11 nově otevřených podniků – sladké z Prahy i z Brna, studentský bar a trutnovská Vejmrda

Buď laska Čep a Pec Dezertina Grom Gelato Na břehu Rhôny Nově otevřené podniky nově otevřeno Sugar MaMa Vejmrda Wood & Steak

Teplý letní vítr přivanul další inspiraci na návštěvu podniků, co nedávno otevřely. Kam zajít na zmrzlinu, za dortíkem s příběhem nebo na poctivý staročeský oběd?

Sugar MaMa

Adresa: Milešovská 8, Praha 2

Láska k pečení a touha po změně přivedla majitelku Sugar MaMa Dášu k otevření vlastní prodejny se sladkým. Zatím se u ní neposadíte, ale zato s sebou vám prodá spoustu výborného sladkého pečiva – od moravských koláčů a koblih až po pistáciový chlebíček. Stejně tak si u ní můžete koupit i tartaletku, věneček, punčák nebo francouzský větrník s mandlovým karamelem a sednout si s ním na nedaleké náměstí Jiřího z Poděbrad. Pro ty, co rádi jedí zdravě, má v nabídce domácí granolu, a pro ty, co rádi dělají radost svému okolí, zase řezané kytky nebo vína.

Čep a Pec

Adresa: Svatoplukova 528, Praha 4

Čep a Pec – nejvýstižnější z nejvýstižnějších názvů pro nuselský podnik určený pro sousedská setkávání, vychutnávání piva (z Čepu), dobrého jídla (z Pece) a uvolněné atmosféry. Majitel se svou ženou vytvořil projekt s vizí nejen zvelebit veřejný prostor, ale především předvést zásoby z vlastního minipivovaru Four Elements Flying Brewery. Na čepu mají sedm kohoutů – najdete na nich třeba Budvar 33, Malostranskou 11 z vlastního minipivovaru nebo Nuselského Sokolíka. Brzy bude na čepu taky jejich pivní speciál Connection vytvořený jako symbol jejich propojení s Nuslemi a lidmi, kteří pomáhali při tvorbě celého konceptu. K jídlu si můžete dát zatím hermelín – nakládaný nebo grilovaný, utopence a další dobroty k pivu. A jakmile přijde pec, dostanete na talíř také pečené dobroty – koláče, bagety a zapečené sendviče. Z akcí se můžete těšit na degustace pálenek nebo piva.

Dezertina

Adresa: Novobranská 16, Brno

Brno se rozrostlo o další místo pro milovníky sladkého – Dezertinu. Vysoká kvalita je zaručena, za projektem totiž nestojí nikdo jiný než majitelé Būchecku. Zatím sice funguje ve zkušebním procesu, ale už teď si vysloužil spoustu fanoušků, kteří ochotně čekají frontu na croissanty, dorty nebo koblížky. Tak se na ně taky zajděte podívat.

Wood & Steak

Adresa: Belgická 24, Praha 2

Steaky z vyzrálého hovězího masa, které vás budou lákat přes speciální lednici, si vychutnáte ve vinohradském podniku Wood & Steak. Dejte si u nich třeba hovězí tatarák jako předkrm a rib eye, t-bone nebo rump steak z prvotřídního masa jako hlavní chod. Zachutná vám i telecí řízek, žebra sous vide nebo dušené hovězí lýtko. Objednejte si k nim bramborové lokše, batátové pyré s ořechy nebo grilovanou zeleninu. Chuť výtečného jídla skvěle doplní výběr českých destilátů a likérů nebo piva z minipivovarů.

Vejmrda

Adresa: Dolní Předměstí 96, Trutnov

Trutnov zkrášlil další gastronomický koncept: Vejmrda. Jak už vyplývá z názvu podniku, který odkazuje ke staročeské omáčce z křenu a jablek, i kuchyně je založená na tradici a poctivých surovinách, mase a různých druzích jeho úpravy – uzení, kvašení a opékání na dřevěném uhlí. V jejich menu proto najdete jídla jako vyzrálou býčí roštěnou, bok a hřbet z divočáka nebo grilovanou selečí krkovici. Restaurace je pro hosty otevřená 5 dní v týdnu a k sezení nabízí pouze 18 míst – zakládá si především na kvalitním servisu a bezkonkurenčním gastronomickém zážitku. Malá zajímavost na závěr: za jídlem ve Vejmrdě stojí kuchař Tomáš Levý, se kterým si u nás už brzy přečtete rozhovor.

