Devětkrát NE aneb 9 přešlapů, které vás mohou stát hosta nebo dokonce dobré místo

co v gastronomii nedělat dobrý servis v gastronomii přešlapy v gastronomii

V restauraci je kromě kuchyně nejdůležitější kvalita služeb. O tom už jsme mnohé popsali v tomto článku. Pojďme ale navázat a poukázat na další přešlapy, které mohou zkazit vaši dobrou pověst. Vybrali jsme hned devět notorických chyb, kterých se dopouští jak personál na place, tak i v kuchyni. Řekněte jim jednou provždy NE.


#1 Nenechte se znervóznit osamělým hostem

Když uvidíte v restauraci samotného hosta, neměli byste se ptát: Čekáte na někoho? Může jít totiž o dívku, která dostala košem od partnera nebo od kluka, kterého v rande naslepo vypekla neznámá kráska z Tinderu. Místo toho raději zkontrolujte, pro kolik osob byla udělaná rezervace. Pokud byla skutečně pro více osob, které nedorazily, a vám teď jednotlivec blokuje větší stůl, taktně hosta požádejte, zda by si nechtěl přesednout k baru nebo menšímu stolu.

#2 Nepomlouvejte své kolegy

A to především v doslechu zákazníků. Chápeme, že vztahy na place mohou být někdy vyostřené v závislosti na zaplněnost podniku a v důsledku zvyšujícího se stresu. Nicméně, pokud se s někým na směně nepohodnete, doporučujeme si to vyříkat až po pracovní době, v prostorách pro zaměstnance a ideálně v přítomnosti nadřízené osoby.


#3 Nechvalte zákazníkův vzhled

Ježiši, vy máte ale krásné šaty. A dneska jste byla u kadeřníka, že? Možná tahle paní byla, ale ta, co sedí u vedlejšího stolu to před návštěvou vašeho podniku nestihla a teď se kvůli vám cítí trapně. Proto je lepší vyhýbat se pochvalám. Může se stát, že tím nevědomky urazíte ostatní hosty.

4# Nepijte alkohol na pracovišti

S pozváním na skleničku, které vyjadřuje určitou formu odměny za váš servis, jste se už určitě někdy setkali. V tomto případě ale jako omluva úplně postačí věta: Ne, děkuji, jsem ve službě. Rozjuchaný host vás totiž několika rundami na jeho účet může vzít s sebou do pekel.

#5 Nemluvte familiárně ani vulgárně

Tak, co si dáte, kočky? Také se teď chytáte za uši? Bohužel, i tuhle větu už jsme z ústu obsluhy slyšeli. Jíst v restauraci je obchodní transakce, ne začínající přátelství a už vůbec ne flirtovačka. Buďte proto vstřícní, zdvořilí a profesionální. Vyhýbejte se používání přezdívek a příliš neformálních výrazů.

#6 Nemějte nevhodné poznámky

Tohle vám asi nechutnalo, co? Věřte, že tenhle druh kritiky je pro mnoho lidí nepříjemný. Většina hostů nemá ráda pocit, že se před vámi musí ospravedlňovat. Místo poukazování na nedojedené položky se zkuste zeptat, zda všem chutnalo a zaměřte se na pozitiva zážitku.

#7 Neupřednostňujte jednoho hosta před druhým

Pamatujte, že ve vašem podniku jsou si všichni hosté rovni. To znamená, že každý dostává stejnou míru vaší pozornosti. Mohou nastat případy, kdy si někdo vyžádá více vašeho času, jako jsou například rodiny s dětmi, starší zákazníci, hosté se psem, a to je naprosto v pořádku. Pozor si dejte i na situace, kdy za vámi přijde do práce kamarád či někdo z rodiny.


#8 Nezavírejte příliš brzy

Když váš podnik zavírá ve 22.00 hodin, nedoporučujeme nosit účet o více jak hodinu dříve. Zákazník by z toho mohl pochopit, že ho vyhazujete. Když se blíží čas zavíračka, taktně hosta upozorněte na možnost poslední objednávky. Teprve po ní přichází čas na placení, volání taxi, balení zbytků jídel do boxů. Upozornění na blížící se zavírací dobu můžete také podpořit vypnutím hudby či ztlumením světel.


#9 Nepodceňujte stav skladových zásob

Dbejte na to, ať vám v kuchyni nedojdou suroviny do nejoblíbenějších či poledních jídel. Vyprodaná položka na poledním menu již ve 12:15 je přešlap, který hosté málokdy odpouští. Myslete také dopředu. Třeba když se blíží svátky, musíte vědět, zda váš dodavatel ten den zaváží, nebo ne. Lepší organizaci skladových zásob vám pomohou zvládnout digitální nástroje. Díky propojení s pokladním systémem máte sklady podniku stoprocentně pod kontrolou.

A poslední rada pro manažery

Jedním z nejtěžších úkolů je motivovat zaměstnance k dobrým a trvalým výkonům. Vaším hlavním manažerským úkolem je vysvětlit jim, že práce v restauratérském odvětví vyžaduje zvláštní pozornost k detailům a neomezuje se jen na schéma přijmout objednávku > přinést jídlo > vystavit účet > dostat spropitné. Vaši lidé by měli chápat, že vynikající služby, pozornost věnovaná detailům a vyhýbání se zjevným chybám jim pomohou získat vyšší tip a stát se lepšími členy týmu.

Zdroj foto: Unsplash