Odšpuntováno: jak poznat dobrý vinný bar a náš výběr těch nejlepších

0.75 Sedmička Autentista Bokovka Družstvo inspirace kam na víno v Praze Mladí vinaři Na břehu Rhôny Prosekárna Veltin vinné bary Vinograf VinVin

Také znáte ten pocit, když vás některý z nových podniků naláká svým názvem na sklenku prvotřídního vína, přitom výběr je pak na místě tragický? A kdyby jen výběr. Servis a prostě vše, co se kolem vína motá? Ne všechna místa, která si dnes říkají enoteca, restaurant & wine bar, bistro & wine bar, jsou ve skutečnosti kvalitní vinotéky. Abyste se při rozpoznání těch správných vinných barů nekroutili jako psí víno, máme pro vás prověřenou definici, jak je poznat a kam za nimi vyrazit.

Ono to nakonec není tak složité. Skutečný vinný bar by měl splňovat dvě základní kritéria:

  • Musí nabízet široký výběr vín jak po láhvích, tak na sklenku a tento výběr pak v pravidelném intervalu obměňovat. 
  • Jeho prostor musí být zařízen tak, že si tu víno opravdu vychutnáte. Ať už u přímo u baru, stolu nebo třeba na pohovce. 

Teď, když jsme si stanovili základní kritéria, se mrkneme na to, co odlišuje kvalitní vinné bary od pouhého průměru.

Precizní vinný lístek

Základem kvality je jeho rozmanitost a výběr. Pouhý počet nabízených vín nestačí. Je možná výhodou, ale nestačí. Na kvalitním vinném lístku by měla být vína, na která byste v běžném supermarketu nebo v obchodě s vínem nenarazili. Na vinné lístky, které milujeme my ve Storyous, patří vína nejrůznějších koutů světa, autentická vína malých vinařů, starších ročníků i archivní vína.

Perfektní vinné sklo

Nejlepší vinné bary mají křišťálové sklo. A mají ho hodně :). Řádně omyté, důkladně opláchnuté a ručně leštěné. Když strčíte nos do takto ošetřené sklenice, neměli byste nic cítit. A přesně to chcete, stejně jako chcete správný tvar a velikost skla

Něco na zobání

Víno je po pár sklenkách dobré něčím proložit. Správný vinný podnik by měl umět nabídnout drobné delikatesy, které se s víny snoubí. Farmářské sýry (nikoli sýry ze sámošky), sušené šunky, olivy, řemeslné pečivo, sardinky a další lahůdky. Pokud máte hlad na něco většího, skočte si nejprve na večeři, než se vypravíte do vinného baru. Najdou se ovšem i výjimky, které mají i skvělou kuchyni. O tom ale až za chvíli. 

Špičkový servis

Ten trapas, když obsluha neví nic o nabízeném víně, jste už jistě zažili. A přesně to se ve vinném baru podle našeho gusta nesmí nikdy stát. Prvotřídní servis vína dělá totiž víc jak polovinu zážitku. Lidé, kteří vám víno v podniku servírují, o něm musí vědět všechno. Od výběru vína přes sáhnutí po vhodné sklence až po dekantování speciální láhve. 

Dokonalá atmosféra

Atmosféra je subjektivní záležitost, ale za nás musí mít místo rozhodně duši. Genia loci dělá prostor, ve kterém se podnik nachází, jeho styl i lidé, kteří sem chodí. U nás – a určitě i u vás – vždy zabodují neformální podniky s volnějším přístupem

A kde takové podniky hledat? Vydejte se s námi křivolakými pražskými uličkami. Zavedeme vás na místa, která si vychutnáte všemi smysly.

