FRESH #13 – čerstvé novinky z gastra

fresh novinky z gastra

Přinášíme vám porci baboletních novinek z českého gastra. Ohřejte se u nich. Podle počasí za oknem se zdá, že to v těchto dnech budete hodně potřebovat. 🍁☕🔥🍷

Je tady mušlový týden!


Slávky. Hodně slávek zaplaví Prahu ve dnech 26. 9. až 2. 10. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost ochutnat ty nejčerstvější. Již čtvrtý ročník akce pro milovníky mušlí se koná pouze jeden týden v roce! Na webu akce také můžete získat voucher na 1+1 porce zdarma do vybraných pražských restaurací. Tak s kým se na 🐚 Prague Mussel Week sejdeme nad hromadou skořápek ze snědených mušlí?

UM – nová adresa kurzů pro gastronomické profesionály


Prostor UM je nový vzdělávací hub Ambiente, který pořádá řemeslné dílny, chef’s meetingy a workshopy, které pomáhají zlepšovat provozy Ambiente. A nejen jemu. UM nabízí spoustu kurzů pro profíky z gastra. Prozkoumejte podzimní program, třeba si v něm najdete to své. 

Nás osobně zaujal Pop-up se zvěřinou, na kterém kuchaře z Ambiente (i mimo něj) čeká 19. a 20. 10. dvoudenní kurz Ke kořenům: zvěřina. Je ukončený pop-upem v Umu, na který si už teď můžete koupit vstupenku!  Účastníci kurzu pojedou do obory za Prahy, kde se dozví vše o zvěřině – od lovu až po bourání a zpracování masa. Z obory přivezou šéfkuchaři divočáka a druhý den v Umu připraví osmichodové menu. To byste si neměli nechat ujít!

📍Prostor UM, Národní 28, Praha 1

Podniky vystasily svá podzimní meníčka


Léto nám nestihlo ani zamávat, jak rychle přišel podzim🍂. Šéfkuchaři ovšem na nic nečekali a v mnoha oblíbených podnicích už zvou na podzimní nabídku. Tak třeba Spojka v Karlíně zařadila předkrmovou novinku v podobě rilletes z bůčku z mangalice, podávaný s pršutem z divočáka, švestkami, kyselou okurku a domácím cibulovým chlebem. Na menu jsou nově i dančí stejky 🦌.

Tvarožník z pekárny DOK je OK

S poctivostí pro cenu si dojdeš! Na Dni regionálních potravin bodoval liberecký DOK, který získal ocenění 🏆 Regionální potravina pro svůj  tvarožník. Moc gratulujeme!

Pokud chcete tvarožník ochutnat, vydejte se do DOKu třeba na Listování. 📖 Tentokrát se můžete těšit na cooking show Vaříme z vody. Listovat v knize U nás v Evropě bude Lukáš Hejlík jakožto moderátor show, se kterým navštívíte země Evropské unie a seznámíte se s deseti evropskými tatínky v podání Alana Novotného. Společně tak uvaříte hutný euroguláš. Velká divadelní a kuchařská show se bude konat 19. 10 v 18:30 v prostorách DOKu. Vstupné: 200 Kč. K zakoupení na pokladně DOKu.  

Podzimní novinky z Trezoru

Pod vedením šéfkuchaře Marka Fichtnera startuje v paláci Špork, kde sídlí Červený jelen, několik zajímavých projektů. Marek si bude zvát do své kuchyně špičkové kuchařské hosty a navíc se chystá několik speciálních menu. Na podzim se do Trezoru můžete vydat třeba na humří risotto se šafránem, svíčkový filet Rossini s foie gras a černým lanýžem nebo čokoládu Michel Cluizel s kardamonovou zmrzlinou. K tomu si vychutnáte elegantně poskládané vinné menu, na kterém je přes padesát položek, a z toho čtrnáct si můžete dopřát jen tak “na skleničku”.  

V Beskydech praží světovou kávu


Beskydská pražírna Upraženo získala v Londýně na mezinárodní soutěži Great Taste Awards hned tři gastronomické Oscary. Do soutěže poslala tři vzorky svých nejprodávanějších káv a… CINKLO TO! Káva Brazil získala od odborné poroty jednu hvězdičku, kávy Peru a Ethiopie pak po dvou hvězdičkách. Celému kávovému týmu posíláme do Beskyd obrovskou gratulaci.

Collaborative Ads: nový způsob doručování jídla a potravin


Facebook přichází s novým reklamním formátem. 📲 Collaborative ads, tedy reklamy ve spolupráci, na online platformách Facebook a Instagram nově propojují obchody s potravinami a restaurace s donáškovými službami. Snahou společnosti Meta je pomoci těmto obchodům a restauracím navázat efektivní spolupráci s rozvážkovými službami.

V České republice je partnerem novinky Dámejidlo.cz.

Kromě sezónních menu podzim – zima – jaro (v létě má Trezor zavřeno) jsou v plánu i dva nové formáty: Speciální menu a pásmo Marek & Friends.

Foto: UM, Jaroslav Hoření (Český rozhlas), Meta, DOK, Trezor, Upražen