7 letních food festivalů kolem světa po Česku

gastro festivaly inspirace letní food festivaly

Gurmáni celého Česka, spojte se! A vyrazte si užít léto s plným talířem a se sklenkou něčeho dobrého v ruce. Vybrali jsme pro vás sedm gastronomických akcí, které podle nás potěší i ty nejnáročnější.

Letní platforma Humpolec

V humpolecké Stromovce v červenci startuje série víkendových brunchů, které vás protáhnou kuchyněmi různých koutů světa. Začíná se Itálií a vaše chuťové pohárky tu čerstvými těstovinami a výtečnými dezerty potěší brněnští Anette a Robin z Pasta Trucku. Další týdny se v Humpolci můžete těšit třeba na speciality indické a nepálské kuchyně v podání restaurace OM (24. července) nebo na akci American Barbecue (14.srpna), kdy vám Fire Food Truck připraví burgery a sendviče s příchutí Mexika a Karibiku.

Kdy? Od 3. července

Kde? Park Stromovka, Humpolec

Francouzský trh Na Kampě

Pokud před všemi chutěmi světa vždycky dáte přednost Francii, pak si zpestřete letní návštěvu Prahy ochutnávkou francouzských delikates. Už po deváté se tu představí vystavovatelé vína, sýrů a dalších gurmánských specialit. Ovínit se tu můžete červeným, bílým nebo champagne od Atelier Red & White, Bibo Vino či. Champagne JM Tissier. Aby vám víno nelezlo příliš rychle do hlavy, doporučujeme přikusovat sýry a uzené dobroty třeba od Fransýr nebo Klobáskárny. Degustaci nejlépe zakončíte bretaňskými palačinkami nebo makronkou od Petit France. 

Kdy? 12.-17. července

Kde? Náměstí Na Kampě, Praha

Natural Wine Fest 

Milovníci vína, teď dávejte pozor! V brněnském office parku Vlněna v červenci pořádají akci přímo pro vás. Víc než čtyřicítka vinařů se tu představí se svojí vlastní naturální produkcí. Čekat tu na vás bude třeba ochutnávka oranžových vín macerovaných na slupkách, vín fermentovaných v amforách, přírodních šumivých vín typu pét-nat a spousta dalšího. Kromě dobrého (o)pití se tu můžete taky kvalitně najíst a dovzdělat. K vínu degustujte třeba kváskový chleba z dílny Laskominy od Maryny nebo speciality z foodtrucků. Informace o víně si zase doplníte na “masterclass” přednáškách.

Kdy? 17. července

Kde? Office park Vlněna, Brno

Craft beer fest Poděbrady

Naopak pivaři budou mít radost z přehlídky malých pivovarů z celého Česka, které v červenci obsadí poděbradskou kolonádu. Ochutnáte tu spodně i svrchně kvašená piva třeba z Pivovaru Beránek, Pivovaru Záhora, Počernického pivovaru nebo Pivovaru Uhříněves. K jídlu si tu dáte některou ze street foodových specialit perfektně ladících k pivu – burger od MedyChefa nebo belgické hranolky.

Kdy? 24. července

Kde? Lázeňský park, Poděbrady

Náplavka Street Food

Pražská přehlídka světového streetfoodu se chystá na Smíchovské náplavce. Dorazte se pobavit nad talířem asijských specialit, s poctivým burgerem v ruce nebo při degustaci čerstvých ryb a dalších dobrot. Ochutnáte tu taky tradiční pokrmy ze Srí Lanky nebo Afriky, pikantní balkánskou pljeskavicu nebo plněné brambory. Pro echt odvážné gurmány se tu bude servírovat i hmyz. Mlsouny zase potěší smažené koblížky, makronky, vafle a další varianty sladkých dezertů. 

Kdy? 24. července

Kde? Smíchovská náplavka, Praha

Burger Street Festival Pardubice 

Pokud ve vás nic nevyvolá takový pocit štěstí jako zakousnutí se do šťavnatého burgeru, pak rozhodně nesmíte chybět na Burger Street Festivalu. Ti nejlepší z nejlepších burgermanů se vám tu představí hezky na jednom místě. Až se budete s plným břichem kutálet od stánku ke stánku, nezapomeňte burgery občas proložit dobrým ciderem nebo pivem z malých pivovarů. 

Kdy? 30. července – 1. srpna

Kde? Atrium Palác Pardubice

Prague Ice Cream Festival 

Gastronomický vrchol léta si doručujeme střihnout na Prague Ice Cream Festivalu. Jde o největší zmrzlinový festival ve střední Evropě, na kterém se dostanete ke všem druhům zmrzlin od českých i zahraničních výrobců. Ochutnáte tu gelato, sorbety, točené zmrzliny, ice roll, nanuky a taky veganské nebo low carb varianty těchto verzí. Už teď víme, že tu budou stánky Créme de la Créme, Pura, Božského kopečka z Brna, Kozí farmy Vizovice, Cukrárny u Moučků, ale také Ben & Jerry’s nebo Gromu.

Kdy? 29. srpna

Kde? Výstaviště Holešovice, Praha