AUTENTISTA – wine & champagne bar

Řetězová 10, Praha 1

AUTENTISTA je bar v samém srdci Starého města. Nabízí nejosobitější naturální vína z Čech, Moravy, ale také z Itálie, Francie, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Gruzie. V baru servírují nejširší škálu přírodních vín a grower’s champagne (druh champagne, který pěstuje, vinifikuje a stárne konkrétní pěstitel hroznů a jeho rodina) v Praze. K vínům pak pečlivě vybrané sýry, sušenou šunku, olivy či sezónní plněné knedlíčky zalité poctivým vývarem. Jak už název napovídá, podnik odkazuje k vinařům autentistům, kteří připravují charakterní, přírodní vína s respektem k životnímu prostředí a jimž jsou průmyslové metody pěstování a zpracování hroznů naprosto cizí. Večer strávený tady bude zaručeně autentický, ovšem na druhý den ráno možná také trochu AU.

„Na vinných barech je z mého pohledu úžasné to, že okolo sebe sdružují a formují určitou komunitu lidí. Tu přitahuje nejen selekce vín, které nabízejí, ale i místo a hlavně personál, který umí poskytnut relevantní informace o jakémkoliv víně či vinaři, které bar nabízí. To je z mého pohledu alfou a omegou, protože svět vína je tak neuvěřitelně pestrý, že se v něm lehce ztratíte. V tom správném baru se samozřejmě musíte cítit dobře a pokud chcete, tak se i něco dozvědět. To byly pro nás asi ty nejdůležitější aspekty,
když jsme připravovali náš bar.“

Antonín Suchánek, majitel AUTENTISTY

VELTLIN

Křižíkova 488/115, Praha 8

Je jeden z prvních autentických vinných barů. Najdete ho na nenápadném místě v Karlíně. Vinné menu tu nenajdete. Každý den otevírají nové láhve podle své/vaší nálady. Že vínům nerozumíte? Nemusíte. Od toho je tu personál. K vínům se tu podávají sýry z rodinné Farmy Bláto, uzeniny od Jirky Nového z Jablonce, paštiky od Melemaso a dýňová semínka od Herůvkových z Velkých Bílovic.

Z osobního i pracovního pohledu mám rád, když je vinný bar pružný a nebojí se pracovat s víny mimo klasickou nabídku. Když dokáže reagovat a otevřít hostům zajímavosti, byť je standardně prodává jen po láhvi, a personál má přehled nejen o konkrétním víně, ale i o vinařství. Nejraději mám místa, kde jen popíšu, co rád piju a už se nemusím starat o výběr. Vodí si mě sami a já se ještě k tomu vzdělávám.”

Standa Soukup, spolumajitel VELTLINu

Na břehu Rhôny

www.nabrehurhony.cz/#nasebrehy

To je síť podniků se skvělými francouzskými víny. V nabídce najdete vína od malých vinařů, zejména z údolí řeky Rhôny, ale také z oblasti Jura a dalších francouzských regionů. Velkou část nabídky zaujímají biodynamická vína, která se mohou chlubit francouzským národním certifikátem Agriculture Biologique. Všechny své vinaře zná Rhôna osobně známe. Ví, jak pečují o své vinohrady, jak víno zpracovávají a starají se o něj, dokud neopustí jejich vinařství. Zdejší specialitou jsou samoobslužné lednice. Na zobání tu nechybí sýry, quiche i lahodné šunky a salámky. 

Bokovka

Dlouhá 37, Praha 1

Bokovka patří do sítě podniků Ambiente. Najdete ji v Dlouhé ulici přímo v centru všeho nočního dění, přitom v soukromí oprýskaného renesančního dvorku. Jeho pavlač vám poskytne dokonalou zašívárnu, abyste se mohli s každou sklenkou nerušeně pomazlit. Nabídka vína po sklenkách se tu mění každý den. Za vinným lístkem stojí sommelier Roman Novotný. Na jeho seznamu jsou šumivá vína, champagne a výběr vín z Čech, Itálie, Německa, Francie a dalších zemí světa. K vínu tu můžete zakousnout sýry z lokální formaggerie i další chuťovky.

