Jak si otevřít kavárnu, aneb pětidílný průvodce ke splnění vašeho snu. Díl 2.

gastronomické potřeby gastronomické vybavení jak otevrit kavarnu kávovar do kavárny podnikání v gastronomii

Nosíte v hlavě nápad na otevření kavárny a hledáte cestu, jak ho zrealizovat? Už v prvním díle jsme načali téma otevření kavárny a rozebrali jsme první krůčky ke splnění vašeho snu. A zatímco úvodní díl byl hlavně o utřídění prvotních myšlenek, v tom druhém už začneme s konkrétními činy. Tak se do toho pojďme pustit.

Nezapomeňte si před čtením druhého dílu projít nejprve první díl.

Milník č. 4: Výběr místa

Jak otevřít kavárnu 2 – Storyous Magazín

Výběr vhodného místa je 50 % úspěchu. Jakmile získáte konkrétní představu o tom, jak by měl váš podnik vypadat, začněte s hledáním vhodné lokality a prostor pro vaši kavárnu.

Máte na výběr dvě možnosti:

1) pronajmout si prostory

2) koupit si prostory

Při tomto rozhodování bude nejvíc záležet na financích, které máte vyčleněné k podnikání. Pokud vás finance příliš nelimitují, anebo jste narazili na skvělou nabídku prostor ke koupi, z dlouhodobého hlediska se vám vyplatí víc prostory si koupit. Stáhnete tím měsíční fixní náklady a vyhnete se také zvyšování ceny za pronájem.

Před nákupem prostor si ale dobře promyslete, jestli jste si skutečně vybrali dobrou lokalitu, do které vám budou dlouhodobě proudit zástupy hostů. Otevíráte hipsterskou kavárnu? Pak zvažte, jestli se v lokalitě, ve které se chystáte otevřít, vaše cílová klientela vyskytuje. Cílíte na rodiny s dětmi? A budou mít jejich rodiče kde zaparkovat auto? Zkrátka dvakrát měřte a jednou řežte.

Tip: Vyplatí se sednout si do podniku, který se nachází kousek od vámi vybraného místa a posedět si v něm v dopoledních i odpoledních hodinách. To abyste si všimli, kolik lidí tu projde a také, zda se mezi nimi vyskytují lidé, které chcete se svou kavárnou oslovit.

Vybrané prostory si také dobře prohlédněte a ujistěte se, že vás nečekají žádné velké dodatečné výdaje a komplikace. Zejména si ověřte:

1) Technický stav budovy – abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem při rekonstrukci prostor.

2) Jestli se na vaše prostory vztahuje památková ochrana – abyste věděli, jestli například nebudete při rekonstrukci nějak omezeni, jestli nepřijdou komplikace se zařízením sezení na zahrádce anebo jestli můžete počítat s povolením pro venkovní reklamu.

3) Kolaudace prostor – zjistěte si, zda byl váš prostor zkolaudovaný pro účely kavárny. Pokud ano, máte o starost míň. Jestli ale plánujete rozsáhlejší úpravy, budete se muset se stavebním úřadem i přesto spojit kvůli rekolaudaci.

Milník č. 5: Byznys plán

Jak otevřít kavárnu 2 – Storyous Magazín

Sepsat si byznys plán je komplikovaná disciplína. Budete do něj potřebovat zakomponovat vše od finančního rozpočtu přes dodavatele kávy až po různé druhy scénářů vývoje vašeho byznysu.

V první fázi byste se měli odpíchnout od vašich prvotních představ a zkonkretizovat je. Dejte si dohromady co nejpřesnější představu o vašem podniku – místo, plánovanou rekonstrukci, židle, stoly, pokladní systém, kávovar, kávu i občerstvení a vytvořte z nich zákaznický zážitek, který svým hostům chcete p(r)odávat. Rozepište si, kolik lidí budete potřebovat na obsluhu kavárny, předvyberte si dodavatele kávy a poohlédněte se, kdo by vám mohl péct dortíky.

