Fresh #6 – čerstvé novinky z gastra

Café Buddha fresh Global Wines & Spirits Lagarto Lagarto J&J Mlýnec novinky z gastra Pru58 Terasa U Prince

Tentokrát vás ve Freshi vezmeme na gastronomickou cestu nejen po republice, ale vydáme se až do daleké Indonésie, ke které se teď můžete (alespoň svými chuťovými pohárky) přiblížit i v Praze. A kromě sezónních menu vám na závěr dáme i pár tipů na říjnové gastro akce. 

Na kulinářskou výpravu do Indonésie v Café Buddha

Pro ty, kteří se nechtějí jídlem nechat rozmazlovat jen od druhých, ale mají chuť se mistrovství kuchařiny také naučit, tu máme hned zkraje tip na nový kulinářský kurz v Café Buddha pod vedením Štěpána Návrata. Kromě už fungujících kurzů zaměřených na thajskou a vietnamskou kuchyni nebo sushi nově spustili také kurz věnovaný specialitám z Indonésie. Ve čtyřech hodinách se přemístíte na druhý konec světa přes husté pralesy až na písečné pláže. Naučí vás připravovat celkem čtyři jídla. Prvním z nich je nejtradičnější z nejtradičnějších Nasi Goreng, následuje další klasika v podobě Soto Ayam, závitky Balinese Summer Roll a na zapití Bali Style koktejl. Troufneme si říct, že s tímhle kulinářským trikem na party rozhodně zazáříte.

Pru58 menu představilo degustační menu – myslí i na děti

Pru58, jako další podnik z dílny Štěpána Návrata, byl jedním z odvážlivců, který vyrostl a otevřel v průběhu poslední z “covidových vln”. Do konce září podnik fungoval v soft provozu, od října už ale běží na plné obrátky. Restaurace, která sama o sobě stojí za návštěvu, teď hostům dává další důvod, aby ji zařadili na svůj seznam “must visit” míst, a tím je degustační menu. To začíná na šesti chodech a na své si přijdou jak milovníci street food, tak i vegetariáni. Pozadu nezůstanou ani vaše ratolesti, které si mohou vychutnat speciality zaměřené jejich chuťovým pohárkům na míru.

Za prvotřídní gastronomií se vydejte na sever

Za špičkovou gastronomií se vyplatí vyrazit na sever Čech. V teplické restauraci Lagarto J&J momentálně podávájí sezónní podzimní menu, jejíž špičkou je hovězí wellington. Maso v listovém těstíčku v kombinaci s houbami, slaninou, bruselskou kapustou, celerovým pyré a omáčkou s lanýži si vážně užijete. Je tu také další varianta pro ty, co preferují vepřové. Ta vás ohromí harmonií chutí v kombinaci s batátovým pyré, houbami a jusem. Ti, kteří si potrpí na odlehčenou kuchyni, ocení candáta s pečenou kukuřicí a brambory nebo grilovaný kuřecí supreme.

Koktejl a královské posezení na Terase U Prince

Terasa U Prince na pražském Staroměstském náměstí, která je proslulá hlavně svým dechberoucím výhledem, se v září rozdělila do dvou částí a o další se rozšířila. Jaké to má výhody, ptáte se? Tak například si v novém Black Angels Baru můžete dát drink ještě před večeří. A pokud jste zrovna večeřeli jinde, nechte si tu naservírovat jen GT, mojito nebo jakýkoli koktejl vašeho výběru, a užijte si ho v přítomnosti jednoho z nejhezčích pražských výhledů. 

Další novinkou je, že se k terase připojil také Královský salónek – místo, které vypadá přesně tak, jak byste od jeho názvu očekávali. Vznešená atmosféra, interiéry i jídlo vás vtáhnou zpátky do minulosti a dají vám pocit, že jste doopravdy výjimeční. Vy a vašich 11 nejbližších se tu budete cítit jako ve šlechtickém ráji. A je úplně jedno, jestli se tu rozhodnete uspořádat svatební hostinu, firemní setkání nebo narozeninovou oslavu. Nalijte si tu sváteční sklenku vína a dopřejte si k tomu dezert nebo si tu dejte výbornou snídani, oběd či večeři. 

Minifreshe:

Sezónní menu zvládnuté na jedničku

Jak si pohrát se sezónním menu? Ukázkový příklad představila restaurace Nota Bene, jejíž šéfkuchař ho nestaví na konkrétních pokrmech, ale na surovinách. Místo, aby tu jídla plánovali dopředu, čekají na dovážku od farmáře. Těšit se tak můžete na pokrmy na bázi jehněčího, zvěřiny, lanýžů, hub, řepy, jablek nebo švestek. Aktuální nabídku vždy najdete na jejich sociálních sítích.

Svatomartinská husa celý měsíc v restauraci Mlýnec

Sice ještě není listopad, ale už teď víme, že v restauraci Mlýnec se bude svatomartinská husa podávat celý měsíc. Kromě klasiky tu vsadili i na variantu s petrželí, kadeřávkem a kdoulí. Ti, kteří si nedají husu ani o svátečním dni, ocení štiku s fialovými bramborami a slunečnicovými semínky.

Pro kvalitní alkohol na další místo v Praze

Global Wines & Spirits má další prodejnu v Praze, tentokrát v Panské ulici. Prémiovou láhev rumu, ginu nebo vína si můžete vybrat přímo v prodejně nebo si jí předvybrat ne e-shopu a na pobočce si jí jen vyzvednout.

Nezapomeňte obrazit pár podzimních gastro akcí

A i když je podzim, pořád ještě je hezky. Nezapomeňte si ho užít na nějaké podzimní akci – kromě dobíhajících vinobraní po celé republice, se chystají i další, které si zaslouží vaší pozornost. V Olomouci na Výstavišti na vás třeba 14.10. čeká gastronomický festival Olima 2021, kde ochutnáte tradiční i netradiční české pochoutky a taky něco z dílny mladých kuchařů a cukrářů. 23. října se zase na pražské Smíchovské náplavce zahřejete kulajdou, bramboračkou nebo borščem na Polívkování.