„Pro spokojenost se musí potkat více faktorů, které ovlivňují celkový dojem z návštěvy. Hlavními jsou nabídka vín, správný servis vín a jídla, poloha podniku a jeho celková podoba. Důležitou roli hraje i cenové nastavení a pochopitelně obsluha.“

Roman Novotný, sommelier z Bokovky

Vinograf

www.vinograf.cz

Do Vinografu můžete zajít posedět na třech různých místech v Praze: do restaurace a vinného baru na Senovážném náměstí, do Vinografu v Korunní ulici a do Vinoshopu, který je prodejnou vína a delikates na Senovážném náměstí. Vinograf je vždycky zážitek. Čeká tu na vás spousta vín na skleničku, skvělá nabídku sýrů a uzenin i pokrmy teplé kuchyně, příjemný personál a nezapomenutelná atmosféra.

Prosekárna

www.prosekarna.cz

Prosekárnách – také jich je hned několik – propadli půvabu Valdobbiadene a tamější atmosféru přenesli do Čech v podobě svých podniků. Prosekárny vznikly jako místa k setkávání, kde se dozvíte vše o proseccu i o vinařích.

VinVin

Táboritská 1000/23, Praha 3

Koncept VinVin jako jediný svého druhu propojuje bohatství vinic na jižní Moravě s nezaměnitelnou atmosférou pražského Žižkova. Vinný bar VinVin exkluzivně spolupracuje se 7 vinaři sdružených do spolku VOC ZNOJMO.

Winebar 0,75 – Sedmička

Dukelských Hrdinů 975/14, Praha 7

Víno a design jsou zaručeně ruku v ruce, proto na Letné – kde jinde – vznikl designový vinný bar 0,75 neboli Sedmička. Jeho vinný lístek stojí za košt. Najdete na něm vína z Čech, Francie, Itálie, bohatý výběr německých a rakouských vín.

Le Terroir

Kozí 5, Praha 1

Je nový vinný bar v centru Prahy. Můžete se tu zastavit na skleničku, ale i na večeři s přáteli. Kuchyně je delikatesní a vinný lístek hýří víny z různých oblastí, především pak z Francie.

V11

Ondříčkova 11, Praha 3

Skvělý výběr vín z celého světa na skleničku i po láhvi doladěný kvalitními sýry a uzeninami, to je V11, vinný bar na pražském Žižkově. Najdete tu vína s exotickými tóny z Libanonu, Izraele, Argentiny, Gruzie, Chile, Nového Zélandu, Spojených států a Jihoafrické republiky. 

NÁŠ TIP: vína jako pop-up

Sdílet, mluvit, pít, jíst. Pop-up se stal velice oblíbeným formátem, jak si víno vychutnat opravdu netradičně. Za zmínku stojí hned dva počiny, do kterých teď sice hodila vidle pandemie a s ní spojené restrikce, my ale pevně doufáme, že je co nevidět budeme moci opět brzy navštívit. 

Družstvo

To je první pop-up wine bar v České republice, přátelé a milovníci vína, co chtějí dělat s vínem, mluvit o něm a dělit se o něj. Družstvo je projekt, se kterým proniknete do světa vína tou nejodlehčenější formou, která je zapotřebí. Víno totiž není nijak složité, to jsou hlavně lidi okolo něj. Nevšední místa, skvělí DJs, street food a dokonalé víno, které se degustuje kolektivním způsobem, zkrátka, budete se družit.

Mladí vinaři

Jsou přátelé a tvůrci vína, kterým ještě nebylo 40. Mladí vinaři vás naučí nové věci a poznáte s nimi nové chutě moravského a českého vína. A budou vás pochopitelně i bavit. V Praze někdy třeba u Dvou kohoutů.

Asi bychom trochu přelili obsah, kdybychom tento článek plnili dalšími skvělými podniky. Ale přece jen přidáme ještě malou kapku. Zkuste Vino Markuzzi, Via del Vino, Monarch a Champagnerii.

 

Tak, na zdraví!