Fresh #5 – čerstvé novinky z gastra

Červený Jelen czech cup czech cup tasters fresh kitchenette mikropivovar proud novinky z gastra prosecco festival

Léto se s námi rozloučilo o něco dřív, než bychom si všichni přáli. Poslední srpnové dny připomínaly spíš hluboký podzim a nám nezbylo, než se na tuhle změnu počasí i v článku podívat pozitivně a oslavit odchod léta přípitkem. Fresh je proto hlavně o pití – proseccu, ginu, whiskey, pivním speciálu i kávě. Tak se ponořte do naší pravidelné dávky inspirace a vyberte si drink, který vám bude chutnat nejvíc.

Připijte si na konec léta sklenkou prosecca

Je třeba se smířit s tím, že těm nejteplejším letním dnům už je nejspíš konec. Netřeba ale dávat sbohem všem venkovním akcím, protože září je jimi natřískané. Pokud milujete bublinky a prosecco patří k vašim nejčastěji objednávaným drinkům, doporučujeme teď na chviličku zpozornět. Kolem něj se totiž v září budou točit hned čtyři velké akce. 

V sobotu 4. září naleštěte své skleničky a připravte chuťové pohárky na ochutnávku víc než 20 druhů prosecca, obujte boty a nachystejte se na tancovačku do rytmu živé hudby. To všechno plus krásný výhled na Prahu zažijete ve Fashion Restaurant na a Prosecco Rooftop Festivalu. Kromě prosecca můžete degustovat taky italské delikatesy  – sýry, salámy, pizzu nebo bruschetty. Itálii tu říznou i špetkou Mexika – quesadilla a guacamole tu budou pro všechny ty, kdo se chce ještě aspoň na chvíli přenést do teplých krajů.

Další dvě akce budou trochu menší, ale rozhodně ne míň okouzlující. Na první z nich doražte 10-11. září k Břevnovskému klášteru a na další o týden později v Sadech Svatopluka ČechaV obou místech se můžete elegantně svalit do deky (nebo se schovat pod střechu – to už jak to vyjde) a poslední teplejší dny si vychutnat se skleničkou prosecca v ruce. Kromě dobrého pití vás čeká taky ochutnávka italské kuchyně a belgických hranolek.

Konec září (24.-25. září) přivane další poslední proseccovou akci pod širým nebem v žižkovských BeerGarden. Vezměte s sebou rodinu, kamarády a užijte si tu poslední (ovíněné) dny babího léta.

Vychutnejte si profi šálek kávy od nejlepších baristů z Česka

Pro ty z vás, kteří raději kávičkují, než aby si motali hlavu bublinkami, tu máme dvě velkolepé podívané. Na první z nich, Czech AeroPress Championship 2021, která proběhne 18.9. v Riegrových sadech, budou baristé soutěžit v přípravě bezchybného šálku kávy z aeropressu. Pokud to máte do Prahy daleko, zajděte si do Brna 25.-26.9. na degustátorskou soutěž Czech Cup Tasters Championship 2021, která otestuje chuťové znalosti těch nejlepších českých baristů. Každý z nich dostane tři šálky a bude mít za úkol poznat, který z nich obsahuje jiný typ kávy, než je v předchozích dvou. Vítězem se stane ten, kdo určí nejvíc správných šálků v co nejrychlejším čase.

Nechte si namíchat podzimní drink

Ani třetí “babí” novinka nebude o ničem jiném, než o pití. A vracíme se zpátky k alkoholu. V pražském BeBop baru vás na podzim čeká ochutnávka tří koktejlů v provedení těch nejpovolanějších – ambasadorů alkoholových značek. Už v září vám koktejly na bázi Tanqueray ginu namíchá Petr Krymla, v říjnu ambassador rumu Zacapa a listopad bude celý jen o whisky, kdy jí Michal Marešovský přiblíží drinky na bázi Johnnie Walker.

Letní novinky pivovaru Proud, které vám zlepší propršené dny

Je spousta způsobů, jak se rozloučit s koncem léta. A ten nejméně bolestivý se podle nás schovává ve skleničce dobrého pití. Nemusí to být ani prosecco, ani káva, ani alkoholový koktejl, ale obyčejně neobyčejný pivní speciál. Hned dva totiž v létě nachystal plzeňský mikropivovar Proud: Kisseláč Meruňku a NEIPu Loral. Kisseláč chutící po meruňkách je ideální osvěžující varianta pro všechny milovníky kyselejších piv. NEIPA je zase první z pivních speciálů pivovaru svého druhu pivovaru Proud a jak už název napovídá, jejím základem je chmel Loral.

A na závěr pár inspirativních minifreshů:

V Červeném Jelenovi se v srpnu vařilo pro dobrou věc

Foodblogerka Markéta Pavleje se spojila s šéfkuchařem Markem Fichtnerem z Červeného Jelena a vytvořila tříchodové dobromenu spárované s víny. Proč dobromenu? Výtěžek z prodaných jídel putoval do foodblogerčiny neziskovky Kitchenette for Animals. Moc pěkný nápad, kterému dáváme palec nahoru.

Do Café Buddhy na degustačku o osmi chodech

V pražské vršovické restauraci Café Buddha si pro hosty Štěpán Návrat ve spolupráci s thajským kuchařským duem – babičkou Lucky a její dcerou Mali připravili osmichodové asijské degustační menu. Těšit se tu můžete na krevetové a hovězí knedlíčky Dim Sum Kanom Jeeb, tradiční pikantní thajskou polévku s krevetami ​​Tom Yum Nam Prik Pa nebo 5 spices beef – hovězí svíčkovou ovoněnou 5 druhy koření.

Febiofest propojí film s večeří v Culinary Cinema

Filmový festival letos kromě zážitků z filmového plátna potěší taky chuťové buňky. Po filmu o americkém šéfkuchaři Evanu Funkeovi, který se promítne 18. září, vám naservírují čtyřchodové menu v Obecním domě. Menu s názvem Viva Bologna!, kde si pochutnáte na tortellini plněných modrtadellou, orechiette i závěrečné zmrzlině, sestavili executive chef sítě La Collezione Tomáš Juřík a šéfkuchař restaurace La Finestra in Cucina Patrik Fréhar.