8 gastro míst, kde nákupem podpoříte dobrou věc

Dobroty s příběhem Dobrý Fokus Pasta Fidli Pivovar Neratov sociální podnik

Pokud ke gastronomickému zážitku chcete přidat také hřejivý pocit z toho, že jste udělali dobrý skutek, vaším “go-to” místem budou sociální podniky. Že nevíte, o jaké podniky jde? Jsou to místa, kde zaměstnávají lidi s postižením nebo duševním onemocněním a ve spolupráci s nimi vyrábí produkty, ze kterých připravíte vynikající oběd pro své hosty a zároveň podpoříte dobrou věc.

Kde pořídit ingredience

Pasta Fidli

Kvalitní, ručně dělané těstoviny, na kterých si pochutnáte vy i vaši hosté. Nechte si je dovézt firmou, která výrobu těstovin odstartovala v roce 2014 s vizí vytvořit nová pracovní místa pro handicapované. Jakmile se jim výroba trochu rozjela, v roce 2017 a 2018 k těstovinám přidaly také plněné těstoviny a noky. Ochutnat je můžete úplně všechny – na e-shopu najdete tagliatelle, penne, noky i ravioli. Ze kterých uvařit poctivou italskou večeři jako první? Nejvíc na dračku jdou dýňové nebo houbové ravioli s ricottou, tak je otestujte též. Z ochucených špaget sáhněte po vaječných tagliatelle, špagetách nebo casarecce. Z ochucených těstovin vám budou chutnat špenátové špagety nebo špagety ochucené červenou řepou. A kde už Pasta Fildi prošla testem kvality? Těstoviny od nich odebírají třeba Makro, Košík.cz, Andiamo nebo závodní restaurace Škody. Přidáte se i vy k pravidelným odběratelům?

Pivovar Neratov

Řemeslné pivo plzeňského typu, které se vaří pod rukama lidí s postižením. Od roku 2017 se v neratovském Pivovaru vyrábí pivo, které kromě chmelu obsahuje také jedno promile vody z neratovského pramene. Takže svým hostům můžete vyprávět o hromadě výživných látek, vitamínech a minerálech, které do sebe v jednom půllitru ležáku dostanou. Koupíte ho na 98 místech v Česku a celou mapu míst, kde můžete pivo pořídit, najdete na tomto webu. Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, můžete ho nejdřív zajít ochutnat třeba na pražskou Střechu Radost.

Cider Bohemia

Cidery, mošty a ocet vyráběné výhradně z českých jablek, to je plzeňský Cider Bohemia. A hlavní výhoda? Jejich jablečné výrobky v sobě nemají žádné konzervanty ani éčka, takže přijdou k chuti všem milovníkům zdravé stravy. Kromě čistě jablečného cideru si u nich můžete pořídit taky varianty různých příchutí – cannabis, třešeň, med nebo chilli. Medový cider v roce 2019 získal ocenění ve španělské Asturii, takže pokud tápete, doporučujeme ochutnat ten – vám i vašim hostům. Objednávat si můžete přímo na jejich e-shopu.

Dobroty s příběhem

Podobný příběh jako u Pasta Fidli se psal také u Dobrot s příběhem – podniku, který vyrábí nakládané dobroty jako jsou tvarůžky, hermelín, zeleninu, džemy a omáčky a dodává je do barů, restaurací, malých obchodů, ale i do Tesca. Na jejich stránkách najdete kromě e-shopu i kompletní přehled podniků, kde si je můžete koupit nebo ochutnat. Dobroty s příběhem dělají o jeden dobrý skutek navíc – přeprodávají těstoviny z Pasta Fidli a taky piva z pivovaru Neratov.

Kam zajít na kafe a kus dobré řeči

Mezi Řádky

Síť sociálních kaváren Mezi řádky spojuje pohodovou atmosféru, výběrovou kávu z vlastní pražírny a domácí pečené slané i sladké výrobky z jejich řemeslné pekárny U Dvou rohlíků. Zajít na kávu si můžete na pražský Magistrát, Arbesovo náměstí nebo třeba na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Už brzy bude také bistro u Dopravního podniku hlavního Města Prahy. Kavárna spadá do skupiny Etincelle, která sdružuje sociální podniky a kromě kaváren pod ní spadají taky Penzion nebo farma. Víc o všech podnicích ze skupiny a jejich cílech vám prozradí jejich web.

Dobrý Fokus

Skupina Dobrý Fokus zastřešuje sociální podniky, které ústecké gastronomii dělají dobré jméno. Zajít si k nim na oběd, kávu nebo drink je nejen dobrý skutek, ale skutečný gastronomický zážitek. Podniky Piknik Ústí, Chaloupka nebo Bárka Kafe vyzývají k návštěvě svojí exkluzivní nabídkou a příjemnou obsluhou. Do Pikniku doporučujeme na brunch, nebo na večerní posezení nad francouzskými víny u vinné stěny z Na Břehu Rhôny. Do Chaloupky zase na poctivou domácí kuchyni jako od maminky.

Tichá kavárna

Od roku 2011 funguje na Praze 8 Tichá kavárna, která pomáhá plnit sny neslyšícím. I přes jejich ztížené podmínky denně dokazuje, že lidé se sluchovými nedostatky mohou být v gastronomii úspěšní stejně jako všichni ostatní. Zastavte se sem na kávu, cider, palačinky a další dobroty, jako jsou nakládaný hermelín nebo nachos s rajčatovou salsou.

Projekty Potěš snídaní a Potěš obědem

Projekty jako ze šablony dobrých skutků: Potěš snídaní a Potěš obědem podporují dvě věci současně. Objednáte si dobré jídlo ze sociálního podniku a spolu s ním dorazí jídlo také lidem, kteří potřebují pomoc. Snídání potěšíte nejen sebe, ale i seniora, kterému hrozí nedostatek jídla a obědem z Jídelny Kuchařek bez domova zase babičku, dědu nebo matku samoživitelku.

I na e-shopu Breakfast Story si můžete objednat pár dobrých a kvalitních kousků, které vám budou chutnat. Vyzkoušejte třeba med nebo bylinkové sirupy.

Zdroje fotek: Pasta Fidli, Pivovar Neratov, Cider Bohemia, Dobroty s příběhem, Mezi Řádky, Piknik Ústí