Fresh #4  – čerstvé novinky z gastra

Cukrář Skála Kudy foodie Manifesto Anděl novinky z gastra reFork

Co by to bylo za měsíc bez várky gastronomických novinek? Tentokrát jsme pro vás Fresh vymačkali z tipů na náhradu jednorázových plastů, dvou pořadů pro foodies a otevíračky nového spotu pražského Manifesta.

Konec plastů se blíží – za co je vyměnit?

Od července začala platit evropská směrnice o zákazu jednorázových plastů, což znamená jediné: už brzy vejde v platnost taky v Česku. Je proto nejvyšší čas začít řešit, jakým způsobem nahradíte plasty ve vašem podniku. Zákaz se dotkne všech krabiček na jídlo, brček, kelímků a taky tašek. My šetření přírody fandíme, ale zároveň chápeme, že vymyslet, za co je vyměnit, může dát celkem zabrat. Nejkomplikovanější k náhradě jsou jednoznačně příbory, a to hlavně z praktických důvodů. Pokud máte udržitelnost ve svých top prioritách, pak doporučujeme sáhnout po lokální variantě příborů vyrobených z dřevěných pilin od Refork. Vyrábí se v místní továrně, nezatěžují životní prostředí a jsou čistě z přírodních surovin. Takže když je vy nebo vaši hosté vyhodíte do kompostu, jednoduše se do několika měsíců rozloží. Taky jsou o dost elegantnější, pevnější a odolnější než klasické jednorázové dřevěné příbory a pokud by si je snad vaši zákazníci chtěli schovat a jíst s nimi opakovaně, klidně můžou. A víte, co je další skvělá zpráva? Máme pro vás teď až do konce srpna 20 % slevu na první nákup u Refork. Stačí, když při dokončení objednávky do objednávkového formuláře zadáte slevový kód STORYOUS20.

K šetření přírody ale můžete motivovat své zákazníky i jinak – třeba tím, že jim poskytnete slevu na polední menu s sebou, když si přinesou vlastní krabičku nebo jim jídlo rovnou vydáte v zálohovaných krabičkách.

Cestovatelsko-foodie novinka na Streamu

Internetová televize Stream divákům začátek léta zpestřila pořadem Kudy, foodie?, kterým propojuje jídlo, cestování po Česku a Lukáše Hejlíka v hlavní roli. Ten svým typicky osobitým způsobem provádí po českých městech a ukazuje podniky, které byste při jejich návštěvě neměli minout. Své průvodcování odstartoval dílem v Liberci, kde kromě povinných gastronomických zastávek představil třeba i místní food blogery Markétu a Františka Lorencovi, alias Neplecha na plechu. V dalších dílech navázal gastro prohlídkou Zlína, Chebu nebo Ostravy. Tenhle pořad doporučujeme všem milovníkům jídla a cestování, kteří chtějí v 10 minutách stihnout ve zrychlené verzi obojí. I my jsme pro vás připravili gastro průvodce Libercem – už jste ho četli?

Várka kulinářské akce na Nově

Milovníci vaření, roadshow a pořadu MasterChef, těště se – chystá se nový kulinářský pořad přesně pro vás. Přemek Forejt, Jan Punčochář a Radek Kašpárek, které si většina vybaví v roli porotců z pořadu MasterChef, se tu před kamerami předvedou s tím, co jim jde nejlépe – se svým kulinářským uměním. Nový pořad, Souboj na talíři, který se ještě tento rok objeví na televizi Nova, stojí na jednoduchém principu. Jeden ze tří kuchařů v každém díle vybere místo v Česku a zároveň specialitu, která je pro místo typická, a tu uvaří. Zbývající dva kuchaři se tímto jídlem inspirují a snaží se připravit vylepšenou verzi tohoto jídla.

Smíchov končí, Anděl otevírá

Manifesto Smíchov v neděli 25. července ukončilo svůj bezmála dvouletý provoz. Místo něj ale už 17. srpna otevře nové Manifesto na Andělu a taky to patřičně oslaví. Celý týden budou hosty v plechovém městečku vítat hudebním doprovodem, workshopy a speciální edicí koktejlů. A téma? Pastelové barvy, do kterých nabádají k obléknutí i návštěvníky. Celkem tu představí 15 podniků, z nichž většinu budou mít hosté možnost navštívit úplně poprvé. Novinkou je panasijská sekce, jejíž součástí bude třeba japonská restaurace Taiko, kde si pochutnají na ramenu a dalších delikatesách japonského street foodu, ale na své si v tu přijdou i milovníci korejské kuchyně. Nováčkem mezi podniky bude brazilská restaurace Favela nebo mexická restaurace Alebrijes. Stánek tu ale budou mít i důvěrně známí Ben & Jerry’s, Faency Fries nebo Napoké. Na zapití přijde k chuti pivo z pivního baru nebo koktejly ze Sootu.

Když už jsme na začátku nakousli udržitelnost – taky v Manifestu se na ni soustředí. Už v předchozích pobočkách podávali drinky výhradně do skla a v podstatě odstranili použití jednorázových plastů. Nově začnou jídlo servírovat na porcelánové talíře a místo plastových příborů budou používat ty klasické. Manifesto téma udržitelnosti posouvá ještě dál – kromě toho, že je tohle místo doslova napráskáné zelení, využívají také energii z obnovitelných zdrojů Nano Energies.

A na závěr pár inspirativních mini freshů:

Yuzu už i ve Svijanech

Citrusový asijský kříženec si pomalu ale jistě získává nápojový svět. Tohle ovoce se svěží příchutí si prodírá cestu do kaváren i na prodejní pulty. Dorazilo už i mezi pivovarníky – právě na Yuze staví Svijany svou novou bezalkoholovou verzi piva.

Zmrzlinové hody u Skály

Cukrář Skála udělal radost všem milovníkům zmrzliny a připravil si pro ně osvěžující letní akci. Každý týden pro hosty do stálé nabídky přiřadil speciální zmrzlinovou příchuť. První týden to byla citrusová s bazalkou, druhý višeň s rozmarýnem, třetí banánová stracciatella a ten poslední černý rybíz s kokosem… Tak šup pro ní, než ji zase vymění za jinou.

Koupí Bohemia Ginu podpoříte dobrou věc

Bohemian Gin se spojil s neziskovou organizací Debra, která podporuje pacienty s nemocí motýlích křídel. Tuhle dobročinnou limitovanou edici ginu pořídíte za 1495 Kč, z nichž 500 Kč poputuje Debře. Dobrý skutek můžete udělat tady.