Jak si otevřít kavárnu, aneb pětidílný průvodce ke splnění vašeho snu. Díl 3.

jak otevrit kavarnu

Nebojte, nenechali jsme váš sen usnout na vavřínech. Vracíme se k vám zpátky s třetím dílem o tom, jak si otevřít kavárnu. Tentokrát vaši vizi posuneme o několik zásadních kroků vpřed a zaměříme se hlavně na praktické záležitosti. Bude to trochu dřina, ale zato budete mít zatraceně dobrý pocit z toho, že jste pro svůj podnik udělali velký kus práce.

Pokud jste váš sen začali budovat od prvního dílu a přes druhý díl jste se plynule dostali až sem, pak už byste měli mít nejen v hlavě, ale i na papíře konkrétní představu o vašem podniku. Také byste měli mít vybrané prostory, do kterých kavárnu usadíte. A co teď? Teď začíná papírování. Co všechno si budete muset před otevřením kavárny zařídit?

Milník č. 8: Živnostenské oprávnění

Když chcete začít podnikat v gastronomii, jako první si budete muset zařídit živnostenský list na provozování hostinské činnosti. Háček je v tom, že abyste ho získali, budete se muset prokázat gastronomickým vzděláním, nebo šestiletou praxí v oboru. K doložení vzdělání vám bude stačí maturitní vysvědčení ze střední hotelové školy, nebo jiný dokument potvrzující znalost v oboru. Podrobněji si o všech podmínkách můžete přečíst tady.

Pokud nesplňujete ani jednu z těchto podmínek, bude potřeba, aby vaše podnikání zaštítila osoba, která tyto požadavky splní – tzv. odpovědný zástupce. S ním musíte mít uzavřený smluvní vztah. Víc o něm tady.

Alternativou je absolvování krátkodobého kurzu, díky kterému získáte za krátký čas potřebné oprávnění. Takový kurz nabízí například Barový institut. Poté, co jejich kurz ukončíte, získáte státní osvědčení, na základě kterého vám vystaví živnostenský list pro hostinskou činnost. Výhodné je, že při tomto programu výrazně ušetříte čas, energii i finance.

Jak si živnost vyřídit a jak dlouho bude trvat? Přečtěte si v článku.

Pokud v kavárně plánujete prodávat i alkohol, kromě živnosti si nezapomeňte zřídit také koncesi na prodej na prodej lihu. Chybět vám ani vašemu personálu nesmí ani potravinářský průkaz, který vám vystaví obvodní lékař.

Který úřad oslovit? Živnostenský úřad – takový, který máte nejblíž. Nezáleží na místě vašeho bydliště ani doručovací adrese pro živnost.

Kde si živnost vyřídíte? Živnost si zařídíte osobně na živnostenském úřadě nebo online.

Kolik zaplatíte? 1000 Kč

Jak dlouho bude vyřízení žádosti trvat? Do 30 dnů od podání žádosti.

Milník č. 9: Zkolaudované prostory

Abyste mohli provozovat kavárnu, musíte mít zkolaudované prostory. Zjistěte si, jestli máte zkolaudované prostory předtím, než začnete zařizovat vybavení provozovny. V zásadě existují tři možnosti:

1) Přebíráte kavárnu po předchozím provozovateli kavárny, takže prostory už nejspíš zkolaudované jsou. Ušetříte si tím čas i starosti a pokud neplánujete rozsáhlejší rekonstrukci, kolaudaci si můžete odškrtnout. V tomto případě se ale rozhodně vyplatí spoléhat na heslo: Důvěřuj, ale prověřuj. Pro všechny případy si kolaudaci zajděte ověřit na příslušný stavební úřad. Pokud by se totiž později v provozu zjistilo, že prostory zkolaudované nemáte, pokuta by byla na vaše triko.

2) Prostory jsou zkolaudované, ale pro jiný účel. Pak budete muset prostory zrekolaudovat. Uděláte to tak, že na stavebním úřadě podáte Oznámení změny v užívání stavby.

3) Kolaudaci prostor si budete muset od začátku zařídit sami. Na dalších řádcích vám ukážeme jak.

Jaký je postup pro kolaudaci nebo rekolaudaci?

Pro kolaudaci budete potřebovat projektovou dokumentaci, kterou si budete muset nechat schválit krajskou hygienickou stanicí a hasičským záchranným sborem a následně ji odnést na stavební úřad. Kolaudaci musíte provést nejpozději v den otevření podniku.

Projektová dokumentace by měla obsahovat popis navrhované provozovny, včetně jejího zaměření a výbavy, představení nabídky jídla a objem připraveného jídla, strukturu personálu, provozní dobu, rozvody inženýrských sítí a skladů.

Pokud si troufáte, část projektové dokumentace si můžete začít chystat sami, bezpečnější je ale najít si šikovného projektanta, který se postará o to, že vám v projektu nebude chybět nic důležitého.

Po celou dobu vytváření dokumentace se můžete průběžně radit se stavebním úřadem a ušetřit si tím práci. Veškeré konzultace jsou zdarma. Pokud je vaše budova památkově chráněná, doporučujeme se radit také s Národním památkovým ústavem. A kam vaše kroky povedou dál? Zjednodušený návod níže si klidně stáhněte a vytiskněte.

* více o HACCP najdete tady: https://bit.ly/3UayL5y ** Žádost o vydání kolaudačního souhlasu najdete tady: https://bit.ly/3SYObJ1

Milník č. 10: Pojištění

A poslední tip na závěr. Pokud se chcete chránit proti drobným porušením majetku, krádežím nebo proti povodním (jste-li na rizikovém místě), zařiďte si pojištění pro živnostníky a menší firmy.

Uff, informačně nabitý 3.díl máme za sebou. Slibujeme, že ten příští bude zábavnější – pobavíme se o tom, kde hledat inspiraci na interiéry, jak si vybrat dodavatele kávy a jak vytvořit atmosféru ve svém podniku. Čekejte ho už brzy.