8 tipů, jak mít v podniku šťastné hosty

chytré technologie objednávání a placení přes QR kódy OneMenuQR provoz

Snad každý by chtěl mít plnou restauraci, kavárnu či hospodu usměvavých hostů. I když se to občas může zdát jako nadlidský úkol, s trochou pozornosti, lásky a malou pomocí digitálních technologií to zvládnete raz dva. Tady máte pár tipů.

Zapamatujte si věrné zákazníky

Každý stálý host má radost, když si pamatujete, že pravidelně vysedává u toho stolku před vitrínou a dává si espresso a neperlivou vodu. Dejte se s ním příště do řeči a ukažte mu, že máte radost, že své popracovní pondělí tráví právě u vás. Když si jako bonus zvládnete zapamatovat jeho jméno, buďte si jistí, že uděláte dojem. A že vaše křeslo před vitrínou ani espresso nevymění za jiné. Zapamatovat si jména všech svých častých návštěvníků ale může být trochu oříšek. Tahákem pro vás může být věrnostní program, který informace o vašich hostech sbírá automaticky. Nakoukněte do něj až se zase objeví ve dveřích vašeho podniku a čas od času je potěšte taky slevou na oblíbenou objednávku.

Vyjděte jim vstříc (když se to hodí)

Znáte pravidlo, že host má vždycky pravdu? To podle nás platí, ale jen částečně. Vyplatí se ho držet například v chvíli, kdy vám zákazník vrátí jídlo s tím, že není podle jeho představ. Pokud je to možné, vyjděte mu vstříc. Bude vás to stát náklady na jedno jídlo, ale získáte si jejich uznání za “fair play” a třeba i dalšího věrného návštěvníka. Ještě jsme neviděli člověka, který by se na obsluhu neusmál ve chvíli, kdy jeho požadavek vyřídí a přináší novou porci.

Poslouchejte, co vám hosté říkají

Zvlášť když máte plno, zákazníci ocení, že se jim dostatečně věnujete. Ve chvíli, kdy si u vás objednají, získáte body navíc, když si jejich objednávku hned napoprvé zapamatujete. Je úplně normální, že v momentě, kdy na vás zákazníci od každého stolu volají své požadavky na objednávku, některé z nich vám vypadnou. Naštěstí ale existují chytré technologie, které si je zapamatují za vás. S chytrým číšníkem jednoduše zadáte objednávku do zařízení přímo od stolu vašich hostů a ona pak sama rychlostí blesku doputuje na bar nebo do kuchyně, kde ji mohou začít okamžitě chystat. Tím získáte minuty navíc, které se můžete zdržet u stolů se zákazníky a nezávazně si s nimi poklábosit třeba o vašem oblíbeném dezertu, který dnes máte na meníčku.

Rychlost – taky důležitá

Obslužte své hosty včas. Většina z nich totiž znervózní a v horším případě odejde, pokud si jich nevšimnete během několika minut. Pokud víte, že se vám to nedaří nebo na obsluhu stolů nemáte dostatek personálu, přišel čas nechat si pomoct chytrými technologiemi. Rozmístěte na své stoly QR kódy pomocí kterých si vaši hosté mohou objednat a třeba i rovnou zaplatit svou objednávku.

Vyškolte svůj personál

Každý host má rád, když má pocit, že ho obsluhují experti. Když se vašeho číšníka zeptá, co by mu doporučil k jídlu, očekává, že od něj dostane dobrou radu bez delšího rozmýšlení. Naučte svůj personál také ke každému jídlu doporučovat vhodné nápoje. Máte na obědovém menu rybu? Nabídněte zákazníkům k obědu deci bílého. Oni se budou cítit opečovávaně a vám jako bonus rostou tržby.

A s sebou mi to zabalíte?

Ne vždycky se vašim hostům bude chtít na jídlo k vám do podniku. Dejte jim možnost si svá oblíbená jídla z vaší kuchyně vychutnat taky u domácího stolu. Umístěte odkaz pro online objednání na svůj web a sociální sítě a pravidelně obměňujte nabídku. S možností online objednání se jim taky čas od času připomeňte, až se s vámi spokojení-najedení budou loučit při odchodu z restaurace.

Komunikujte online

Není zrovna ideální počasí a vy máte náladu tak trochu “pod psa”? Pak se nejspíš úplně stejně cítí i vaši zákazníci. Ukažte, že jim rozumíte a nalákejte je k sobě na kávičku, svařák nebo horkou čokoládu na zahřátí. Víc tipů, jak správně komunikovat na sociálních sítích jsme pro vás sepsali v jednom z našich starších článků.

Čas od času je překvapte

Zařaďte do své nabídky i nějakou časově omezenou akci. Vylepšete svou stálici na menu anebo ho doplňte o úplně nové jídlo. Skvělým pomocníkem při rozhodování o speciální nabídce jsou i Storyous přehledy, které za vás vyhodnotí nejprodávanější jídla z vašeho menu. Když se zaměříte na jejich (dočasnou) úpravu, máte největší šanci, že se vašim hostům trefíte do chuti.