Chateau Trnová: zámecké pohoštění servírované se špetkou hygge

business Chateau Trnová inspirace Pavel Veltruský wellness

Markéta a Finn Hansenovi si splnili sen. Dlouhou dobu hledali projekt, ve kterém se dokážou společně realizovat a našli ho v Chateau Trnová. V zámku, který za půlrok proměnili v rodinné sídlo, kde se každý může cítit jako doma. Gastronomické hody pod vedením šéfkuchaře Pavla Veltruského, jógové víkendy, rodinné grilovačky a po vyčerpávajících dnech sauna, vířivka a přátelské posezení v lounge. To všechno je Chateau Trnová.

I když dánsko-český pár o společném projektu dlouho uvažoval, majiteli zámku se stali docela spontánně. Na první pohled se do místa zamilovali, v prosinci převzali klíče a za půl roku z něj udělali místo, kterým je teď. Stihli kompletně zrenovovat a vybavit kuchyň i jídelnu, předělat podlahu poničenou předchozími svatebními večírky a nově mají i bar, kde kromě výborné kávy čepují pivo. I doplňky, od talířů až po závěsy a některé obrazy, vybírali manželé sami a pro některé designové kousky si zajeli až do Dánska. 

Dánský hygge “vibe” se tu odráží nejen ve vnitřních prostorách a stolování, ale i obecně na celé myšlence, která za zámkem je. I když mu nejde odpárat vznešenost, ke které dopomáhají i drobné detaily, jako globus na okenní římse, staré knížky v knihovně nebo obraz odkazující k Františkovi Škroupovi, který tu údajně dostal nápad na naši státní hymnu, necítíte se tu nepatřičně. Není to moc, je to tak akorát a svým způsobem příjemně domácí.

A přesně to byl účel. “Chtěli jsme, aby si tu v tom uspěchaném životě každý našel chvilku klidu. Zastavil se tu třeba na oběd nebo večeři a pak si tu jen tak bloumal na terase nebo se prošel bosky v trávě na naší zahradě. Hygge pro mě znamená taky pohodu celého prostředí – občas tu projede traktor, bagr, zařehtají nám tu koně a to k tomu patří. Nesnažíme se z toho udělat něco moc honosného,” vysvětluje Markéta.

Při zařizování Hansenovi chtěli, aby byly prostory zámku “univerzální” a příjemný víkend tu mohl strávit zamilovaný pár, rodina s dětmi i kolegové z práce. A absolutní špička hygge? Z kulečníkové místnosti udělali lounge – místo pro odpočinek, firemní meeting i rodinné večery. “Vycházeli jsme z vlastní zkušenosti. Když cestujeme s partou kamarádů, tak je největší problém najít v hotelech místo, kde bychom se mohli sejít všichni. Místnost, kde můžeme pobýt spolu a zatímco si děti hrají, rodiče si můžou v klidu popovídat.” 

A přímo z lounge se dá projít rovnou na wellness terasu, která má veškerou výbavu pro denní i večerní radovánky. Bazén na terase sice nenajdete, zato je tu vířivka, několik lehátek a sauna pro chladnější dny. Terasou se pak zase můžete vrátit zpátky do své zámecké lóže.

Pokud by vás snad wellness, lounge, zámecké prostory nebo rozkvetlá zahrada ničím nepřekvapily, rozhodně by vás mohla nadchnout zdejší kuchyně. Šéfuje jí zkušený Pavel Veltruský, který vařil jídla třeba pro Julii Roberts, ale znát ho můžete taky z brněnských Popůvek, kde vedl kuchyni Restaurant Signature nebo z pražské La Gare. I když je původem Čech, vnáší do menu zámecké restaurace nádech další kultury – francouzské. Jídla z menu v sobě mají prvky moderní gastronomie a zakládají si na lokálních surovinách a odlehčenosti. “Základem jídel je u nás maso nebo ryba, grilovaná sezónní zelenina a další lehčí přílohy. Zároveň je u nás většina jídel bezlepková. Nechceme, aby si u nás hosté dali jídlo a za chvíli měli chuť si jít lehnout. Taky by byla škoda nenechat si místo na některý z našich skvělých dezertů,” láká Markéta. 

Kromě stálého menu, na kterém teď mají třeba farmářské kuře se zeleninou, jehněčí hřbet nebo rybu připravenou na grilu s fazolkami, pořádají také tematické degustační akce. Už teď mají za sebou pár grilovacích večerů, kdy pro hosty chystali třeba t-bone steak, a připravují další – dýňové menu na podzim, svatomartinskou husu v listopadu a chřestové hody na jaře. Protože k výbornému jídlu patří taky dobré pití, Hansenovi na zámečku vybavují vinný sklípek, ve kterém bude kolem 1000 lahví. Pokud máte pocit, že byste se v nich snad mohli ztratit, žádný strach. Na zámku mají taky zkušenou sommeliérku Andreu Lahournat, která vám ochotně pomůže nakombinovat k jídlu vhodné pití.


Prostor tu ale dostanou nejen gastronomické akce, ale taky relaxační pobyty, ke kterým klidná zámecká atmosféra vybízí. Za sebou už mají první jógový víkend, v plánu ale mají i další akce. “Chystáme třeba rodinné brunche nebo brunche spojené s hudbou. Pro děti tu budeme mít připravený program, takže si rodiče v klidu odpočinou. Máme naplánovanou i další víkendovou jógu a až zprovozníme sklípek, chceme udělat i tapas menu s vinným párováním.”

I když může takovýhle gastro pohostinný projekt působit jako velké sousto, žádnou předchozí zkušenost Hansenovi s tímto druhem podnikání nemají. Hledali k sobě proto tým gastrem obeznámených lidí, s čímž se pojil i výběr pokladního systému. Storyous si vybrali hlavně proto, že se dá snadno propojit s hotelovým systémem Previo a jednoduše se ovládá.

V Chateau Trnová Hansenovi viděli hlavě obrovský potenciál, se kterým bych rozhodně souhlasila. Na zámku jsem s Markétou Hansen strávila povídáním jen necelou hodinku. Už když jsem odtud odjížděla, věděla jsem, že se sem rozhodně ještě vrátím. I kdyby znovu jen tak posedět na terase s kávou v ruce, zaposlouchat se do zvuku zpívajících ptáků a do nosu nasát trochu toho “vznešeného” vzduchu.