Fresh #1: Čerstvé novinky z gastra

fresh inspirace novinky

Magazín Storyous je zpátky a spolu s ním je tu zbrusu nový Fresh. Každý měsíc vám z těch nejlepších ingrediencí vymačkáme chuťově vyvážený mix čerstvých informací z českého gastra. Tak se pohodlně usaďte a lokněte si pořádné dávky první inspirace.

Český gastronomický institut chce zvednout laťku místnímu gastru

Začněme něčím serióznějším. Začátkem dubna oficiálně spatřily světlo světa webové stránky Českého gastronomického institutu. Za vznikem projektu stojí čtyři hlavní osobnosti: zakladatel vzdělávacího projektu Kulinářské umění Jiří Roith, Filip Sajler, známý z pořadu Kluci v akci, spolumajitel pražské restaurace Červený jelen Luboš Kastner a Petr Lupínek z InterGastu. Tahle nedávno vzniklá iniciativa si klade nemalý cíl: povýšit gastroscénu v Česku na novou úroveň. Chce toho dosáhnout prostřednictvím pravidelných setkání svých členů, tematicky zaměřených kulatých stolů nebo gastro podcastů. Členy Českého gastronomického institutu se mohou stát nejen majitelé restaurací, ale také dodavatelé, provozovatelé závodních a nemocničních jídelen nebo zástupci hotelových a gastronomických škol.

Landcraft nelení a přichází s dalšími novinkami

Řemeslný lihovar Landcraft zjara představil několik nápojových novinek. My jsme naši pozornost zaměřili na dvě z nich: Blue gin a Tátův vermut. Blue gin navazuje na ginovou sérii G10, jen s tím rozdílem, že v jeho případě nepůjde o žádnou „limitku” a jak slibují majitelé Ondřej a Petr, zákazníci ji v nabídce Landcraftu najdou už napořád. Chuťové pohárky modrého ginu podráždí hlavně pořádná nálož sedmnácti bylin, mezi kterými rozpoznáte třeba červený jalovec, rozmarýn nebo citronovou kůru. Pro tvorbu další novinky se lihovar spojil s výrobcem jablečných ciderů Tátův sad. A právě cider, který je základem Tátova vermutu, nechali nejdřív rok odležet v sudech od bourbonu a pak ho dochutili hořkými bylinami, medem a propolisem. Obě tyhle novinky získáte přímo od Landcraftu, ale zaslechli jsme, že je mají i v Osadě Holešovice.

Distanční koktejlové menu s kapkou kultury

Brněnský Bar, který neexistuje se spojil s divadlem Husa na provázku, aby zákazníkům nabídl na poměry dnešní doby zcela unikátní zážitek: alkoholovou degustaci v doprovodu kulturní akce. Samozřejmě, že z pohodlí domova. Ti, kteří si na jejich e-shopu do konce měsíce objednají distanční koktejlové menu s přívlastkem „paralelní reality”, získají vstupenku na live stream performance divadla. Představení se odehraje 6. května a pro posílení tolik postrádané barové atmosféry přímo v prostorách podniku. Také performance bude svým obsahem souznít s názvem koktejlového menu a slibuje čtyřicetiminutovou exkurzi do budoucnosti.

Iniciativa Zachraň pivo spouští vlastní podcast

V polovině dubna spustila iniciativa Zachraň pivo, která už přes rok upozorňuje na současnou nelehkou situaci malých pivovarů, svůj vlastní podcast s příznačným názvem: Poslední pivo. První díl tvůrci pojali jako exkurzi do minipivovarů a formou kratších rozhovorů posluchačům představili pivovary Genius noci u brněnských Lomnic a v Pivovar Uhříněves.

Faency Fries přišla o druhého ze svých zakladatelů

Po Janu Haščákovi, který z úspěšné hranolkové franšízy Fancy Fries odešel už dříve, oznámil v polovině dubna svůj odchod také druhý ze zakladatelů – René Müller. Svůj podíl prodal jednomu ze svých franšízantů, Jakubu Hermanovi, který provozuje pobočky ve Zlíně a Opavě. První pobočku Faency Fries otevřeli Jan a René v Ostravě už roce 2016. Postupně se jim expanzí do dalších měst v republice podařilo vybudovat celé “hranolkové impérium”. Nyní má Faency Fries 14 franšíz v Česku a jednu na Slovensku.

Pivo nově i do kelímku a prodloužená otevíračka

11. dubna přestal platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti, což pro restauratéry znamená jediné: konečně mohou zákazníkům začít prodávat točené pivo jinak než v PETce. Dá se očekávat, že s příchodem teplejších dnů se před výdejními okny začnou tvořit fronty nejen na pivo a pivní speciály, ale taky na míchané drinky. Kromě zákazu pití alkoholu na veřejnosti se ruší i zákaz nočního vycházení. To je další dobrá zpráva pro všechny podniky. Zaslechli jsme, že některé kavárny, jako třeba The Miners, už na ní reagují prodloužením otevírací doby. Ačkoli se zdá, že se českému gastru začíná blýskat na lepší časy, pojďme k sobě být ohleduplní, ať nás znovu nezavřou.

A na závěr několik inspirativních mini freshů z pražských podniků:

 The Eatery bistro má nový merch 

Holešovické bistro The Eatery v dubnu představilo nový merch. Příznivci podniku si tak cestou pro kávu nebo nějakou dobrotu mohou z bistra nově odnést taky plátěnou tašku nebo kšiltovku s logem.

Kantýna má nového kuchaře

Restaurace Kantýna ze skupiny Ambiente mění kuchaře. Odcházejícího Honzu Všetečku teď nahradí Lukáš Dráb. Lukáš předtím pracoval jako zástupce šéfkuchaře, takže se Kantýna ručí za to, že kvalita jejich kuchyně zůstane stejná.

Angelato vsadilo na avokádo

S pozvolným začátkem jara se začínají tvořit fronty i před pražskými zmrzlinárnami. Angelato v dubnu představilo tak trochu netradiční příchuť měsíce: avokádo. My jsme ji ještě neochutnali, ale jak se říká: proti gustu žádný dišputát.

Avocado bistro rozmazluje své zákazníky

U avokád chvilku zůstaneme. Speciální dubnovou akci si pro zákazníky připravilo nuselské Avocado Bistro a láká je na „vytuněné” poke bowls. Základní verzi poke si teď mohou vylepšovat libovolným množstvím ingrediencí navíc zdarma. Fantazii ani množství se prý meze nekladou.