7 nově otevřených podniků – gurmánský relax na zámku i u chorvatského tapas

artic Bakehouse Čapadlo Fjaka tapas bar Nově otevřené podniky Pragelina

Červenec utekl jako voda a se stejnou rychlostí se vyrojily i další nově otevřené podniky. I tentokrát vám ukážeme několik míst, které stojí za degustační výpravu. Chcete vědět, kam v Praze zajít na alkoholové gelato nebo kde vypustit páru u tapas a sklenky chorvatského vína? 

Fjaka wine & tapas bar 

Víte, co znamená chorvatsky fjaka? Nedělat vůbec nic. A přesně tohle si nově můžete dopřát ve wine & tapas baru v Hradci Králové na Velkém náměstí. Chlebíčky s pršutem, lanýžový sýr a další dobroty vás do “nicnedělající nálady” zaručeně dostanou. Na zapití si dejte sklenku vína, istarskou travaricu nebo grappu. Když budete mít štěstí, dostanete se taky na tradiční chorvatskou grilovačku. Krevety, kalamáry a další mořské potvory vám tu připraví hezky zčerstva a k tomu vám nalijí sklenku něčeho dobrého. No, já se do Hradce rozhodně brzo vypravím, co byste na degustačku řekli vy?

Adresa: Velké náměstí 140, Hradec Králové

Café Iveta Pelhřimov

V centru Pelhřimova si nově vychutnáte kávu a zákusek v Café Iveta, podniku, který si vysloužil jméno po své majitelce. Iveta měla dlouhou dobu sen založit si vlastní kavárnu a pro inspiraci ochutnala spoustu káviček, dortíků a zmrzlin po celém Česku, než se rozhodla pro správné dodavatele do své kavárny. Italskou kávu teď odebírá od Universal Caffe, víno z Víno Hruška z Veselí nad Moravou azákusky z táborského Muzea čokolády. Nejvíc je ale pyšná na poctivou zmrzlinu z Šabatova zmrzlinářství, kterou si prý její první hosté pochvalují nejvíc.

Adresa: Svatovítské náměstí 125, Pelhřimov

Press Café

Nová kavárna vyrostla taky v pražských Letňanech. Podnik, který jeho majitelé ve své čtvrti dlouho chtěli mít a stále ho nenacházeli. Vytvořili proto vlastní místo pro setkávání i příjemné posezení nad šálkem výběrové kávy z liberecké pražírny Nordbeans a degustováním zákusků domácí výroby z chráněné dílny Tichý svět. Je jasné, co uspokojí vaše chutě, co ale potěší oči? Výstava umění, která zdobí zdi vnitřních prostor podniku. Momentálně na nich visí umělecké kousky od Jiřího Vlčka, imigranta žijícího v Itálii., Další měsíce je ale vystřídají díla jiných autorů.

Adresa: Bludovická 398, Praha-Letňany

Čapadlo

Pamatujete si na ne úplně pěknou slepou uličku pod pražským Smetanovým nábřežím, kterou většina lidí využívala hlavně na parkování? Z dlouhého roky uzavřeného podchodu se stal po rekonstrukci unikátní venkovní koncept, který nabízí spoustu skvělých gurmánských a kulturních příležitostí. Gastro radosti si budete moci vychutnat hned v několika zdejších food & beverage kontejnerech – Čapadlo bake & grill, Čapadlo organic cocktail bar, Čapadlo pub a Čapadlo café & gelato bar. Začít můžete v bake & grill, kde vám připraví pizzu přímo z pece a naservírují vám k tomu orosenou sklenku vína nebo prosecca. Na kávu, dezert nebo obojí se po večeři zastavte v café & gelato baru. Krátkou pauzu od jídla si dejte při popíjení drinku nebo freshe ve zdejším nealko cocktail baru. No a večer ideálně završíte s poctivou plzní v ruce, na lehátku s nejkrásnějším výhledem na Pražský hrad. Nejste odpoča(padl)lí jen z té představy?

Adresa: Smetanovo nábřeží 6, Praha-Staré Město

Pragelina Valdštejnská

Oblíbená pražská gelaterie, kterou v době covidové založili dva právníci s láskou k Itálii, se úspěšně zaběhla a otevřela novou pobočku ve Valdštejnské ulici. Poctivou zmrzku s příchutí na vaše přání vám tu předají s sebou z výdejového okénka. Kromě gelat na smetanovém základě s ořechovou, kokosovou, vanilkovou nebo třeba sušenkovou příchutí, si tu můžete dát i ovocné sorbety. Ti, co se nebojí něčeho ostřejšího a originálnějšího, můžou vyzkoušet i speciální alkoholické gelato. Co byste řekli na prosecco s jahodami?

Adresa: Valdštejnská 4, Praha-Malá Strana

artic Bakehouse 

V pořadí třetí pobočku s poctivým kváskovým chlebem a dalšími pekařskými specialitami otevřel původem islandský majitel v pražské Štefánikově ulici. I tady peče, stejně jako ve svých dříve otevřených pobočkách (v Myslíkově ulici a na Újezdu), 8 druhů chleba a spoustu vyladěných sladkých dobrot. Ráno, večer nebo v jakoukoli denní hodinu, kterou uznáte za vhodnou, ochutnejte jeden z několika druhů croissantů – máslový, čokoládový, mandlový nebo nugátový. Dopřát si můžete i speciality přímo z Islandu. My doporučujeme skořicovou rolku, smažené love balls (Ástarpunga), koblihy provoněné kardamonem, slazené sladkými rozinkami.

Adresa: Štefánikova 31, Praha 5 

Chateau Trnová

Jen 20 minut jízdy z pražského Václavského náměstí se ukrývá Chateau Trnová – zámek s hotelem a restaurací, oáza klidu skrytá od rušného velkoměsta. Chateau Trnová se chlubí vřelým a osobním servisem a srozumitelnou kuchyní, která si zakládá na čerstvých surovinách převážně od lokálních dodavatelů, vyvážených chutích a jednoduchosti. Potřebujete delší dobu, abyste zrelaxovali? Máme pro vás tip. V půlce srpna tu pořádají jógový víkend s hromadou dobrého jídla.

Adresa: Trnová 1