Ještě nemáte profil svého podniku na Googlu? Poradíme vám, jak ho nastavit, ať nepřicházíte o hosty

jak nalákat víc hostů jak nastavit firemní profil na Googlu marketing pro gastro

Proč vlastně mít firemní profil na Googlu? Představte si jednoduchou situaci, kdy se zákazník v cizím městě rozhoduje, kam se půjde navečeřet. Pokud mu některý z jeho známých předtím nedá tip na skvělý podnik, první místo, kam si půjde pro radu, je Google. Přes ten vyhledá podniky, co se nachází v okolí jeho lokality. A přesně tak to dělá 92 % lidí. Jak profil na Googlu nastavit a na co si dát při správě firemního profilu největší pozor?

Profil na Googlu slouží jako vaše virtuální vizitka a zároveň taky jako bezplatná reklama. Jsou to fotky a recenze, respektive počet hvězdiček, které vám pomůžou k tomu, abyste byli v zástupu podniků vidět a nakonec se zákazníci rozhodli právě pro ten váš. Jak se nejlépe postarat o recenze i fotky vám poradíme v následujících řádcích, pojďme to ale vzít hezky popořadě.

Jak si firemní účet na Googlu založit krok po kroku

1) Jděte na stránku: https://www.google.com/business/ a přihlaste se pod svým e-mailem.

2) Vyplňte název podniku a kategorii služeb. To proto, aby vás Google automaticky zařadil do výsledků v případě vyhledávání obecných dotazů jako je třeba restaurace. Jakmile zákazník zadá toto klíčové slovo do mapy a vy jste zrovna podnik, který se nachází v jeho nejbližším okolí, automaticky se mu zobrazíte v možnostech.


3) Přidejte adresu, abyste získali pozici v Google Mapách.

5) Vyplňte své kontaktní údaje – telefon a web. Aby si vás zákazníci vryli do paměti a příště se proklikli přímo k vám, pošlete je rovnou na váš web.

6) Umožněte zákazníkům, aby vám posílali zprávy.

7) Zaškrněte, jestli je u vás možnost objednat si jídlo s sebou nebo si nechat si jídlo doručit.


8) Přidejte krátký popis firmy – chytlavý a výstižný.

9) Vyplňte otevírací dobu – Vždycky si dejte záležet, abyste na Googlu měli aktuální informace o otevírací době, a to včetně svátků a víkendů. Pokud se stane, že zákazník dorazí do vašeho podniku a setká se tváří v tvář se zavřenými dveřmi, dost možná k vám už znovu nepřijde.

10) Přidejte fotky z vašeho podniku – Jídlo, drinky, interiéry, personál, zkrátka všechno, co přispívá k vašemu obrázku o pěkném a oblíbeném podniku, by na vašem profilu mělo být. Inspirovat se můžete třeba na těchto profilech: La Petite Conversation, Jídlovice nebo ​​SKØG Urban Hub. Poproste i hosty, aby k vašemu profilu po příští návštěvě přidali fotky svého oblíbeného jídla.

11) Ověřte svůj profil – To můžete udělat telefonicky, mailem, nebo poštou. Ta může trvat několik minut i několik dní. V případě ověřování poštou ještě déle. Teprve po ověření bude profil viditelný.

Až profil ověříte, měli byste na něj přidat:

Tlačítko pro online objednání – Jako restaurace máte možnost nastavit si na Google profilu odkaz pro online objednání. Zákazníkům zkrátíte cestu proklikáváním přes váš web a pošlete je rovnou tam, kam potřebují.

Rezervace stolu – Stejně jako hosty pošlete k objednávce jídla s sebou, můžete jim umožnit také rychlou rezervaci stolu u vás v restauraci přímo přes Google.Co můžete zkusit taky přidat:

Příspěvky – Abyste se odlišili od ostatních firem, zkuste na Google profil čas od času přidat příspěvek podobně jako na Facebook nebo Instagram. Pište o sezónní nabídce, happy hours nebo o letní nabídce míchaných drinků. Víc o tom, jak příspěvky psát, si můžete přečíst tady.

Jak si poradit s recenzemi na Google profilu

Pozitivní recenze sice napřímo neovlivníte, můžete si k nim ale nepřímo dopomoct. Servírujte skvělé jídlo, poskytujte ten nejlepší možný servis a dobrá pověst se o vás částečně bude šířit sama. Určitě ale máte spokojené zákazníky, se kterými udržujete kontakt, proč je nevyzvat, aby vám napsali recenzi? V profilu Moje firma přejděte na stránku Domů, zobrazte si sekci Získat další recenze a kliknete na tlačítko Sdílet recenzi.

Odkaz, který se vám zobrazí po rozkliknutí, můžete hostům poslat se žádostí o hodnocení – třeba mailem, který od nich získáte přes rezervační systém. Případně můžete odkaz umístit do Stories na Instagramu, ve které o hodnocení požádáte zákazníky hromadně. Využijte i offline možností – vytvořte QR kód s tímto odkazem a umístěte je na stoly s výzvou k recenzi, případně je přidejte na účtenku a zaujměte zákazníky přímo při odchodu z vašeho podniku.

Negativním reakcím je nejlepší předcházet. Když už vám ale špatné hodnocení na Googlu přistane, pokuste se ho vyřešit v klidu a s rozvahou. Pokud host hodnotí situaci, ve které jste upřímně udělali chybu, přiznejte ji, omluvte se a nabídněte mu vysvětlení a třeba i drobnou kompenzaci. Když negativní reakci zvládnete elegantně vyřešit, máte šanci proměnit nespokojeného zákazníka ve věrného.

Na negativní reakce reagujte včas. Sledujte proto upozornění, která vám chodí na mail a opečovávejte a pravidelně aktualizujte svůj profil.

Problémy se zakládáním účtu a jak je vyřešit

1) Mám už existující firemní profil, který ale nespravuji. Jak ho propojím se svým účtem?

Zaregistrujte se nebo se přihlaste do služby Moje firma na Googlu. Jakmile vyplníte název svého podniku, Google vám automaticky navrhne možné shody. Pak kliknete na tlačítko Požádat o přístup.

Jestliže účet, který profil vašeho podniku ověřil neznáte, budete muset požádat o vlastnictví a nárokovat si jeho správu podle pokynů Googlu.

2) Co když má můj podnik několik poboček? Mám založit Google profil pro každou z nich?

Pokud máte méně než 10 poboček, je potřeba do Googlu zadat každé místo samostatně. Pouze restaurace s deseti a více místy můžete spravovat hromadně.

Jestli při nastavování firemního profilu narazíte na další problémy, neváhejte se nám ozvat, rádi vám pomůžeme.