Veni, vidi, vici

Adresa: Myslíkova 15, Praha 1

Tři studenti hoteliérství si otevřeli lobby bar v centru Prahy. Zaměřují se převážně na hotelové hosty, takže pokud k nim chcete přijít na drink, budete se muset prodrat vchodem hotelu Ceasar. Jakmile se do něj ale dostanete, namíchají vám tu pár skvělých koktejlů. Nechte si od nich připravit drink dle vašeho přání anebo kávu Coari.

Buď laska

Adresa: 8. května 92, Vranov nad Dyjí

Lidi z Baru se na scénu vrací s dalším projektem. Grandhotel Sluchátko ve Vranově nad Dyjím přetvořili v restauraci, jejíž personál se skládá z týmu ukrajinských žen, které utekly do Česka před válkou. Název Buď laska odkazuje ke krásnému ukrajinskému slovíčku “prosím” a stejně tak i nabídka jídel je ryze ukrajinská. Na jídelním lístku lidé najdou tradiční jídla jako je boršč nebo blinčiky plněné masem nebo holubce – zelné závitky plněné masem a rýži.

Podniky, které se rozrostly o další pobočku

Na Břehu Rhôny

Adresa: Maltézské náměstí 4, Praha 1

Další přírůstek do rodinky vináren Na Břehu Rhôny vyrostl na Maltézském náměstí. Zatím funguje jen v testovacím provozu, ale už brzy začne fungovat naplno. A co vás tu čeká? Stěna plná stáčených vín z těch nejlepších francouzských oblastí přesně tak, jak je znáte, a k tomu neopakovatelná atmosféra vinného sklípku uprostřed pražského centra. Zaujme vás určitě i otevřená kuchyň, ze které se servírují francouzské tapas. Pro milovníky venkovních sedánků je tu zahrádka ve vnitrobloku. A které dobroty si tu můžete dát? Chřestovou polévku, šneky, ústřice, variace pečeného masa a tapas talířky naplněné francouzskými sýry a klobáskami.

Grom Gelato

Adresa: Masarykovo nábřeží 250, Praha 1

Na poctivé italské gelato, sorbet, frappé nebo affogato od Grom Gelata můžete zajít už na dvě místa v Praze. K pobočce na Václavském náměstí se přidala také provozovna v domě u Mánesa. Zmrzlinu si tady můžete vychutnat s výhledem na Pražský hrad, nebo si ji užít při procházce pražskou náplavkou. Vyberte si příchutě předem na jejich webu, anebo vybírejte očima přímo na prodejně. My doporučujeme čokoládovou, oříškovou, vanilkovou nebo karamel se solí.

Café & Pasta

Adresa: Dělnická 29a, Ostrava Poruba

Ostravský koncept Café & Pasta otevřel novou pobočku. Kromě centra Ostravy si teď skvělou kávu, snídaně nebo těstoviny ze semolinové mouky můžete vychutnat také v ostravské Porubě. A co si majitelé kladou za cíl? Vytvořit také v Porubě místo, kde se dobře najedí a nasnídají místní, kteří milují zdravé jídlo. Avocado toast, domácí granolu s medem nebo méně zdravé french toasty či bagely s vejcem a slaninou si můžou dát přímo v podniku, anebo si je nechat dovézt.

Paprika Mediterranean Kitchen & Bar

Adresa: Dukelských hrdinů 48, Praha 7

Hummus a falafel na talíři, v laffa wrapu, tortille anebo pita chlebu. Které variantě dáváte přednost vy? Ať se rozhodnete pro cokoliv, v Paprice vás nezklamou, za to dáme ruku do ohně. Zajděte si na skvělý mediteránský oběd nebo večeři do nové pobočky v pražských Holešovicích.