Kam na plzeň v Plzni, aneb kde se královsky nadlábnout v západních Čechách

kde se najíst v Plzni Pivstro Plzeň plzeňské kavárny plzeňské podniky plzeňské restaurace Raven

Západočeská metropole je město, kde se prolíná vůně výběrové kávy a dobrého jídla s pohodovou studentskou atmosférou, která visí ve vzduchu a taky vysedává u stolečků místních podniků. My vás provedeme kavárnou po kavárně, restaurací po restauraci tím nejlepším, co tohle město nabízí. Připraveni se zakousnout?

#1 Snídaně, brunch a kávové dýchánky v Plzni

Způsobů, jak v Plzni strávit volný čas, je spoustu. My ale fandíme jednomu konkrétnímu způsobu trávení volného času ze všech způsobů úplně nejvíc. Kávičkování, vysedávání po nejpříjemnějších místech v Plzni a degustování toho nejlepšího, co tohle město nabízí. Kde vás skvostně pohostí?

Walter (& Mitty)

Do Walteru všemi deseti doporučujeme zajít na jejich vyhlášené brunche. Obvykle tu mají dost plno a na jeden z jejich stolečků se stojí dlouhé fronty. Na vyhlášené Vejce Benedikt podávané na křehoučkém chlebu ze sesterské pekárny Mitty, se sem sjíždějí Plzeňáci ze všech čtvrtí. Tak moc si je zamilovali, že je nelze stáhnout z nabídky. Milovníci vaječných snídaní ocení taky chleba ve vajíčku anebo sázená vejce. Litovat ale nebudete ani tehdy, když po ránu zakousnete něco sladkého – skvělé lívance nebo palačinky. Pokud jsme vás už teď nalomili k návštěvě, máme pro vás dobrou zprávu. Brzo bude ve Walteru dokončená rekonstrukce horního patra, což znamená jediné – desítky míst k sezení navíc. Jestli ale patříte do skupinky těch, co nemají moc času a přesto si chtějí vychutnat skvělou snídani a kávu, rovnou zamiřte k nedalekému Mittymu. Nechte si tu připravit prvotřídní espresso a vypijte ho vestoje, cestou do práce nebo vsedě u jednoho ze stolečků kolem baru. Doporučujeme k němu přikusovat kváskový croissant nebo šneka se skořicí. 

Le Frenchie Café

Z Walteru to máte jen pár kroků k další fantastické kavárně, kterou od roku 2015 provozuje francouzský majitel Patrick se svou českou ženou Janou. Stejně jako ve Walteru si tu pochutnáte na výborných brunchích a pokocháte se designovými interiéry. Nejpopulárnější jsou tu tartines a francouzské toasty. Čím jsou výjimečné? Dělají se na tom nejkvalitnějším francouzském másle. A když si budete chtít o víkendovém či všedním dni trochu vyhodit z kopýtka, objednejte si k brunchi mimózu a pomalu ji usrkávejte klidně až do pozdního odpoledne. Třeba se propracujete až k francouzským vínům, které Jana a Patrick jezdí osobně vybírat do francouzských vinařství. Pokud se vám Frenchie obzvláště zalíbí, vyrazte taky na obhlídku jejich druhého podniku, který otevřeli před rokem. The Fresh Bar.

Schovaná kavárna

Na schovávanou si zahrajte se Schovanou kavárnou. Možná ji nezbystříte hned, ale nachází se jen 40 metrů od centra a rozhodně se vyplatí ji najít. Kavárna se skrývá v zadním traktu domu a jakmile do ní vejdete, rázem se ocitnete v pohádkové atmosféře jednoho z nejstarších domů v Plzni. Na co vás sem nalákají? Na obzvláště poctivou cukrařinu kombinovanou s výběrovou kávou. V létě se bez ruchu projíždějících tramvají pohodlně usadíte na zahradní židličce ve dvoře anebo na terase. Nejoblíbenější je tu čokoládový fondán, který servírují s rybízovou omáčkou a na přání i s vanilkovou zmrzlinou. Doporučujeme ho ochutnat i vám. Zákusky si tu vyberete i v bezlepkové a bezlaktózové variantě. Smlsnout si tu můžete i na slaných snídaních a brunchích. Vyzkoušejte třeba slané palačinky s grilovaným hermelínem, salátkem a dresinkem z brusinek nebo obložené žitné chleby.

