Vítejte na gastronomicko-kulturní exkurzi městem, které přes týden sice trochu spí, ale v pátek ožije a dýchne na vás svou jedinečnou atmosférou a rozmanitostí. I vám návštěvu Ústí doporučuji právě v tento den. Budete si totiž moct plnými doušky vychutnat každou z těchto krásných položek na gastronomickém tour menu, které jsem pro vás sestavila z pečlivě vybraných podniků.

Na snídani a na kafíčko mimo centrum města

Ospalé ráno? Dlouhá cesta? Anebo snad počáteční šok z nepříliš přívětivého centra města? Začněte svou návštěvu v ústeckém Coffeeup, které sídlí v klidnější části města naproti parku a nedaleko univerzitního kampusu. Nechte se ukolébat minimalistickými interiéry, výběrovou kávou a brunchem, který tu servírují celý týden. Chuť na sladké stoprocentně zaženete jedním ze zákusků z vlastního Cakeup cukrářství, ze kterého zásobují nejen svojí kavárnu, ale i další podniky v Ústí. Nešlápnete vedle, když si u nich dáte kousek oblíbeného red velvet, ořechového, pistáciového cheesecake nebo taky choux. 

Pokud vás nohy z centra unesou ještě o kousek dál, zakempěte to v Pikniku. Královskou anglickou snídani, omeletu nebo řecký jogurt s domácí granolou a čerstvým ovocem si vychutnáte uvnitř anebo na zahrádce, kde v obklopení venkovních topičů ani v chladnějších dnech nezmrznete. Pokud dorazíte až kolem jedenácté, rovnou berte do ruky jejich brunchovou nabídku. Na ní bych vypíchla toast s kuřecím masem, avotoast nebo quiche. Gurmánům, kteří si k jídlu v jakoukoli denní dobu rádi dopřejí i sklenku něčeho alkoholického, se bude líbit vinná stěna z Na Břehu Rhony.

Na dobrý oběd pětkrát jinak

Taj Mahal má v Ústí každý rád. I když se mi to jako pražské zběhlici říká velice nerado, málokdy jsem tu narazila na indickou restauraci, kde by se jídla chuťově vyrovnala této. Možná vás tolik neosloví svými interiéry, ale rozhodně potěší vaše chuťové pohárky. Pro svojí velkou oblibu v Ústí nedávno otevřeli druhou pobočku u městského stadionu. Ochutnejte u nich například ostřejší Chicken Madras, vegetariánské Palak Paneer nebo zdejšího nepikantního favorita – Chicken Kormu.

Pokud jste spíš příznivci lokální kuchyně, pak přejděte ulici směrem od Taj Mahalu u městského stadionu a zaplujte do příjemné české hospůdky Chaloupka. Pochutnáte si tu třeba na klasikách, jako je vepřová panenka s bramborem, svíčková na smetaně nebo na hovězím vývaru s játrovými knedlíčky. Oproti jiným podnikům v Ústí vám tu navíc jídla z denní nabídky naservírují i o víkendu. 

Jestli si potrpíte na trochu honosnější podniky, na nic nečekejte, zamiřte do třetího patra obchodního domu Fórum a přejeďte lanovkou na zdálky žlutící se zámek Větruše, kterého jste si pravděpodobně stihli všimnout už při příjezdu do Ústí. A co dobrého si v jejich restauraci dát? Tak třeba vyhlášenou svíčkovou s vídeňským knedlíkem, grilované kachní prsíčko se zelím a bramborovými šiškami nebo telecí řízek s pečenými brambory. Pokud se vám vznešená atmosféra obzvláště zalíbí, můžete si tu pobyt prodloužit třeba až do druhého dne. Zarezervujte si pokoj a zrelaxujte se ve vířivce nebo sauně na zámeckém wellness.

Zpátky ale k jídlu. Českou klasiku vám připraví i v Tyršovce. Sice sem nebudete přejíždět lanovkou, ani vám jídlo nepřinese obsluha “na zlatém podnose”, zato se tu budete cítit jako doma. Dorazte sem třeba na obědové menu nebo si objednejte některou z jejich specialit – grilovaná křídla, mísu kuřecích řízečků, uzená žebra nebo tatarák.

A malý obědový tip na závěr – Cozzanda. Ta už bude pro většinu trochu z ruky, ovšem, když dostanete chuť na nejlepší pizzu v Ústí, připraví vám jí právě tady.

Na pivo

Končíte svůj den rádi u sklenice dobrého piva? Mám pro vás skvělý tip na pivnici s nefalšovanou ústeckou atmosférou – Ústeckou pivotéku. Na čepu tu mají 6 různých piv, které se pravidelně obměňují, a přes dalších 100 speciálů se jim chladí v lednici. K zakousnutí vám tu připraví “hospodskou klasiku” – utopence, nakládaný hermelín nebo pečivo se škvarkovou pomazánkou. Pozor, tenhle podnik se tu těší velké popularitě mezi místními štamgasty, proto je rezervace nutná. Obzvlášť pak na večery, které vás čekají v následujících měsících. Chystá se například “takeover” pivovaru Krušnohor, kdy se o přípravě piva vydá do Ústí vyprávět jeho sládek a celý večer se bude čepovat jen pivo této značky. 

Na drink a za kulturou

Pokud jste spíš typ, co si potrpí na víno nebo dobře namíchaný drink se špetkou kultury, vydejte se do Hraničáře a zamiřte nejdřív do jeho středu, na bar Café ve Foyer. Jestli máte rádi překvápko, pak si před cestou netřeba prohlížet kulturní program, zkrátka si dejte drink, kupte si lístky a pak už jen zamiřte do druhého patra. Tady na vás čeká další překvapení v podobě socialistického kina, kde se ovšem odehrává skvělá a jednoznačně “západní” zábava. Filmy, koncerty, přednášky na aktuální témata budou to pravé ořechové pro všechny milovníky kultury.

Když vás přepadne půlnoční hlad

Po dlouhém večeru vždycky vyhládne. A kde mají vždycky otevřeno? V malé, ale šikovné burgrárně Tortuga Bay, kde vám i v pozdních večerních hodinách připraví exkluzivní burger dle vašeho přání. Vyzkoušejte tu Admirál Burger se stařeným hovězím, cheddarem, opečenou slaninou a tortuga dipem v domácí briošce. Nebo si dejte Big Chick Burger s kuřecím steakem, či veganskou variantu v podobě Natural 95 Burgeru. Garantuju vám, že po takové půlnoční svačince vám druhý den po jakémkoli množství vypitého piva či vína určitě špatně nebude. 

Než vyrazíte domů

A když už vyrazíte spokojení z Tortugy dál, rozhlédněte se kolem sebe. Vidíte ten ruch? V Pivovarské ulici, která právem dostala přízvisko ústecká Stodolní, to o pátečních večerech obzvlášť žije. Právě tady se totiž v Ústí zakončují dlouhé páteční večery. Můžete ještě? Dejte si v Café Max před spaním poslední pivo a završete tu večer “po ústecku”. Vychutnejte si ho na baru nebose přidejte k té skupince uprostřed, na tanečním parketu.

Sbohem a šáteček, Ústíčko

Není Nádražka jako Nádražka. Než budete další den po dlouhé noci odjíždět domů, třeba vlakem do Prahy, tak jako já, zajděte si ještě do Café Nádražky, dejte si na cestu batch brew s domácím veganským zákuskem a pak už se jen kochejte cestou z jedoucího vlaku Labským údolím. Protože vám garantuju, že tenhle pohled, stejně jako celý ústecký gastro výlet, jen tak nezapomenete.