Fresh #11 – čerstvé novinky z gastra

gastronomické novinky Lidi z Baru novinky z gastra

Českem se v posledních týdnech prohánějí nadpřirozeně vysoké teploty a se stejnou intenzitou se tu šíří také gastronomické novinky. Které z nich vás v parných dnech osvěží?

Google představil nejlépe hodnocené podniky

Úplně poprvé letos Google rozdal ocenění deseti nejlépe hodnoceným podnikům po celém Česku. Podle navržených kritérií – nejméně 300 hodnocení alespoň nad 4.5 hvězdiček a kompletně vyplněný profil na Googlu – vybral jednoho vítěze z každé části Česka. Na předních příčkách se umístili třeba plzeňská Kafe Smetanka, s jejímiž majiteli se můžete blíž seznámit skrz náš rozhovor, pražská Vallmo restaurant, La Cucina Nera z Brna, prostějovská kavárna Canall nebo ostravské Pelmeški a šumavské Divoký Bistro. Jestli se příště taky chcete objevit mezi top hodnocenými podniky na Googlu, máme pro vás návod, jak na to.

Ambiente spustilo nový podcast

Restaurační síť Ambiente spustila nový podcast – Fanklub pozoruhodných surovin. První díl se celý točí kolem “preštíka” – od jeho chovu až po to, jak ho servírovat na talíři. O zpracování úvodního dílu se postarala reportérka Anna Grosmanová, která při této příležitosti navštívila a vyzpovídala zemědělské družstvo Madotice, řezníka Františka Kšánu a kuchaře z Čestru i od Kalendů.

Letní scéna Lidí z Baru

Lidi z baru vytvořili čtyři letní projekty pod širým nebem. Koktejl si můžete nechat namíchat na několika místech v Brně. Kam přesně si zajít pro drink?

Žardán – Místo se zázemím v okolí Špilberku s letní pouťovou tématikou, kde si můžete dát kávu či drink od barmanů ze Super Panda Circusu. Pro zábavu si tu zahrajte gin pong – obdobu beer pongu jen s gin tonicem připraveným z ginu speciálně vypáleným pro Žardán destilérkou Little Urban a brněnským tonicem Fakt Tonik!. K jídlu si tu užijete domácí sendviče s grilovaným či uzeným masem nebo sýrem. Kromě toho Lidi z baru lákají i na pravidelné degustace a barové kvízy.

Na Brno Dobrý – Dát si letní drink na lehátku a užít si plážovou atmosféru v centru Brna? To můžete ve stánku s modrobílými pruhy a na růžovém sezení kolem Skácelovy kašny. Dopřejte si tu míchané drinky na variace letních světových klasik jako je Aperol Spritz, Gin Tonic nebo Skinny Bitch. V nabídce jsou i pivní speciály.

Zajděte si za drinkem a občerstvením taky do podniků Na Vlně Bar a Gril na Koupališti Riviéra nebo do Street Baru 4pokoje. Víc o jejich programu a nabídce tady.

Z bývalého pivovaru ve Znojmě vznikne centrum vína

V areálu bývalého znojemského pivovaru vznikne ve spolupráci města s Vinařstvím Lahofer centrum vína. Návštěvníky má v plánu nalákat na vinnou galerii a moderní vinařskou výstavu, která je interaktivním způsobem poučí o historii a výrobě vína. Ambicí projektu je dostat Znojmo na úroveň dalších evropských vinných oblastí jako je Bordeaux, Champagne nebo Porto. Návrh vytvoří studio Chybík+Krištof, pod jejichž vedením už v areálu bývalého znojemského pivovaru vyrostla Enotéka.

Virtuální gastronomická cesta kolem světa

Pokud se chcete vydat na gastronomickou cestu za české hranice, můžete to udělat docela jednoduše a neutratit přitom skoro nic. Zapněte Netflix, venku je pátá série pořadu Somebody Feed Phil, ve které vás Phil provede mexickou Oaxacou, americkou Maine, Portlandem, ale i Helsinkami nebo Madridem. Jako bonus – báječná zábava zaručena. Tak kam se podíváte jako první?

Tipy na akce, na kterých se v červenci příjemně ovíníte:

Letní pití vína a food festival na zámku ve Valticích – Doražte si užít letní atmosféru na degustaci vína a jídla v zámeckém areálu zámku Valtice. Pohodovou atmosféru dokouzlí cimbálová muzika. Kdy? Už tento víkend 2.-3.7.

Festival jak víno aneb Den otevřených lahví na náplavce – Nechte si nalít skleničku skvělého vína od domácích vinařů z jižní Moravy, ale i z dalších koutů světa. Zaskočte sem při procházce Prahou a kromě skleničky vína se nechte okouzlit taky živou hudbou, moderní gastronomií a tematickými soutěžemi.

Francouzský trh na Kampě – I letos pražskou Kampu obsadí v termínu od 12 do 17.července Francouzské trhy. Jako každý rok si sem můžete zajít na sklenku skvělého vína nebo prosecca a francouzské speciality. Letošním ambasadorem je brněnský šéfkuchař Tomáš Reger, který tu bude francouzská jídla párovat s Veuve Clicquot. Atmosféru doplní hudební vystoupení ve francouzském stylu.

Další tipy na akce pro vás připravujeme v článku o letních food festivalech.