Káva z pražírny nemusí stát víc než v supermarketu, Jakub Gerža z Lázeňské kávy

kavárna lázeňská káva pražírna

Trojice kávových nadšenců začínala s pražením kávy původně jako s koníčkem ke svému podnikání. Pořídili si malou pražičku a začali experimentovat. Chuť pražené kávy, kterou ocenilo nejen jejich okolí, ale i porota na evropském slepém cuppingu, odstartovala byznys luhačovické pražírny Lázeňská káva ve velkém. Dnes kromě pražení vzdělávají milovníky kávy ve své online Akademii kávy a také své klienty pomocí baristických kurzů. Jaká káva je mezi jejich zákazníky nejoblíbenější? A co dělají oproti konkurenčním pražírnám jinak?

Představte mi trošku váš příběh – jaké byly začátky Lázeňské kávy?

I když jsme měli ke kávě odjakživa blízko, podnikali jsme celý život v e-commerce. Před pěti lety jsme se rozhodli, že si pořídíme první pražičku a zkusíme pražit. Začínali jsme s malým přístrojem ruční výroby Haki 500 na 500 gramů kávy. Hodně jsme si s pražičkou hráli, mofikovali ji a automazovali ji tím, že jsme do ní nainstalovali malý počítač, který ji ovládal. Když jsme zjistili, že naše káva lidem chutná, tak jsme se přihlásili do slepého cuppingu (pozn. red. soutěž o nejlepší kávu, která se vybírá degustací naslepo) mezi evropskými pražírnami, kde jsme uspěli a tam jsme si rozhodli, že si koupíme větší pražírnu, rozšíříme náš byznys plán a šlápneme jsme do toho ve velkém. Teď pražíme kávu a zároveň vyrábíme a distribujeme konopné produkty a čaje. Jsou to dva úplně odlišné byznysy, které se vzájemně moc nepropojují. Ale oba nás baví.

Když jste v roce 2016 s podnikáním začínali, tolik pražíren tu ještě nebylo. Teď už je to jiné. Čím se snažíte odlišovat od konkurence?

Řekl bych, že tím, jak máme široký záběr. Malé pražírny se většinou soustředí jenom na jeden styl pražení a na něm staví svůj produkt. My se snažíme fungovat komplexněji a kombinujeme výhody velké pražírny, která zákazníka vybaví technologií, zajistí servis, školení, financování spolu s flexibilitou a důvěryhodností malé pražírny. Dokážeme říct přesný původ kávy, přizpůsobit pražení zákazníkovi a třeba i vytvořit značku kávy přímo pro něj. Máme také poměrně velký e-shop, který aktivně rozšiřujeme, ať už o nabídku kávy nebo příslušenství.

Pro koho kávu častěji pražíte – jsou to koncoví zákazníci nebo kavárny?

Pražíme poměrově jak pro koncové spotřebitele, tak i kavárny nebo hotely. Naší kávu dodáváme taky do kanceláří. Od samého začátku je s námi třeba Impact HUB.  

Na svém e-shopu prodáváte praženou kávu pod dvěma hlavními značkami – Lázeňská káva a Bakery Coffee. Jak se od sebe liší? 

Jeden z důvodů, proč jsme před několika lety k Lázeňské kávě přidali značku Bakery coffee, byl ten, že v zahraničí se nám dost špatně vyslovoval název Lázeňská káva. Název Bakery Coffee není úplně náhodný, odkazuje totiž k původu místa, kde pražíme – ve víc než sto let staré pekárně. Řekl bych, že oproti Lázeňské kávě je to káva hodně výrazných chuťových tónů, která se hodí hlavně na filtr, ale dá se z ní připravit i dobré espresso. 

Odlišuje se nějak klientela, která je kupuje?

Bakery Coffee si kupují hlavně moderně smýšlející kavárníci, kteří rádi experimentují a kávy mění. Z koncových zákazníků si jí rádi pořídí milovníci filtrů. U Lázeňské kávy žádná specifická klientela není. Kupují si jí od tradičních kávičkářů až po ty, co mají rádi výrazné ovocné kávy.

Jaká kávová zrna a ze kterých zemí odebíráte? A na co se při výběru dodavatelů soustředíte?

Momentálně máme pod značkami Bakery Coffee a Lázeňská káva v nabídce plus minus 15 druhů káv. Odebíráme je v závislosti na sklizni z různých míst po celém světě. Jakmile mají někde čerstvou sklizeň, vyptáme si od nich vzorky a z nich si přebereme, co nakoupíme. Zároveň se vždycky snažíme držet pravidla kvality SCA, abychom kávu pražili maximálně do půl roku od sklizně. Většinou nám pak kávy vydrží v zásobě 2-3 měsíce, ale máme i takové, které držíme dlouhodobě. To je například Brazílie Ponto Aligiere.

Která káva je mezi zákazníky nejoblíbenější a proč?

Nejoblíbenější je právě Brazílie Ponto Alegre. Zákazníci mají rádi její tradiční chuť. Na to, jak je Brazílie obrovská země, se chuťové tóny jejích káv mezi sebou zase tak neliší. 

Zákazníky a veřejnost se snažíte vzdělávat – například pomocí baristických kurzů. Kdo je nejčastěji navštěvuje? 

Původně jsme začínali dělat kurzy pro veřejnost spíš zážitkovou formou, abychom vzbudili trochu větší povědomí o tom, kolik má farmář z kávy a že není v pořádku, aby se sklizená káva dovezla do Hamburku, upražila se v Polsku, pak se vrátila do Německa, přivezla se do českého supermarketu a tady se prodávala. A že je pro zákazníka lepší si za stejnou cenu koupit kvalitní kávu z pražírny. Navíc z takové kávy má i farma trojnásobek. Dělali jsme i prohlídky pražírny pro veřejnost, které byly dost oblíbené, za což určitě vděčíme i lokalitě lázeňského města. Později jsme přidali i kurzy zaměřené na baristy. 

Jakou roli hraje v kávové osvětě váš blog? Doplňuje se to nějak se školou pro baristy?

Přes náš blog se snažíme vzdělávat jak nadšence do kávy, tak i majitele gastro provozů. Je to takový ucelený zdroj informací o kávě. Máme tam odborné a praktické články třeba o tom, jak čistit pákový kávovar nebo jak správně vybrat mlýnek. Milovníci kávy u nás mohou zase absolvovat online Akademii kávy, která je naučí základy od zpracování až po pražení a přípravu kávy. Jakmile absolvují test, mohou získat odznak: řád zlaté konvičky. Pro kávoholiky máme i e-booky zdarma, které se věnují přípravě espressa i alternativním způsobům přípravy kávy.

A v Luhačovicích máte taky kavárnu.

Já ji teda vnímám spíš jako kavárnu, showroom i prodejnu v jednom. Původně jsme ji zakládali primárně proto, že jsme chtěli, aby zákazníci mohli ještě před nákupem naši kávu ochutnat, dát si dobrý dezert a k tomu si prohlédnout a třeba i rovnou odnést domů kromě kávy taky kávovar. 

Co nového v nejbližší době chystáte?

Na e-shopu máme každých 14 dní promo akce. K tomu pořád přidáváme nové značky kávového vybavení – momentálně jich máme asi 88. A co nevidět se zákazníci mohou těšit třeba na podzimní směs na espresso.