Kam zajít na nejlepší fine dining? Tady je náš výběr zážitkových restaurací z celého Česka

Entrée Field fine dining Kohout na víně La Degustation Bohême Bourgeoise Mlýnec Papilio Salabka zážitková gastronomie

Bývaly doby, kdy byly fine diningové – česky zážitkové – restaurace snadno rozpoznatelné: noblesní ubrusy, lesklé lustry, bílé rukavičky… Dnešní zážitkové restaurace už jsou naštěstí méně formální, a přestože může každá vypadat úplně jinak, v tom zásadním se shodují všechny. Nabízejí kompletní servis, vyhrazené chody jídla, individuální obsluhu a vysokou gastronomii.

Stručně řečeno, fine dining nemusí být nutně superdrahý, ale je vždy vysoce kvalitní. Vynikající obsluha, atraktivní interiér a impozantní jídlo tvoří jeden celek, který vám nabídne nezapomenutelný kulinářský zážitek. 

Fine dining má svůj původ ve Francii, kde vznikly první profesionální kuchyně. Luxus a pohodlí si poprvé sešli u jednoho stolu a fine dining byl na světě. V Česku zažívá fine dining poměrně velký boom, proto i nabídka restaurací, ve který si můžete dopřát skvělé jídlo a špičkový servis, je poměrně pestrá. Tady je náš výběr těch nejlepších. Nechte se inspirovat. Vánoce jsou za dveřmi a zážitková gastronomie může být dokonalý dárek

PRAHA

Mlýnec

📍 Novotného lávka 9, Praha 1

Mlýnec je fine diningová restaurace s dokonalým výhledem na Karlův most. Kuchyni vládne šéfkuchař Vladimír Vaníček, který se svým týmem oživuje zapomenuté české speciality. S respektem k tradičním postupům a s využitím nejmodernějších gastronomických metod. Výsledkem je nadčasové a elegantní české a mezinárodní menu postavené na sezonních a lokálních surovinách. V Mlýnci máte možnost nahlédnout kuchařům pod ruce díky otevřené kuchyni, která je dennodenně plná akční atmosféry. 

Grand Cru

📍 Lodecká 1181/4, Praha 1

Restaurace Grand Cru vznikla na krásném místě, pár kroků od Petrského náměstí. Její jméno vyjadřuje nejvyšší kvalitu francouzských vinic, ze kterých je také složený pevný základ zdejšího vinného sklepa. Na výběr je přes 1 500 druhů vín. A teď jídlo. Grand Cru je zážitková restaurace, která klade velký důraz na kvalitu surovin, jejich zpracování, prezentaci a následný servis. Na to vše dohlíží šéfkuchař Svatopluk Hemmer. Doporučujeme zajít si sem na degustační menu s vinným párováním, skvělé je ovšem i à la carte menu. 

Field

📍 U Milosrdných 12, Praha 1

Ve Fieldu se nebojí dávat věcem volný průběh a často se v pokrmech vrací takzvaně zpátky ke kořenům. Sezónní menu nezakrývají svůj přírodní původ, pole je základ a vše ostatní je otevřené. Kuchyni tvrdohlavě velí šéfkuchař Radek Kašpárek, který, jak je známo, je fanouškem moderní kuchyně s důrazem na přímočarou a nepřikrášlovanou prezentaci surovin. Bez zbytečných okolků servíruje silné chutě, a jeho pojetí pokrmů jsou často velmi neočekávaná. Návštěvu vřele doporučujeme. Však je to také jedna ze dvou českých michelinských restaurací.

Salabka

📍 K Bohnicím 2, Praha 7

Restauraci Salabka najdete v butikové vinici v kopcích městské části Praha – Troja. Kreativní a moderní vaření se tu děje pod taktovkou šéfkuchaře Petra Kunce, který má dlouholeté zkušenosti z michelinských restaurací Spojeného království. Není proto divu, že Salabka patří mezi restaurace zařazené do průvodce Michelin. Hlavní důraz dává Petr Kunc na lokální ingredience a producenty. Jeho jídla jsou sezónní a nápaditá, plná chutí a textur. Kromě zajímavé restaurace a vinařství, má Salabka i stylové apartmány. Takže, když to tu s degustací přeženete, určitě je kam složit hlavu. 

Vallmo

📍 Plavecká 404/4, Praha 2

Spojení chuťového a vizuálního zážitku s příjemnou chvílí strávenou u dobrého jídla. To je restaurace Vallmo. Nabízí moderní evropskou kuchyni zaměřenou na české suroviny. Zdejší jídla jsou kreativní, poctivá a z těch nejlepších ingrediencí. Za menu stojí šéfkuchař Martin Makovička, který svou práci bere jako poslání rozdávat skrze poctivé jídlo radost. Zkušenosti sbíral v Česku i po celém světě a Vallmo je jeho prvním vlastním konceptem.

Dejvická 34

📍 Dejvická 34, Praha 6

Pod konceptem Dejvická 34 je podepsaný Tomáš Černý, spolumajitel a šéfkuchař, který má jednu obrovskou přednost: díky svému temperamentu, nadšení pro vaření i respektu plynoucímu z dlouholeté praxe je magnetem pro lidi, kteří pracují v gastronomii. V restauraci proto najdete tým profesionálů, o které je v dnešní době nouze. Styl kuchyně v Dejvické 34 je italský se středomořskými vlivy, k němuž má Tomáš velmi blízko. Od listopadu 2021 je Dejvická 34 zařazena do michelinského průvodce a má ocenění BIB GOURMAND – výjimečné jídlo za rozumnou cenu.

