Fresh #2 – čerstvé novinky z gastra

fresh Manifesto Market novinky z gastra

Květen byl pro českou gastro scénu plný pozitivních zpráv a nových impulzů. V půlce měsíce se otevřely zahrádky a konec přinesl také dlouho očekávané otevření vnitřních prostor. Na této pozitivní vlně se v květnu svezly i místní restaurace a kavárny, které pro své hosty vymyslely nejedno překvapení.

Znovuoteření podniků přináší volná pracovní místa v gastru

Po znovuotevření podniků se gastro scéna pozvolna probouzí k životu. Po téměř roční pauze ale prošla změnami, které se promítly i do způsobu zaměstnávání. Ukázalo se, že i když převážná většina lidí pracujících v gastronomii svou práci miluje, uplynulý rok přirozeně zamával s jejich důvěrou v obor. Daleko víc teď prahnou po jistotě, kterou často hledají i v jiných sférách. Nechtějí ale gastro opustit úplně a alespoň ve formě brigád se do něj mají zájem vracet. Z toho důvodu teď gastronomii nejspíš čeká přechod na flexibilnější úvazky a častější střídání personálu, než doposud. Jedno je ale jisté. Gastro je teď plné pracovních nabídek. Posily hledají třeba v Kafe Pragovka, Café Letce, Osadě Holešovice, The Miners Coffee, a kde všude si jen vzpomenete.

Manifesto se spoustou květnových novinek

Znovuotevření zahrádek přilákalo návštěvníky také do Manifesta, kde hosté měli v květnu možnost poprvé ochutnat jídlo z celkem sedmi nových restaurací. Není to ale jediná novinka, kterou si pro nás tento měsíc přichystali. V nejbližší době chtějí spustit také virtuální bar, ze kterého si zákazníci z celé Evropy budou moci objednat drinky online a nechat si je dovézt domů. Manifesto plánuje také rozšířit svůj koncept i do zahraničí – brzy chce začít budovat pobočku třeba v Hamburku, Bruselu nebo Antverpách a další je v plánu i v USA. Poslední novinku, se kterou v květnu přišlo, je budování nové pražské pobočky v prostorách bývalé vietnamské tržnice nedaleko Anděla. Ta by měla být s kapacitou až 500 hostů největší ze všech zdejších konceptů Manifesta a návštěvníkům tak bez problémů dokáže zajistit dostatečné a bezpečné rozestupy mezi stoly. 

Benjamin 14 dopraví gastronomický zážitek až domů

Ještě před otevřením podniků v květnu přišel Benjamin 14 s nápadem přenést fine dining do domovů svých hostů. Do své nabídky zařadil i zážitek v podobě domácího degustačního menu o čtyřech až pěti chodech, jehož součástí je předkrm i sladká tečka. Za účast šéfkuchařů na domácím gastronomickém zážitku se připlácí. Celá akce včetně servírování trvá 2,5 hodiny a zákazníci si ji musí objednat dva dny předem.

Alcron láká hosty na piknik

Také Alcron se ještě před otevřením restaurací svezl na vlně takeout jídla a pro hosty začal chystat piknikové boxy. Myšlenkou je, že v době, kdy nás pomalu ale jistě začalo oblažovat krásné počasí, si hosté mohou dobré jídlo vychutnat v parku, na lavičce nebo na svém vlastním balkonu. Součástí připravených balíčků jsou například mini burgery, pečená zelenina nebo sladké koblížky. K pití jsou v balení drinky z BeBop baru v alkoholické i nealkoholické verzi. 

Gastro se spojuje s kulturou kvůli letnímu projektu

Začátkem června startuje projekt Taste the Losers, který spojuje dvě pandemií nejsilněji zasažená odvětví – kulturu a gastronomii. Chce oživit společenský a kulturní život a zároveň vybrat peníze na podporu divadelního spolku Losers Cirque Company. Do projektu se zapojí pražské podniky Periferie Café, Bar Cobra, Bistro 8, Martin’s Bistro, Restaurace Mlýnec a Žofín Restaurant, které pro hosty připraví speciální menu nebo nápoje, z jejichž prodeje část poputuje přímo na podporu Losers. Také oni se aktivně zapojí do programu – třeba výdejem u okýnka nebo doprovodným programem.

A na závěr pár inspirativních minifreshů:

Kafe Pragovka přitáhla hosty na víkendovou pohodu

Kafe Pragovka znovuotevření zahrádek jaksepatří oslavila. Už třetí víkend po sobě v květnu hosty nalákala na odpolední grilování a pohodovou atmosféru, kulturu nebo rostlinný swap.

The Miners Run se vrací

Kavárenská síť The Miners Coffee se vrací ke svému tradičnímu víkendovému běhu. Zatím dvakrát se k květnu milovníci kávy a běhu sešli před jejich pobočkou u Náměstí Winstona Churchilla a odstartovali tak rozvolnění pohybem a pořádným šálkem čerstvého batche nebo cold brew.

Angelato má limitku šeříkové prosecco

Počasí nám sice ani v květnu příliš nepřálo, ale ani to nebránilo otevření nových zmrzlináren. Tento měsíc Angelato využilo jahodové sezóny a příchutí měsíce se tak stalo mascarpone s jahodami. Kdo měl štěstí, stihl ochutnat i jejich limitku, která se taktéž vezla na květnové kvetoucí sezóně, s příchutí šeříkového prosecca.

I Mamacoffee má limitovanou edici kávy

Limitku z Brazílie má také pražírna kávy MammaCoffee. Svěží citrusy se v její chuti propojují se sladšími tóny čokolády a karamelu. Vyzkoušet, jestli vám sedne, můžete třeba v některé z Mamma Coffee kaváren.