Užíváte si podzim? Vychutnejte si ho ještě o špetku víc s nášupem gastronomických novinek na talíři a kousek po kousku si s námi shrňte ty nejčerstvější události z gastra. 

Dobrý den, jste prosím covid-free?

Po “prodlouženém” létním rozvolnění čekalo na restauratéry (a především jejich hosty) začátkem listopadu nemilé překvapení. Kontrola bezinfekčnosti hostů, která momentálně rezonuje v kruzích majitelů a personálu většiny gastro podniků. Přestože převážná většina z nich má silnou motivaci opatření dodržovat, ne vždycky se setkají s příjemnou reakcí od svých zákazníků. Vážení foodies (kterých je tu, věřím, převaha), pojďme se společně semknout a podpořit naše milované podniky. Nepřicházejme kvůli svým vrtochům o jedinečnou šanci vychutnat si kávu v pohodlném křesle kavárny a oblíbené jídlo na talíři místo z krabičky.

Na podzimní hodování do KRO Bistra & Baru

Připomenout si, jak úžasné je užívat si restauračních radovánek, můžete třeba do pražského KRO Bistro & Baru. Část svého stálého menu rozšířili o nové pokrmy a další část jídel oblékli do podzimního kabátu. Populární sendvič se smaženým kuřetem například získal vylepšený glanc v podobě majonézy ze sušených rajčat s nakládanými zelenými rajčaty. Úplnou novinkou je hovězí tatarák s emulzí z lišek, kapary z černého rybízu a s posypkou ze sušeného masa a sušeného žloutku. Smažené topinky v případě tohoto jídla nahrazují semínkové krekry. Vegetariáni si pochutnají na další novince – květáku konfitovaném v uzeném hnědém másle s citronovou kůrou a kmínem. Z koktejlů si nenechte ujít třeba Smoky Tangerine na bázi mezcalu s mandarinkou, bazalkou, limetkou a chilli a další podzimní novinky. Anebo si jednoduše nechte poradit od zkušeného personálu. Když si v zástupu vynikajících jídel nebudete schopni vybrat jedno jediné, vsaďte na tří až pětichodové menu a ochutnejte všechno.

Na zdraví nejlepším barmanům z Česka s Lidmi z Baru

Brněnští Lidi z Baru mají novinky hned dvě a s blízkým uzavřením podniků rozhodně nepočítá. Nejdřív Bar, který neexistuje vyhlásil soutěž Nová éra? určenou pro všechny neotrkané barmany, kteří se podobných soutěží účastnili nanejvýš jednou. Protože covid zamíchal kartami ve složení barmanů většiny podniků, cílem je nejen utkání o nejlepšího z nich, ale zároveň větší propojení celé barmanské komunity. Kapacita míst je omezená pouze na 20 účastníků, proto pokud účast zvažujete, moc dlouho nepřemýšlejte a podejte si přihlášku přes mail: rudolf.forman@turbomost.cz a zabojujte si 29.11. s dalšími barmanskými nováčky o první místo. Podrobnosti najdete zde.

Pokud se na soutěž prozatím necítíte, přihlaste do přípravné Barmanské farmy od Lidí z Baru a naučte se nejprve mistrně ovládat všechny barmanské kousky. Teorie, praxe, semináře s inspirativními osobnostmi i soutěž – to všechno rozložené do pětidenního intenzivního programu. Kurz se uskuteční od 10. do 14. ledna 2022 ve vranovském Grandhotelu Sluchátko. Čtyřicítka účastníků dostane po absolvování oficiální certifikát České barmanské asociace o absolvování kurzu a stane se hotovými barmany. Do kurzu se můžete přihlásit přes e-mail: michael@mluvicihlavy.cz.

A na závěr pár inspirativních mini freshů:

Na kafe a za knížkou do Cafe Tone

Cafe Tone začalo spolupracovat s projektem Reknihy, který dál rozprodává rozpoužívané nebo párkrát přečtené knihy. V kavárně teď mají Reknihy nejen výdejnu, ale i hlavní sklad. Čekání na svůj balíček si tak nově můžete zkrátit usrkáváním šálku espressa.

Grifel je zpět

Pivní speciál Ostravaru, Grifel, se vrací do hospod. Polotmavé pivo s vyšším obsahem alkoholu (6.5 %), které doporučujeme pít s m(M)írou, ochutnáte v podnicích v okolí Opavy, Ostravy nebo Frýdku Místku.

K huse svatomartinské pivo?

Nejen svatomartinské víno, ale i pivo neodmyslitelně patří k tradiční huse. Na svědomí ho mají v Litovelu a uvařili ho nejen proto, aby přivítali první sníh, ale zároveň s ním oslavili i 128. výročí slavnostního otevření pivovaru.

Kam na sváteční husu

A na úplný závěr sdílíme pár tipů, kam zajít na svatomartinské menu. Svatomartinská meníčka najdete na každém rohu. My s vámi proto předáváme tipy na několik vybraných z nich, pro případ, že byste se v jejich záplavě ztráceli: Terasa u Prince, Let’s Meat, Delice Cafe, Pub na Plech nebo Bistro Nekázanka.