#2 Když při toulkách Plzní začnete mít hlad

Da Pietro

Nejlepší pizza široko daleko? Ta v Da Pietro, z těch nejlepších ingrediencí, z kamenné pece, která do půl hodinky zamíří přímo na váš talíř. Margherita, Capriciosa nebo Prosciutto Crudo vám zachutná natolik, že vám zaručujeme, že se do Plzně na oběd nebo večeři nejednou vrátíte.

Kravárek

Když při dlouhé procházce Plzní nemáte čas ztrácet čas, na nic nečekejte a zamiřte do Kravárku na poctivý burger dělaný z kvalitních ingrediencí a s láskou. Celý rok si tu pochutnáte na jednom signature burgeru a taky speciálním burgeru podle ročního období. Právě teď si sem můžete zajít na zimní burger s nakládanou červenou řepou a bylinkami. K pití do ruky čapněte domácí punč a běžte se ještě trochu projít.

Pivstro

Zastávka, kterou v Plzni zkrátka musíte udělat, je Pivstro. V jednom z nejoblíbenějších míst mezi Plzeňáky vám přichystají oběd dle aktuálního obědového menu, ale pochutnáte si i na jejich klasikách. Top tři favorité jsou Fish and Chips, burger s chedarem v domácí bulce anebo burrito s trhaným kuřecím masem. Pokud budete mít to štěstí, že urvete stoleček bez rezervačky, doporučujeme vám, abyste se zdrželi až do pozdních hodin a naplno si vychutnali místní nezaměnitelnou atmosférou s jedním z osmi čepovaných piv v ruce. A když už pivní radovánky odstartujete, plynule se přesuňte k dalšímu místu, kde navážete neméně dobrým pitím.

#3 Víno, plzeň, pivní speciál – kam na jedno a kam dál?

Raven

Ochutnat pivo rozhodně zajděte i do Ravenu – podniku plzeňského pivovaru, který se specializuje na svrchně kvašená piva. Můžete si vybrat ze dvou hospod – jedné kousek od centra a další přímo v pivovaru. V každé hospodě mají 8 kohoutů a přes 100 druhů piv, které náhodně střídají. Nastálo mají jen ležák a nejčastěji si u nich hosté dávají kyseláče. Tak ho vyzkoušejte i vy.

Na Spilce

Proslulá plzeňská hospoda Na Spilce teď sice funguje v omezeném režimu, ale poctivou plzeň vám tu i tak natočí v otevřené barové části. Kuchyň zatím není v plném provozu, ale chystají se velké věci. V tomto rocee se bude otevírat celá hospoda s novým jídelním lístkem zaměřeným na českou kuchyni, ze kterého si ale vyberou i vegetariáni nebo vegani.

Šálek a Špunt / Na Náplavce

Do Šálku a Špuntu / Na Naplávce si můžete zajít i na kávu, my ho ale vzhledem k široké nabídce rozlévaných vín doporučujeme navštívit v podvečer. Deci si můžete nechat nalít z 25 lahví různých druhů vín. Převážná část pochází z Moravy, nalijí vám tu ale i moselská vína nebo vína ze Středomoří. Nejoblíbenější je teď mezi hosty sušší Pálava od Weibera. Po víně pozvolna přejděte i na drinky – namíchají vám tu přes 15 různých Gin Toniců. Když večer ještě dostanete chuť na dezert, ochutnejte tu mini pavlova.

Comix Kitchen & Bar

A na závěrečný koktejl (a třeba i druhou večeři) si zajděte, tak jako my, do Comix Kitchen & Baru. Když už nebudete mít chuť na nic alkoholického, zažeňte žízeň některou z jejich domácích limonád – doporučujeme rakytníkovou nebo kiwi.

Nezapomeňte si při procházce Plzní udělat také zastávku v některém podniku mimo centrum. Rozhodně přitom nevynechejte Kafe Smetanku nebo Point.