Martin Kozumplík z Kabinetu Múz: Těšíme se na normální provoz

fuckupy Kabinet Múz rozhovor

Veganská restaurace, obchod s deskami a hudební klub. To vše zastřešuje legendární podnik jménem Kabinet múz, v němž kdysi hrávalo HaDivadlo. Jak se Kabinet múz v uplynulém roce popasoval s nelehkou situací, která zasáhla celý gastro segment i kulturu? A jak se jeho uvažování měnilo s postupem času? To pro Storyous popsal Martin Kozumplík.

Když přišla na jaře 2020 první vlna Covid-19, zasáhla celý gastro a kulturní byznys. Každý podnik na bezprecedentní situaci zareagoval po svém. Zajímalo by mě, jak se vloni vyvíjelo vaše přemýšlení a vymýšlení, co dělat, jak se popasovat s nastalou situací?

Ze začátku v nás hrklo a trochu nás to paralyzovalo. Napřed si myslíte, že se to přežene a za dva měsíce se vrátíte k práci, jako by se nechumelilo. S vývojem situace vám dojde, že problém bude dlouhodobější, a začínáte přemýšlet nad tím, co se všechno může stát a co budete dělat. 

Co jste dělal, když jste musel zůstat doma?

Přečetl jsem spoustu knížek a snažil jsem se na to moc nemyslet, protože byznys stál. Potom jsem začal přemýšlet nad tím, co budu dělat, až se to zase otevře. Když se začalo mluvit o rozvolňování, připravoval jsem se na to, že musíme napřít všechny síly do toho, aby se nám podařilo překlenout dobu, v níž podnik negeneroval žádné výnosy.

Kabinet múz je klub s veganskou restaurací. Jak to bylo v první vlně s jednotlivými částmi provozu?

To, že jsme částečně gastro provozovna, částečně prodejna desek a hudební klub, se ukázalo jako štěstí. Gastro provozovna byla pro hosty nejprve zavřená měsíc, ale takeout jsme prodávali celou dobu, takže de facto kuchyně jela pořád. Die Küche je ceněná veganská restaurace, která má svou stálou klientelu. Takže když obchod s deskami a klub byly zavřené, aspoň kuchyně zůstala funkční. Obchod s deskami jsme zprovoznili jako druhý, protože v rámci rozvolňování vloni v květnu jsme mohli prodávat vinyly. A jako poslední potom naskočil klub – byť s rouškami, ale začaly první koncerty. 

Kterou část provozu koronakrize nejvíc zasáhla?

Šíleně na frak dostala kultura. Lidi, kteří jsou závislí na našem klubu – noční manažeři, bedňáci, zvukaři a další – ze dne na den úplně přišli o práci. Podrželi jsme si jen kuchařky a denní barmany, ale protože s většinou lidí spolupracujeme na dohodu a nemáme moc stálých zaměstnanců, byla to pro ně katastrofa. Požádali jsme stát o pomoc pro naše stálé zaměstnance, kterou jsme dostali, nicméně ztráta příjmů za tři měsíce byla naprosto fatální.

Vymysleli jste něco, co by vám pomohlo zalepit výpadek příjmů?

Jedním z kroků, které nám výrazně pomohly, byl benefiční merch. Navrhli jsme a nechali vyrobit trička, kšiltovky a čepice s originálním designem. Prodávalo se to poměrně dobře, bylo vidět, že je tady dost lidí, kteří nám fandí a kteří pochopili, že nejsme v úplně dobré kondici a situaci. 

Benefiční merch je myslím hezká inspirace – v tom inovativním myšlení, jak si pomoci v nelehké době. Jak vás to napadlo?

Nejdřív se objevila myšlenka prodávat vstupenky na nic, ale to mě moc nebavilo. Není moc fajn mít jen nataženou ruku, mnohem lepší je nabídnout něco unikátního. Nebo jinak – pokud žádám o podporu, tak je dobré za tu podporu také něco nabídnout. Proto jsme si řekli, že nebudeme nabízet vstupenky na nic, což je vlastně jen finanční podpora, ale inspirovali jsme se kapelami, které u nás hrají a dělají svůj design triček. Tak proč bychom to nemohli udělat i jako klub? Design se podle mého názoru opravdu povedl, a protože je tady dost lidí, kteří nás mají opravdu rádi, tak se trička prodávala opravdu dobře. Díky tomuto nápadu se nám podařilo utržit nezanedbatelnou sumu, která nám v době výpadku tržeb pomohla. 

Pomohl vám při zvládání krize pokladní systém Storyous? A pokud ano, tak jak?

Systém Storyous bych nespojoval s pomocí v rámci krize, ale spíš s tím, jak nám pomáhá v běžném provozu. A tam mi Storyous nabízí přesně to, co mě zajímá. Jako manažer se můžu kdykoli online dívat na to, jak se vyvíjí tržby, můžu se dívat na to, jak je obsazený podnik, co se pije, jakou mám maržovost na jaké jídlo, jaké pití, kdy je špička v podniku… Můžu vidět, co se v podniku děje, aniž bych tu musel pořád být. Zároveň dokážu i zpětně s pomocí barmanů, kteří se v tom softwaru orientují výrazně líp než já, analyzovat data, která nám potom pomáhají lépe cílit na naše zákazníky. To znamená, že vidíme, co se tady nejlíp prodává, o co je zájem, o co zájem není. Velice dobře se s těmi čísly pracuje, a Storyous je přehledný, jednoduchý. Já jsem s ním úplně spokojen.

Dá se říct, že koronavirová krize vašemu podniku přinesla i něco pozitivního? Pokud ano, tak co to bylo? A myslíte si, že to něco dalo i celkově gastro segmentu?

Myslím, že je to úplně špatně položená otázka. Je něco pozitivního na systematické likvidaci gastro businessu? Na genocidě malých podnikatelů a živnostníků? Jedinou zkušeností, kterou jsme kromě frustrace učinili, je, že vládu aktivní občané absolutně nezajímají. Pokud ji vůbec nějací občané zajímají, jsou to pouze potenciální voliči. Ostatní byli hozeni přes palubu. Nesmyslná, nezákonná a absurdní opatření mnohé zničila a zbývající znechutila. 

Nedávno se po dlouhé době otevřely zahrádky a brzy se snad dočkáme i otevření vnitřních prostor. Jak se chystáte na letní sezónu?

Zahrádka je samozřejmě z nouze ctnost. Naše čtyři stoly nám sezónu nezachrání, nemluvě o nepříliš příznivém počasí letos v květnu. Ale aspoň něco, cítíme podporu, zájem o naše jídlo, chuť lidí vyrazit ven a bavit se. Vlévá nám to optimismus do žil, barmani se vracejí do práce, těšíme se na normální provoz. 

V létě otevřeme zrekonstruované krásné nové prostory, které si naši hosté jistě oblíbí a budou k nám zase rádi chodit. Plánujeme mít otevřené celé léto. Samozřejmě nedokážu odhadnout, jaká budou omezení provozu, ale určitě uděláme vše proto, aby se lidé v Kabinetu múz cítili dobře. Věříme, že budeme brzy zase hrát a mít kulturní program bez omezení a doplnit gastro provoz o kulturu, koncerty a divadla. Na to se těšíme ze všeho nejvíc. 

Chystáte ještě nějaké další novinky?

Celý podnik bude v úplně novém kabátě, což bude patrné na první pohled. Věříme, že naše hosty překvapíme moderním designem, pěkným zázemím a kvalitou našich služeb. Nepochybuji, že si naše veganská restaurace Die Küche udrží špičkovou úroveň, malá překvapení zatím nebudu prozrazovat.