Fresh #3 – čerstvé novinky z gastra

fresh inspirace novinky z gastra

Blíží se nám konec měsíce a spolu s ním vám přinášíme další nálož svěžích novinek z české gastro scény. Představíme vám třeba pár “polo-nováčků” mezi pražskými i mimopražskými restauracemi a zavedeme vás do historie jedné ze značek mezi Čechy stále oblíbenějšího ginu. Těšíte se na další dávku inspirace?

Podniky, které otevřely při pandemii, u svých stolů uvítaly první hosty

Restaurace, které hosté znali doposud jen z rozvozů, mohli své kulinářské skvosty začít konečně servírovat také v komfortnějším zázemí vlastní restaurace. Během covidu otevřelo několik podniků pouze “online”, finišovali úpravy vnitřních prostor a netrpělivě čekali na to, až budou moci u stolů přivítat první hosty. To byl případ restaurace Pru.58, která sice na sociálních sítích první fanoušky sbírala už od dubna, ale “soft opening” uskutečnila teprve v polovině června. Samu sebe nazývá nejrozkvetlejší restaurací v pražských Holešovicích a na jídelním lístku má teď 10 testovacích jídel. Jejich menu je laděné ve stylu asijského street food, takže si u nich pochutnáte třeba na Bun Bo Nam Bo nebo Ramen Miso Udon. První hosty ale přivítala i Dian restaurant zaměřená na vietnamskou kuchyni, kterou vlastní bratři Taové. Těm už v Praze patří dva úspěšně zavedené podniky zaměřené na vietnamskou kuchyni – Gao Den a Taro. Už brzy otevře také pardubický Archie’s grill&bar.

Whiskey bar, který neexistuje má koktejlové menu inspirované kuchyní

Brněnský Whiskey bar, který neexistuje, přišel v červnu s novým koktejlovým menu, kterým propojuje kuchyň a bar. Ingredience, které hostům zpravidla servíruje na talíř, nově využívá také pro přípravu drinků. Příkladem spojení kuchyně a baru je třeba drink Spor o papriku. Ten stojí na pyré z pečených paprik naložených v jarošovském ležáku, které doplňuje calvados a suché šumivé víno. Propojení ale funguje i opačným směrem: z baru zpátky do kuchyně. Jak říká jeden z autorů koktejlové nabídky Lukáš Holoubek, poté co například bourbon infuzují škvarkovým sádlem, využijí pak ochucené sádlo také ve škvarkové pomazánce. Nové menu má celkem 15 koktejlů a jeho součástí jsou i tři nealkoholické nápoje nebo dva drinky, které do menu pro jejich velkou oblibu zakomponovali z předchozí nabídky – jde o Zázvorák a Ležák Jack. Nabídku Whiskey baru, který neexistuje nově rozšířila i nabídka piv vlastní výroby, která vznikají pod rukama dvou místních barmanů ve spolupráci s brněnským minipivovarem Stern.

Češi si oblíbili gin a mají z čeho vybírat

U alkoholu ještě chvíli zůstaneme. Popularita Ginu mezi Čechy stále stoupá. To dokazuje i rozrůstající se nabídka ginů od nových i zavedených místních značek. Ke konci května například Premier Wines & Spirits představil ve spolupráci s Martinem Žufánkem Bohemian Gin. Teď v červnu také značka Dynybyl představila v pořadí svůj třetí gin. Po úspěchu růžové verze s příchutí borůvek má další novinku, která chutná po bezinkách. Nejprodávanější je ale stále klasika Dynybyl Special Dry Gin, jejíž kořeny sahají až k první republice. Před více než sto lety ji ve své likérce začal vyrábět teprve dvacetiletý Emil Dynybyl. Původně se sice vyučil obchodním příručím (dnešním prodavačem v obchodě), ale brzy ho zlákalo ho podnikání a barmanské řemeslo. Kromě ginu ve své likérce vyráběl také borovičku, griotku, slivovici nebo rum. Současná rostoucí obliba ginu je proto takovým malým návratem ke kořenům: v míchané i čisté podobě byl totiž za dob první republiky jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů v Česku. 

A na závěr pár inspirativních mini freshů:

Cafefin startuje sezónu vietnamskou kávou

Cafefin, která je oblíbeným místem pražského “Jiřáku” odstartovala letní sezónu specialitou – vietnamskou kávou Phin. Kouzlo její přípravy spočívá v tom, že se do kondenzovaného mléka překape káva. Pro ještě lepší zážitek v Cafefin doporučují doplnit kávu o dezert nebo brunch.

Café Imperial oživuje své menu

Nejen kavárny, ale i restaurace po otevření lákají na vylepšené nebo speciální menu. Café Imperial Zdeňka Polreicha například obohatilo své menu o nové jídlo: grilované krevety se salátem panzanella. Půjdete ho ochutnat?

Botanica Coffee Truck uspořádala květinový workshop

Ráj pro všechny milovníky rostlin, Botanica Coffee Truck, v květnu uspořádal pro své návštěvníky první květinový workshop. A pro velký úspěch ho nejspíš bude opakovat. Není to ale jediný způsob, jakým k sobě láká nové návštěvníky. Víkendovou kávu si u nich například nově můžete zpestřit rolovanou zmrzlinu od Easyrolls.

Osteria da Clara má slávkový týden

A na závěr vršovická Osteria da Clara, která se specializuje na středomořskou kuchyni má v posledním červnovém týdnu slávkovou akci. Hosté, kteří si u nich objednají jednu porci slávek, dostanou druhou zdarma.