5 nejčastějších chyb, na které si dát při otevírání restaurace bacha

gastro škola jak si otevřít restauraci jak začít podnikat v gastru nejčastější chyby při otevírání restaurace

Podnikání je náročné. Vyžaduje obětavost, plánování, strategii a především kapitál. A podnikání v restauračním průmyslu není žádnou výjimkou. Pokud otevíráte restauraci s tím, že vám bude vydělávat peníze hned, tak nevíte, do čeho jdete. 

Říká se, že první dva roky jsou pro rozjezd podniku klíčové. Přísnější statistiky tvrdí, že se chleba láme už v prvním roce, který obvykle nepřežije až 60 % podniků. Dali jsme proto dohromady 5 nejčastějších chyb, na které si dát pozor, když procházíte procesem otevírání nového byznysu. Jdeme na to!

CHYBA #1
Nemít žádný podnikatelský plán

Na tomhle oříšku si vylámali zuby i ti nejzkušenější. Příklad: renomovaný šéfkuchař, dvacet let zkušeností s provozem kuchyně, s řízením personálu, se sestavováním menu. Jednoho dne se rozhodne otevřít si restauraci, ale kvůli nedostatku kapitálu a špatnému plánování ji musí za necelých deset měsíců zavřít. Jednoduše řečeno, ne každý je stvořen pro podnikání. Pokud by byl každý podnikatel, kdo by byl potom zaměstnanec, že? Někteří lidé si myslí, že být sami sobě šéfem by jim usnadnilo život, ale jen málokdo má správnou sebereflexi.

Jak to napravit? Byznys plán je pro jakýkoli nový podnik nezbytností na cestě k úspěchu. Podnikateli pomáhá nastavit realistická očekávání a cíle, které ho chrání před nákladnými chybami v dlouhodobém horizontu. Vytvoření byznys plánu sice zabere čas, ale vězte, že to bude právě ta investice, která vám v budoucnu zachrání zadek. 

CHYBA #2
Neinvestování do správné technologie

Pamatujte, že úspěšní restauratéři pracují pro svůj podnik, ne ve svém podniku. Dokud ale neimplementujete správný systém a procesy, nemůže se tak stát. Pokud neinvestujete do operačních systémů, se kterými se skamarádí jak vaši zaměstnanci, tak i zákazníci, připravujete své podnikání na pád do hlubin.

Jak to napravit? Technologie jsou řešení! Zákazníci požadují pohodlí a rychlost a vy na to musíte reagovat tím, že do každodenních procesů zapojíte ty nejsofistikovanější technologie. Světovým trendem je, že majitelé restaurací nalévají miliony do zlepšování zákaznické zkušenosti prostřednictvím inovativních technologií, jako jsou chatboti, mobilní a online objednávky, digitální sledování zásob, objednávání prostřednictvím kiosků, tabletů, QR kódů a tak dále. Technologie mění pravidla hry, a to je třeba akceptovat. 

CHYBA #3
Nevěnování pozornosti skladbě menu a jeho podobě

Menu je prodejní brožura. Dobře navržené menu má potenciál posílit osobnost vaší značky. Abyste tento potenciál mohli vytěžit, musíte hluboce porozumět potřebám vašich zákazníků. Příliš mnoho položek na menu a komplikované názvy jídel mohou zákazníky zahltit a zanechat v nich špatný první dojem. Další častou chybou je, že se majitelé restaurací zaměřují na to, co mohou rychle uvařit a servírovat a zapomínají při tom na technický aspekt sestavování menu. V důsledku toho si zákazníci vždy vyberou obyčejné a nejméně ziskové položky.

Jak to napravit? Nabídka by měla být vyváženým mixem nákladných a nízkonákladových položek. Zvažte tedy každou položku z hlediska její marže a popularity. Nejoblíbenější a nejziskovější položky by měly být vždy v horní části menu. A co se designu týče, vyhrajte si s názvy, s barvami, které podporují chuť k jídlu i s eye catchery – grafickými prvky, které chytnou pozornost na první pohled. 

CHYBA #4
Opomíjení marketingu

Restaurační průmysl je komplexní obor, který dokáže frustrovat i toho nejzkušenějšího podnikatele. Ano, i z marketingového hlediska. Lidé se k vám nebudou hrnout jen proto, že jste otevřeli novou restauraci, která nabízí skvělé jídlo a exotickou atmosféru. Když neinvestujete do marketingu a PR, vystavujete své podnikání nepříjemnému začátku. 

Jak to napravit? Místo toho, abyste jen tiše otevřeli a doufali, že se k vám hosté budou stát frontu, propagujte se. Jakmile si stanovíte datum otevření, pozvěte novináře, kritiky jídla a influencery, kteří vám pomohou přilákat to správné publikum. 

CHYBA #5
Neznalost svých nákladů

Pokud neznáte svá čísla, je dost možné, že nakonec utratíte celý budget na založení restaurace a neschováte si dostatek provozního kapitálu na později. Proto je lepší začít v malém a mít zdravé cash flow, které udrží provoz alespoň na rok. Klamat vás může to, že restaurace začne vydělávat od prvního měsíce. Faktem ale je, že dosažení bodu zlomu nějakou dobu trvá.

Jak to napravit? Musíte vytvořit business plán dřív, než začnete vybírat lokalitu nebo najímat zaměstnance. Sestavte rozpočet na základě toho, co můžete utratit, odhadněte, kolik peněz potřebujete na propagaci a zohledněte budoucí zisk z marží. Pokud nemáte dostatek prostředků, začněte v malém, třeba s kuchyní pouze na doručení. Cloudová neboli virtuální kuchyně je místem, kde se jídlo připravuje a doručuje prostřednictvím online nebo telefonické objednávky. Snižuje zátěž a umožňuje restauratérům soustředit se na kvalitu jídla s minimálním úsilím, časem a penězi. Zkrátka dokonalý recept na to, jak rozjet vlastní podnikání s nízkými investicemi.

 

Tohle je jen pět chyb, kterých se nováčci dopouštějí nejčastěji. Ve skutečnosti jich je ale mnohem víc. O tom ovšem zase někdy příště. Hodně štěstí!