9 nově otevřených podniků – taqueria Mad BBQ z MasterChefa, znovuotevřené Burfi a francouzská cukrařina v Praze

Aux Merveilleux de Fred Bistro & Bar Koule Burfi Kafé na zahradě MAD BBQ Bistro Moje první vinotéka Nově otevřené podniky nově otevřeno Prosekárna Plzeň Tank Bar Americká The Winery

Nový rok, nové příležitosti prozkoumat neprobádaná gastronomická území. Začátek roku s sebou přivál pár skvělých míst, které zcela určitě stojí za posezení. Čtěte a objevte zbrusu novou inspiraci pro vaše chuťové pohárky.

MAD BBQ Bistro

Veleslavínova 15, Plzeň

Petr Smazal alias Mad BBQ známý ze soutěže MasterChef si v centru Plzně otevřel vlastní bistro. Už v době, kdy soutěžil, měl slabost hlavně pro latinskoamerickou kuchyni, proto z jeho podniku nemohlo být nic jiného než taqueria. Zastavte se u něj na povídačku a na skvělé mexické tacos nebo choripána. Každý týden vás navíc překvapí jednou argentinskou specialitou a polévkou na zahřátí.

Kafé na Zahradě

Ke Hřišti 587, Opatovice nad Labem


Dát si kafe na zahradě v domáckém prostředí malé kavárničky? Všemi deseti doporučujeme tuhle fantazii uskutečnit v rodinném podniku v Opatovicích. S kávou v jedné ruce a zákuskem nebo croissantem v druhé se tu budete cítit stejně příjemně jako ve svém vlastním křesle.

Aux Merveilleux de Fred

Revoluční 8, Praha 1

Máte-li slabost pro noblesní cukrářské umění, vyrazte na ochutnávku do nově otevřené pražské pobočky Aux Merveilleux de Fred. Nebe v puse tu vzniká pod vedením receptur francouzského cukráře Frederiqua Vaucampse, který na svém umění postavil cukrářskou síť s pobočkami po celém světě. Dobroty, na kterých si doteď pochutnávali hosté ve Francii, USA, Kanadě a Japonsku, jsou teď dostupné i českým hostům. Až sem vyrazíte na průzkum, dejte si pozor – sněhové pusinky, dorty, vafle, croissanty a briošky v Aux Merveilleux de Fred jsou vysoce návykové.

The Winery

Liborova 13, Praha 6

Bistro The Eatery, které se díky svému vytříbenému menu dostalo až do Michelinského průvodce, má čerstvě otevřeného parťáka – podnik zaměřený na víno, The Winery. Jeho otevření předcházel příběh jako z knížky. Davida Šindeláře z The Eatery inspirovala rakouská mladá vinařka Anna Faber-Kochl, která se při návštěvě The Eatery rozpovídala o své životní vášni – o víně. Slovo dalo slovo a z Rakouska poslala do podniku pár vzorků svých vín. To byl prvotní impulz k otevření The Winery. David domluvil spolupráci s dalšími 29 vinaři z Čech a Moravy, Rakouska, Německa, Francie a Itálie a výsledkem je vinárna na Břevnově. Soudě dle laťky, kterou nastavili s The Eatery, doporučujeme s návštěvou vinárny příliš neotálet. Už brzy se totiž může stát, že bez rezervace si tady nesednete.

Bistro & Bar Koule

Milady Horákové 54, Praha 7

Nový podnik na Letné, kde si, jak už název napovídá, pochutnáte na míchaných drincích, pivě a koulích. Co přesně si pod koulí představit, ptáte se? Jde o menší kulatý smažák, který se jí mnohem pohodlněji – napíchnete ho na vidličku a rovnou přikusujete k něčemu alkoholickému. Mají tu celkem 15 druhů koulí a k tomu 9 domácích dipů. Mezi absolutní favority zatím patří čedarové, kozí a nivové kousky, ty ze své objednávky určitě nevynechejte. A chcete říct tajemství? Už brzy se k sýrovým koulím přidají také sýrové slidery v domácí bulce.

Moje první vinotéka

Štítného 16, Praha 3


Zažít výjimečnou atmosféru moravského sklípku v centru města? Bez problému. Zajděte si na skleničku do žižkovské vinotéky s unikátní “podzemní” atmosférou. K pití vám nabídnou vína převážně od českých dodavatelů a k tomu nakládaný hermelín, olivy, utopence nebo oříšky. Do budoucna plánují nabídku rozšířit ještě o sýrové prkénko.

Prosekárna Plzeň

Malá 4, Plzeň


Plzeň vzkvétá a každým dnem se rozrůstá o další skvělé podniky. Například v nové Prosekárně vás přivítají vychlazeným výběrem více než 220 druhů prosecca. Většina lahví je v té nejvyšší kvalitě DOCG a všechny odebírají od vinařů z oblasti Valdobbiadene, Conegliano a Asolo. Vedle prosecca si tu můžete přiťuknout i sklenkou tichého vína, nealko proseccem anebo domácí limonádou. Už na jaře se chystají otevřít zahrádku s barem ve vnitrobloku, na které plánují i venkovní akce s DJi.

Tank Bar Americká

Americká 4, PlzeňTank bar – nový plzeňský podnik, kde vám natočí plzeň na všechny způsoby a k tomu vám naservírují famózní jídlo. Můžete si poručit, jestli chcete raději šnyt, hladinku nebo mlíko a stejně vybírat můžete i z jídel. Potěší vás třeba gulášovkou, tatarákem a kuřecími křidélky. Ti náročnější si můžou pusu zapcat třeba hot dogem „pětatřicátníkem“ – 35 cm dlouhým pikantním párkem v rozpečené bagetě s hořčicí, majonézou a cibulovo-okurkovým pickles (kvašenou zeleninou). Stejně tak zachutnají loaded chipsy naložené s chorizem, cibulí, jalapeños papričkou, zapečené s čedarem, pikantní mayo a BBQ omáčkou.

Burfi

Přívozská 6, Ostrava

Ostravské vegetariánské bistro Burfi bylo dlouhá léta ostravskou stálicí. Mezi bezmasými strávníky si budovalo popularitu dlouhých 16 let a fungování jim překazil teprve covid. Nejdřív kvůli němu přesunuli provoz do výdejního okénka a později na tři měsíce zavřeli úplně. Od ledna se hosté zase mohou přijít najíst do nově otevřeného bistra a vychutnat si různé druhy omáček s basmati rýží, zeleninové saláty nebo polévky dle denní nabídky s chlebovými kuličkami.