Bouchněte Prosecco: 7 rad, jak vybrat to správné a tipy na top bublinkové podniky

Bokovka co jste nevěděli o proseccu jak poznat dobré prosecco jak vybrat dobré prosecco Just Prosecco La Terroir prosecco Prosekárna

Neexistuje nic jako vychlazená sklenka Prosecca. Jakmile usrknete doušek tohohle ovocného šumivého vína, zvedne se vám nálada a necháte se unášet do zelených kopců severní Itálie. A nezáleží na tom, zda ho pijete samotné, nebo v oblíbeném koktejlu. Jak ale vybrat dobré Prosecco? Jak poznat, že je skutečné autentické a není to napodobenina, která v nákupu vyšla na pár kaček?

Strávit nějaký čas tím, že se o bublinkách a jejich původu něco naučíte, se rozhodně vyplatí. Poznáte pak rozdíl mezi průměrným šuměním a tím Superior. Tak pojďme na to!

Co je Prosecco?

Prosecco je šumivé víno vyrobené převážně z hroznů odrůdy zvané Glera.

Co se jeho chuti týče, lidi nejčastěji zajímá, zda je sladké. Dobrou zprávou je, že Prosecco může být sladké i suché. Pokud jste někdy otevřeli láhev Prosecca a zjistili jste, že je na váš vkus příliš suché, či sladké, je to proto, že jste nejspíš popadli něco z regálu, aniž byste skutečně věděli, co hledáte. Pojďme ten systém označení sladkosti tedy dekódovat.

  • Extra Brut (0-6 gramů zbytkového cukru): perfektní, pokud chcete velmi suché Prosecco.
  • Brut (6-12 gramů zbytkového cukru): to je jen o něco sladší než Extra Brut.
  • Extra Dry (12-17 gramů zbytkového cukru): tady to začíná být matoucí. Extra Dry je sladší než Brut. Nicméně, Extra Dry je dobré a všestranné Prosecco, které většina lidí nepovažuje za příliš sladké.
  • Dry (17-32 gramů zbytkového cukru): tohle je nejvíc matoucí, protože Dry Prosecco je nejsladší Prosecco, které si můžete koupit. Pokud máte rádi sladké šumivé víno, Dry je to pravé pro vás. Jinak se mu vyhněte.

Zajímavost: na trhu je i novinka Zero, která v sobě nemá žádný zbytkový cukr. Je to Ultra Brut, takže to může být příliš, i když máte rádi Extra Brut.

Kde se Prosecco vzalo?

Původně bylo pojmenováno po vesnici Prosecco v Terstu. Dnes se ale hlavní výroba Prosecca v Itálii odehrává v regionech Veneto a Friuli Venezia Giulia, přičemž oblast mezi Conegliano a Valdobbiadene je místem, kde se vyrábí Prosecco Superior. Chcete-li tedy navštívit Itálii a ochutnat skvělé Prosecco, nejezděte do Terstu. Místo toho zamiřte třeba do Benátek. 

7 rad, jak vybrat dobré Prosecco

1) Prosecco nechte na Italech

Chemik Antonio Carpané vyrobil první láhev šumivého Prosecca už v roce 1868. Byl přesvědčen, že v Itálii lze vyrobit víno tak dobré, jako je šampaňské. A měl pravdu. Je však důležité porozumět geografii výroby italského Prosecca. Prosecco nemá stejnou místní ochranu jako šampaňské (aby se mu dalo říkat šampaňské, musí pocházet z oblasti Champagne ve Francii). To znamená, že existuje mnoho výrobců Prosecca, včetně výrobců ze zemí za hranicemi Itálie. Pokud tedy chcete autentické italské Prosecco (věřte nám, že chcete), zkontrolujte etiketu a ujistěte se, že bylo vyrobeno v Itálii.

