7 statečných, kteří se úspěšně svezli na vlnách covidu

Bistro Domovina Búda Benešov Kafe a slanina Kus Koláče Limetka v Meandru Maya's Yalla Bar

Jaký je recept na úspěšný podnik? Otázka, na kterou se těžko odpovídá i v době, kdy se gastronomii ve všech směrech daří. Co teprve ve chvíli, kdy restaurace zely prázdnotou a přežívaly jen díky rozvozům? Vybrali jsme pro vás 7 statečných, které ani pandemie nezastavila před tím, aby si plnili své sny. Co je jejich tajnou ingrediencí, kterou přimíchali do receptu na podnik, který si hosté zamilují?

Maya’s

David chtěl rozšířit příbramskou nabídku podniků o takový, který sám postrádal. Podnik, ve kterém si sportovně založení hosté pochutnají na lehkých a zdravých jídlech z lokálních surovin a která člověku udělají dobře na těle i duši. Krize nekrize. A tak začal tvořit super bowls, těstoviny na různé způsoby, zeleninové saláty, ale i zdravější varianty klasických jídel. Postupně se z malého provozu o 25 m2, kdy většinu pokrmů prodali s sebou nebo k rozvozu rozrostli až k prostorům, kde si teď hosté mohou jídla vychutnat u stolečků uvnitř i na zahrádce. Poctivost, která se odráží nejen na surovinách, ale i v přístupu k přípravě jídel, si s sebou převzali i do nové provozovny. Fungují tu na principu open kitchen, takže i dál budou chystat jídla “pod dohledem” hostů.

Tip od  statečného č. 1:

Kouzlo úspěšného podniku podle mě tkví v kombinaci několika disciplín, které musí člověk pravidelně obhospodařovat. První důležitá část je ta ekonomická – člověk by měl sledovat své tržby, hlídat si návratnost investic. Druhá část se týká personálu – je potřeba s nimi pravidelně komunikovat, vzdělávat je a především je vést ke společné vizi. 

David Beneš, spolumajitel Maya’s

Yalla bar

Že je bláznovství otevřít si bar se sezónní nabídkou koktejlů ve městě s 11 tisíci obyvateli? Ne, když do toho jdete celým svým srdcem a věříte tomu, co děláte. Kamil a Katka Yalla bar otevřeli před druhým lockdownem. Když pak na podzim hosté nemohli na drink k nim, učili je, jak si ho můžou sami namíchat v domácích podmínkách přes videa na YouTube. Originální nabídku koktejlů, kterou každý čtvrtrok obměňují a staví ji na podomácku vyrobených ingrediencích, nedávno rozšířili taky o výběrovou kávu. 

Tip od statečných č. 2:

Dělejte věci na sto procent. Když věci děláte s láskou, lidé to vidí a dokáží to ocenit. 

Kamil a Katka, spolumajitelé Yalla baru

Búda Benešov

Přes den kavárna, v noci vinárna? Tak přesně takhle to v Búdě Benešov nefunguje. Tady neexistuje žádný správný nebo špatný čas na kávu nebo víno a většinou si sem hosté zajdou na kombinaci obojího. Majitel Radoslav, folklorista původem z Moravy, jednoduše přivezl kus rodné kultury do Čech. Sám proto své hosty jedním ze 14 druhů stáčeného vína, výběrovou kávou nebo tapas z holandských sýrů, obsluhuje v kroji. A proč ho nejistá doba neodradila? Touha dokázat si, že to jde. Čím častěji slyšel ze svého okolí, že je blázen, tím víc byl přesvědčený o tom, že chce podnik otevřít.

Tip od statečného č. 3:  

Nebát se dělat zajeté věci netradičním způsobem. Třeba si otevřít tak trochu jinou vinárnu.

Radoslav Bodeček, majitel Búdy Benešov

Kafe a slanina 

Lockdown přivedl Honzu na nový podnikatelský koncept. Odštěpil se od spolumajitelů Kafe a Koblihy a od té doby si šlape vlastní cestou. Místo koblih začal připravovat malá jídla k rozvozu a své meníčko doladil až k vyhlášeným brunchům, na které se k němu do Řečkovic sjíždí celé Brno. Jednoznačně nejoblíbenější je tu croque se slaninou a cheddarovou omáčkou.

Tip od statečného č. 4:

Nejdůležitější je vcítit se do zákazníka a dělat takový servis a jídla, která bych si v pozici hosta přál i já. Hostům u nás věnujeme čas a péči, rádi se u jejich stolečku zdržíme, abychom jim podrobně představili naší nabídku.

Jan Hajfler, majitel Kafe a slaniny

Domovina

Ani cesta vietnamského bistra Domovina nebyla jednoduchá. Aby se propracovali k oblíbenému brněnskému podniku, kam si hosté dnes rádi zajdou na závitky nebo Bun Bo Nam Bo, udělali z místa na Zelném trhu nejdřív obchod se smíšeným lokálním zbožím. Až letos v březnu ho přetvořili v plnohodnotné bistro.

Tip od statečného č. 5:

Dělat to srdcem. Taky nebát se dělat chyby a když už nějakou uděláte, přiznat si to, poučit se a jít dál.

David Mochaň, spolumajitel Bistra Domovina

Limetka v Meandru

Teprve před třemi měsíci vyrostl v Karlových Varech plechový kiosek z lodního kontejneru, který návštěvníkům otevírá cestu do parku Meandr. Právě koncept, který stojí na “bezpečných” takeout prodejích je přesvědčil k tomu, aby podnik otevřeli. Nabídka Limetky v Meandru staví na výběrové kávě Doubleshot, naturálních vínech, domácích sladkostech, koktejlech a limonádách. A co k nim hosty nejvíc táhne? Kromě výběrové kávy taky skořicový šnek. 

Tip od statečné č. 6:

Univerzální recept na úspěch podle mě neexistuje. My jsme šli cestou otevření úplně nového typu podniku, který našemu městu chyběl. A vyšlo to.

Anna Rusnáková, spolumajitelka Limetky v Meandru

Kus Koláče

Proč se před Kusem Koláče stojí fronty kolem bloku už od chvíle, kdy poprvé rozevřel dveře do svého obchodu a provoněl ulici čerstvým pečivem? Podle spolumajitelky Veroniky Vávrové si zákazníky získali hlavně tím, že pečou česko-slovenské klasiky, které každý dobře zná, ale chuťově je v jejich provedení stále dokáží příjemně překvapit. Bezkonkurenčně tu vede borůvkový koláč, kterému na paty šlape jen malinový. Pro velký úspěch Kusu Koláče před pár měsíci otevřeli také Další Kus, kde zákazníky rozmazlují zase vynikajícím slaným pečivem.

Tip od statečné č. 7:

Nejdůležitější je dělat dobré věci a věřit v to, že to co děláte, děláte dobře. Víra je součástí úspěchu – když do produktu dáte kus sebe, vyzrcadlí se na něm vaše vášeň a pak dokážete produkt taky snadněji prodat zákazníkům.

Nika Vávrová, spolumajitelka Kusu Koláče