4 kavárenské zahrádky, ze kterých dýchá historie Prahy

inspirace pražské kavárny zahrádky

Teplé počasí láká k posezení na zahrádce, kam hosté často zamíří, aby se zchladili ledovou kávou, zmrzlinou nebo domácí limonádou. Ideální místo na útěk před městskou výhní nabízí zahrádky a vnitrobloky starých zástavb, kam sluníčko téměř nezavítá. My jsme pro vás vybrali čtyři kavárny v pražských zákoutích a zeptali jsme se jejich majitelů a provozních, na co k sobě v letních měsících lákají hosty.

1. Café Truhlárna

Oázu klidu v centru Prahy najdete v Café Truhlárna. Nachází se nedaleko Václavského náměstí v prostorách zrekonstruované bývalé truhlárny u Františkánského kláštera. Místo si na jejich velké zahrádce najde každý, kdo chce na chvíli zapomenout na ruch velkoměsta a dobít energii výběrovou kávou, zákuskem nebo sklenkou dobrého vína.

Co si tu hosté dávají nejraději?

Statisticky nejoblíbenější je u nás jednoznačně cappuccino. Teď v létě je hodně populární i espresso tonic, cold brew nebo affogato. Všechny tyhle nápoje připravujeme ze zrn výběrové kávy, kterou odebíráme z pražírny doubleshot. Máme ale i vynikající moravské víno, koláče a dorty od malých řemeslných pekáren nebo letní drinky.

Jaký program chystají na letní měsíce?

Letní sezónu jsme zahájili živou hudbou na zahrádce. Bylo natolik příjemné sedět venku vedle Františkánského kláštera, popíjet něco dobrého a poslouchat příjemnou hudbu, že to určitě budeme opakovat.

2. Kafe Atrium

Kafe Atrium patří třem sympatickým majitelkám, které vytvořili uprostřed pražského Žižkova prostor pro sousedské sešlosti, tvoření a kulturní vyžití. Kavárna se skrývá ve vnitrobloku kolem Čajkovského a Kubelíkové ulice, kousek od Žižkovské věže. 

Co si tu hosté dávají nejraději?

Aktuálně frčí kávy na ledu a espresso tonic, domácí malinovka, pivo a grepový gin tonic. Dáváme si záležet, aby si naši hosté mohli pochutnat na drincích a dezertech, které jinde v okolí neseženete. Vyjma výběrové kávy z lokální žižkovské pražírny Project Fox nabízíme čepované pivo z rodinného jihočeského minipivovaru Obora. Aktuálně máme na pípě nepasterizovanou a nefiltrovanou jedenáctku a pivní speciál: malinový sour. Naším tahákem je ale samozřejmě i sladké. Máme poctivé klasiky jako tvarohové a povidlové buchty, větrníky se slaným karamelem nebo míša dort. Myslíme ale i na vegany a celiaky, v naší vitríně je vždy něco dobrého i pro ně.

Jaký program chystají na letní měsíce?

Nejen u nás v kavárně, ale i celém prostoru Atria o kulturu není nikdy nouze. Hned přes chodbu je galerie, kde aktuálně probíhá interaktivní výstava Zachraň jídlo. V sobotu 26.6. Se u nás koná Kytkobraní, což je komunitní akce, během které se bude diskutovat o street gardeningu, bude hrát DJ a sousedé budou swapovat pokojovky. Celé léto máme v plánu open-mic koncerty a po úspěšném hummus pop-upu plánujeme zařadit i víkendové gastro speciály. Spolupráci jsme domluvily třeba s Burgermanem. Aktuální program vždy umisťujeme na naše sociální sítě.

3. Kavárna Nový Svět

Kavárna Nový Svět, která se nachází ve stejnojmenné historické části staré Prahy, je ideálním místem pro víkendový nebo popracovní odpočinek. Ledovou kávu, zmrzlinu nebo dezert hostům obsluha naservíruje na předzahrádku nebo terasu do stinného vnitrobloku, který ze všech stran obklopuje zeleň.

Co si tu hosté dávají nejraději?

Mezi nápoji jednoznačně vede káva, ať už připravovaná z espressa nebo filtrovaná. Statisticky asi vítězí cappuccino a flat white, chystané na přání i s různými alternativními rostlinnými mléky. Máme také výborné vanilkové zmrzliny od rodinné firmy 2AD, takže například affogato je další letní oblíbenec. V nabídce máme i několik druhů ovocných sorbetů, který rádi nachystáme do misky či kornoutku.

Jaký program chystají na letní měsíce?

Protože má kapacita kavárny dohromady jen kolem 30 míst, kulturní akce se tu konají jen málo. O to víc oceňují útulné zázemí pravidelní návštěvníci, kteří sem chodí načerpat pohodovou atmosféru rodinného podniku.

4. Kavárna Čekárna

Kavárna Čekárna je podnik, po kterém musí hosté chvíli pátrat, než ho objeví. Hledání se rozhodně vyplatí těm, kteří prahnou po klidném a chladnějším místě uprostřed horkých letních dní. Kávu si tu mohou vychutnat v historickém zátiší, které dotváří hradby vedoucí kolem nedalekého Vyšehradu.

Co si tu hosté dávají nejraději?

U nás určitě vede cappuccino, je to takový odrazový můstek do dobrého dne. Protože jsme kavárna, tak si zakládáme na dobré kávě, která je vždy výběrová z českých pražíren (Candycane, Pražírna, Project Fox). Výborné máme i dezerty, které se mění podle sezónnosti ovoce a vyrábí je pro nás Iveta Kassaiová z Káva a dort.

Jaký program chystají na letní měsíce?

27.6. se u nás koná pravidelná Bazárna. Později v létě budeme na zahrádce hostit také různá divadelní představení a besedy.