La Degustation Bohême Bourgeoise

📍 Haštalská 18, Praha 1

V michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise (familiárně La Degu) připravují kuchaři pod vedením šéfkuchaře Oldřicha Sahajdáka obědy a večeře o několika chodech z českých surovin. Degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládá Oldův tým hodně energie. Pokud patříte mezi milovníky fine diningu a v La Degu jste ještě nebyli, měli byste sem rozhodně co nejdříve zavítat.

Taro

📍 Nádražní 300/100, Praha 5

Pokud máte chuť degustovat něco exotičtějšího, určitě zavítejte do restaurace Taro. Ta nabízí asijský fine dining v neformální atmosféře. Na baru obklopující otevřenou kuchyni se servíruje degustační večeře a à la carte obědy. Šéfkuchař Khanh se inspiruje především vietnamskou kuchyní a používá při tom nečekané techniky a suroviny. Výsledkem jsou originální kombinace spolu s jedinečným zážitkem. Kapacita restaurace je pouze 20 míst, nezapomeňte si proto svá místa rezervovat.

Praha má samozřejmě mnohem více zajímavých fine dingových konceptů. Za zmínku určitě stojí restaurace Kampa Park, Divinis Zdeňka Pohlreicha, zážitková restaurace Triton, Bockem, Dian nebo třeba Benjamin 14.

BRNO

Kohout na víně

📍 Malinovského nám. 652/2, Brno

Restaurace a wine bar Kohout na víně je kombinací příjemného posezení na sklence vína a  večera stráveného při gastronomickém zážitku. Specialitou podniku je kohout na víně, jehož konkrétní úprava je proměnná a vždy odráží aktuální nápady a um kuchařského týmu. Pro vyplnění celovečerního programu restaurace servíruje degustační menu, které je průřezem celého à la carte s možností párování vín. Těch mají u Kohouta více než 200 druhů z celého světa.

Vittorio

📍 Pekařská 4, Brno

Vittorio je moderní restaurace v centru Brna pojatá v konceptu středomořské kuchyně. Šéfkuchař Petr Valášek kombinuje ty nejlepší suroviny a nevšední ingredience ze současných světových kulinářských trendů. Vittorio nabízí příjemné posezení nejen v restauraci, ale i na zahrádce nebo ve skvěle zásobeném wine baru.

KARLOVY VARY

Grandrestaurant

📍 Mírové náměstí 2, Karlovy Vary

Grandrestaurant představuje gastronomické srdce Grandhotelu Pupp. Menu, které připravil šéfkuchař Ondřej Koráb, je založeno na moderním pojetí tradiční české kuchyně a dokonale zvládnutém kuchařském řemesle. Gurmánský zážitek navíc umocňuje jedinečný interiér s nádhernou uměleckou výzdobou a bohatou historií.

Le Marché

📍 Mariánskolázěnská 4, Karlovy Vary

V restauraci Le Marché si dopřejete originální gurmánské speciality z kuchyně šéfkuchaře Jana Krajče. Od pondělí do soboty si můžete vychutnat dvouchodové obědové menu i večeři o třech chodech. Nabídka není nikdy stejná. Její složení se řídí sezónou a aktuální dostupností čerstvých surovin od dodavatelů masa, ryb, zeleniny a ovoce z celého světa. 

OLOMOUC

Entree

📍 Ostravská 1, Olomouc

Pro jedinečného hosta jedinečnou nabídku. To je poselství restaurace Entree. Její unikátní koncept je inspirovaný přírodou a světem rostlin. Ve spojení s neotřelým interiérem a profesionálním servisem vás v Entree čekají nezapomenutelné zážitky. Pokrmy se tu připravují pod dohledem šéfkuchaře Přemka Forejta. Kombinace jedinečných jídel z čerstvých surovin spolu s vlastními nápoji a pečlivě vybranými víny vás zaručeně dostane do gastronomického nebe. 

OSTATNÍ

Papilio

📍 Tyršova náves 1, Vysoký Újezd

Fine dining na vesnici? Ano, je to možné. Důkazem toho je restaurace Papilio šéfkuchaře Jana Knedly. Pro své menu si vybírá to nejlepší z haute cuisine (vysoká kuchyně, kuchyně vysoké úrovně), moderních trendů i z mimoevropských kuchyní, aby každý pokrm povýšil na koncert pro všechny smysly. Když budete mít cestu do Brd, určitě se tu zastavte. 

Essens

📍 K Zámečku 16, Hlohovec u Břeclavi

Zážitková restaurace Essens ohromí zážitkovou gastronomií a kvalitou michelinské restaurace. Nabízí osmichodové degustační menu, které si můžete objednat ve zkrácené čtyřchodové verzi. V kuchyni se pracuje výhradně s českými a regionálními surovinami. Šéfkuchařem v Essens je Otto Vašák. 

 

Foto: Dejvická 34, Entree, Essens, Le Marché, Mlýnec, Taro, Papilio, Salabka, Vallmo, La Degu, Grandrestaurant