelný zákazník si jídlo objedná, aniž by věděl o přidání kaštanů, na které je šíleně alergický. Super průšvih. Zákazníky proto vždy upozorněte, když provedete změny ve své nabídce. Pokud tak neučiníte, jídla vaší restaurace budou považována za nedůvěryhodná a mohou vám zlomit vaz. V případě častých změn v nabídce umístěte v dolní části menu hvězdičku s poznámkou, že se ingredience mohou podle sezóny měnit. Jistota je jistota. 

5. Proškolte personál

Když změníte menu, poučte své zaměstnance o tom, proč k tomu došlo. Pomůže jim to na place lépe prodávat, odpovídat na otázky i vášnivě vyprávět, proč je vaše nová sezónní nabídka tak skvělá.

6. Vykřičte nové menu do světa

O spuštění nového menu dejte vědět svým zákazníkům. Skrze sociální sítě, mailem nebo na webu. Změňte si titulní fotku na Facebooku tak, aby obsahovala nové jídlo a hoďte nabídku na zeď. Nasázejte fotky na Instagram se sexy popisem toho, jak vás sezóna inspiruje. Použijte oblíbené hashtagy, abyste oslovili větší publikum a provádějte interaktivní ankety. I z nich se dozvíte, jaké je oblíbené sezónní jídlo lidí, kteří k vám chodí. 

7. Udržujte konzistenci ve všem

Stálost není jen o jídle. Ve skutečnosti je jídlo pouze jednou částí celkového obrazu vaší restaurace. Služby, atmosféra a celkový vibe hrají také důležitou roli v dobré pověsti podniku. Dokud má tohle všechno stabilní image, hosté budou vždy vědět, jaký zážitek očekávat a sezónní změny jídelního lístku na ni nebudou mít negativní vliv. Místo toho budete mít každoročně hned čtyři příležitosti experimentovat s novými chutěmi a pokrmy, zůstat relevantní v neustále se měnícím světě potravin, posílit provoz a zvýšit tržby.