2) Ujistěte se, že dostáváte hrozny Glera

Někdy je víno pojmenováno podle vinařské oblasti (Champagne), někdy podle hroznů (Chardonnay) a někdy se jmenuje podle malého města, odkud pochází, i když se hlavní výrobní oblast posunula (náš kámoš Prosecco). Jak už jsme si řekli v úvodu, Prosecco se vyrábí z odrůdy hroznů Glera. Tato odrůda se zelenou slupkou dozrává pozdě v sezóně a je aromatickou odrůdou, což znamená, že může být docela voňavá, květinová a ovocná. Pokud jste o hroznu Glera dosud neslyšeli, nevadí. Důležité je zapamatovat si, že láhev Prosecca musí obsahovat minimálně 85 % hroznů Glera, aby mohla být považována za Prosecco. 

3) Vybírejte DOCG a DOC

Předtím, než u pokladny vyměníte své těžce vydělané peníze za bednu Prosecca, mrkněte na etiketu a hledejte klasifikaci kvality. Označení DOC a DOCG nesou produkty, které splňují určité standardy kvality. DOC (Denominazione di origine controllata) je zkratka pro označování vín s kontrolovaným původem v Itálii. Tady je dobré s výběrem začít. Dostanete kvalitní vína z oblastí Veneto a Friuli Venezia Giulia. Pokud však hledáte opravdu top strop Prosecco, hledejte takové, které má na štítku označení DOCG (Denominazione di origine controllata e Garantita), tedy zkratku pro nejvyšší stupeň označování vín s kontrolovaným původem v Itálii. Dostanete Superior bubliny z oblastí Conegliano a Valdobbiadene.

4) Nakupujte od profíků

Proč nakupovat ve velkoobchodě, když můžete mít za partnera nejbližší nezávislou vinotéku? Mnoho z takových podniků má vyškolený a kvalifikovaný personál, který Proseccu rozumí v celé jeho šumivé kráse. Některé nabízejí i kurzy a degustace, které by vám mohly pomoci objevit něco nového.

Profi tip: pokud se vám dostane do rukou jakékoli Prosecco z regionu Cartizze, vyhráli jste jackpot. Cartizze je malá oblast nacházející se v regionu DOCG a zdejší Cartizze Prosecco Superior chutná jako tekuté zlato. Historicky se Cartizze vyrábělo jako Dry Prosecco (nejsladší víno), protože hrozny pěstované na kopci Cartizze dostávají to nejlepší ze slunce. Stále více se ale teď vyrábí Brut Cartizze, o kterém si někteří odborníci myslí, že si až příliš zahrává s historií. Za nás – zkuste i Dry (sladké) i Brut (suché). Pak pijte to, co vám zachutná.

5) Vyhněte se čepovanému Proseccu

Prosecco na čepu se může zdát jako nejlepší vynález na světě. ALE! Ve skutečnosti z něho nic kvalitního nekápne. Jakmile vám bude někdo do podniku nabízet sud Prosecca, buďte obezřetní. Pravděpodobně půjde jen o obyčejné šumivé víno, protože (z důvodů kvality) Prosecco musí být servírováno přímo z láhve. To stejné platí o „Proseccu“ v plechovce – nebrat!

6) Jeďte objevovat Prosecco do Itálie

Studovat Prosecco a nejet přitom do Itálie by byl hřích. Udělejte si tedy přestávku a vyrazte za bublinami přímo ke zdroji. Pouhou hodinu jízdy od Benátek můžete objevovat region, dozvědět se vše o procesu výroby Prosecca a získat skutečné zasvěcené znalosti o tom, jak si vybrat to dobré. Vrátíte se domů šťastnější, odpočatější, chytřejší a s plným kufrem vín. Win-win. 

7) Dejte si jízdu pro Prosecco barech v okolí

Prozkoumávat Prosecco v barech, které bublinami praskají ve švech, nás hodně baví. Pokud vás nic z jejich nabídky nezaujme, požádejte personál baru, aby vám dal tipy na svá oblíbená Prosecca. Pak vytaste blok a dělejte si poznámky o barvě, perlivosti, kvalitě, chuti a tak dále. Zkrátka se nechte inspirovat zkušenými.

A nakonec, kam vyrazit za bublinami v Čechách? Tady je náš kapesní průvodce.

Prosekárny – NOVĚ už i v Plzni

Champagneria

Le Terroir

Rohan Wine

Brut. – Wines & Oysters

Bokovka

justWINE

Just Prosecco

Dea Prosecco Bar

 

Zdroj fotek: Prosekárna, Brut., Unsplash, Google