Fresh #8 – čerstvé novinky z gastra

Doubleshot gastronomické novinky Lidi z Baru Michelin michelinské hvězdy novinky z gastra qerko restu.cz

Závěrem roku se nám nashromáždila pěkná řádka gastronomických novinek, o které jsme vás nemohli připravit. Zpestřete si vyhlížení roku 2022 listováním tím nejdůležitějším, co se na sklonku 2021 odehrálo. Začtěte se do dalších řádků a vstupte do nového období s touto čerstvou porcí gastronomické inspirace v ruce.

Jak se Turbomošt stal přes nos Cryptomoštem

Osobitě-orginálním, rychlým a Lidem z Baru vlastním způsobem zareagovali provozovatelé Turbomoštu koncem listopadu na uzavření vánočních trhů. Tak jako každý rok se pečlivě připravili na prodej vyhlášeného brněnského nápoje, ovšem prodávat ho mohli jen jeden den. Do příprav na spuštění vložili slušnou částku – zhruba dva a půl milionu korun. Proto dostali provozovatelé Turbomoštu po zpřísnění vládních opatření nápad, že ho převedou do blockchainu. Jako možnost, jak je podpořit, začali zájemcům nabízet virtuální token NFT. Protože je nákup tokenu pro mnohé komplikovaný (a pro další úplně neznámý), nabídli Lidi z Baru běžným smrtelníkům možnost zprostředkovat jeho nákup. Ti, co si token zakoupí, dostanou slevu 15 korun na jakýkoliv nápoj a zároveň získají vstupenku na “nejlepší párty v Brně”, která se nejspíš uskuteční příští rok v září. Další výhody pro členy fanklubu budou později přibývat. Token si pořád ještě pořídit můžete: tady.

Doubleshot poráží tabu s kávovými kapslemi 

Pražírna, co jde proti proudu a naskakuje na současné spotřebitelské gastro trendy – to je pražírna Doubleshot. Není ovšem jediná ani první, následuje kavárenskou síť The Miners, která začala kapsle vyrábět začátkem letošního roku. Pořád bude pro Doubleshot prioritou prodej zrnkové kávy. Za kvalitu ale ručí v každém případě, proto budou i kapsle plnit kávou od stejných farmářů, jako pytlíčky s tou zrnkovou. Zákazníci si mohou vybrat celkem ze tří druhů kapslí: Start – obsahující směs zrn z Brazílie a Guatemaly, Funky – plněná zrnky z panamské farmy a Decaf variantu. Na kapsle plynule navázal další nový produkt: kapslový kávovar vyvinutý baristy, který koupíte jedině u Doubleshotu.

Přes Restu.cz už si hosté rezervaci neudělají

Něco končí a něco dalšího začíná. Rezervační portál Restu.cz po osmi letech fungování skončil v Česku, na Slovensku i v Polsku. Skolila ho pandemie koronaviru. I když ještě před ní si na Restu.cz své místo v restauraci rezerovalo přes 60 tisíc lidí měsíčně, kvůli zavedeným pandemickým opatřením klesl počet rezervací na míru, která už pro původně český startup nebyla udržitelná. Od roku 2022 proto přestává fungovat celý portál, katalog a také mobilní aplikace pro Android i iOS. Uživatelské účty se postupně smažou a neuplatněné vouchery budou moci hosté využít do konce března. A jaké je řešení pro podniky, ptáte se? Postupně přecházet na služby, které fungují na podobné bázi jako Restu.cz – například Apetee.

Qerko a MallPay jsou tým a umožňují zákazníkům zaplatit útratu se zpožděním

Příliš unavení nebo ovínění, abyste byli schopni s klidnou myslí zaplatit svou útratu? S tím pomůže Qerko, které se před začátkem nového roku spojilo s MallPay. Pivo, večeři nebo oběd s přáteli si můžete dát hned, platbu ale v klidu odložíte až na později. Počkat si na zaplacení útraty do 5000 Kč lze až 14 dní.

38 nových hvězd od Michelin Guide pro Itálii

Uběhlo už několik týdnů od obhájení michelinských hvězd a udělení dvou nových ocenění Michelin Bib Gourmand dvěma českým podnikům: The Eatery a Dejvická 34. Nedávno oznámil Michelin Guide také rekordní vydání hvězd na rok 2022 pro Itálii. Jednu michelinskou hvězdu obdrželo celkem 329 restaurací a 33 z nich vůbec poprvé. Dvojhvězdu získaly dvě nové restaurace. Prvním z oceněných podniků se stala restaurace Krèsios z města Telese Terme a druhým restaurace Tre Olivi z města Paestum. Víc než polovina šéfkuchařů, kteří letos získali ocenění Michelin Guide, jsou mladší 35 let. No – v Itálii se ještě rozhodně máme na co těšit!

Pytloun otevřel v Praze druhý hotel

Hotelová síť Pytloun Hotels rozšířila svou třináctičlennou posádku hotelů o čtrnáctého pasažéra. Nově se hosté mohou ubytovávat ve druhém hotelu v Praze, tentokrát na pražské Kampě. Pohádkovou atmosféru Prahy snadno načerpají v romantickém boutique hotelu na břehu Čertovky, kousek od Werichovo vily, s výhledem na francouzské velvyslavenství.

Manifesto na Florenci skončilo

Do Manifesta na Florenci už se od nového roku nepodíváte. Zavřelo se spolu s posledními prosincovými dny a nyní už kouzelnou atmosféru tohoto unikátního gastro konceptu načerpáte jenom na pražském Andělu.