Finanční plán

Finanční plán je nejdůležitější částí byznys plánu. Začněte počítat. Rozepište si všechny položky a rozdělte je do dvou kategorií:

1) Jednorázové vstupní náklady – sem bude patřit rekonstrukce a vybavení kavárny – od stoliček a židlí až po kávovar.

2) Měsíční pravidelné náklady – sem spadají náklady za pronájem, za suroviny a za personál. Ty ještě rozdělte na fixní (pronájem, mzdy zaměstnanců) a variabilní (suroviny, náklady na výrobu).

Zároveň byste si měli odpovědět na několik základních otázek:

1) Jak budete podnik financovat? Kolik prostředků máte k dispozici? Budete si na podnik brát úvěr, anebo jste si zvládli něco našetřit? Hledáte investora?

2) S jakou počítáte návratností investic? Chcete mít podnik co nejdříve splacený, anebo vám nevadí pozvolný rozjezd?

3) Na kterých věcech můžete ušetřit? Na kterých šetřit nemůžete?

V této fázi si můžete začít pohrávat s hledáním různých možností – levnějších variant toho, co jste si předvybrali.

Tip č. 1: Můžete ušetřit na nábytku? Podívejte se na online bazary a zkuste najít židle, stoly a další doplňky, které do vašeho podniku skvěle zapadnou.

Tip č. 2: Jednou z nejdražších počátečních investicí v podniku je kávovar. Zkuste si pořídit repasovaný, který vás vyjde o dost levněji. Podívejte se třeba na stránky MIA Coffee.

Abyste věděli, za jak dlouho investici splatíte, měli byste si vypočítat bod zvratu. Bod zvratu po vás taky budou požadovat případně i investoři, které byste se svým plánem chtěli zaujmout.

Zjednodušeně vám toto číslo ukazuje, kolik budete muset prodat káv a dortíků, aby se vám počáteční investice začala vracet. To, co vyděláte navíc, je váš zisk.

Spočítáte ho takto:

Jak otevřít kavárnu 2 – Storyous Magazín

Variabilní měsíční náklady: 80 000

Celkový prodej: váš odhad průměrných měsíčních tržeb je 110 000

1 000 000 / (110 000-80 000) = 33,33 měsíců

Z tohoto výpočtu víte, že pokud se vaše tržby budou držet stabilně na 110 000 Kč měsíčně, investice se vám vrátí za necelé 3 roky.

Milník č. 7: Cenotvorba

Pro cenotvorbu bude potřeba si nejprve udělat základní přehled o tom, co jsou to náklady, marže a zisk. Pomůže vám tento článek.

Při nastavování marže si pamatujte, že neprodáváte jen samotný produkt (tedy kávu nebo dortík), ale prodáváte celou službu. K nákladům na přípravu kávy proto připočtěte kromě nákladů na suroviny také náklady na přípravu (mzda pekaře nebo baristy), náklady za obsluhu (mzda číšníka), náklady na čištění (čistící prostředky na nádobí i kávovar) a náklady za pronájem prostor. Teprve částka, která zbyde po odečtení těchto nákladů je váš čistý zisk z prodeje. Co všechno se tedy skrývá v ceně, kterou si za kávu stanovíte?

Jak otevřít kavárnu 2 – Storyous Magazín

Nezapomeňte při nastavování cen zohlednit také vaši klientelu. Pokud máte luxusní kavárnu, cílíte na lidi, kteří si za lepší kávu mohou připlatit. Vezměte v potaz také lokalitu, kterou jste si vybrali a která vám dovoluje cenu za kávu navýšit.

Na každé položce budete mít také rozdílnou marži. Káva bude mít přirozeně marži vyšší, zatímco raw dortík s ohledem na použité suroviny, nižší.

Příklad: 

Na kávě si můžete stanovit marži ve výši až 300 % a na raw dortíku se přes 100 % dostanete jen stěží.

Všechny položky ale na menu hrají svou roli a musíte je nakombinovat tak, aby ladily s vašimi podnikatelskými cíli, a především s požadovanou návratností investice.

Máte už dost informací? Už začátkem října se k vám vrátíme s třetím dílem, ve kterém rozebereme zařízení živnostenského listu, kolaudaci a povolení od hygieny.