4 gastro trendy ze zahraničí, které by vás neměly minout

chytré technologie inspirace limitované nabídky provoz zahraniční trendy

Uplynulý rok se v gastronomii nesl ve znamení změn. Omezení v provozu postavila nejednoho restauratéra po celém světě před nové výzvy. Stejně tak ovlivnila i chování a stravovací zvyky zákazníků, což na světlo světa vyneslo nové gastro trendy. Které z nich se vyplatí následovat dlouhodobě?

Snížit náklady pomohou chytré technologie

I přesto, že gastro sféra s přicházejícím teplým počasím ožívá, předpokládá se, že do původního stavu se bude vracet jen pozvolna. Předchozí rok byl pro gastronomii poměrně náročný, proto teď mají majitelé restaurací ideální příležitost soustředit se na optimalizaci nákladů. Jedním ze způsobů, jak ušetřit na nákladech, je investicí do chytrých technologií, které zvládnou leccos vyřešit za vás. Například v potravinářském průmyslu se ročně promrhá až 1,6 miliard tun jídla. Předcházet nežádoucím ztrátám potravin ve vaší restauraci můžete třeba za pomocí nástrojů, které pomáhají udržovat přehled nad sklady nebo investicí do chytré lednice. Nové spotřebiče vám zároveň pomohou i s celkovým snížením výdajů na elektřinu, což je další nemalá položka. 

Kousek Paříže do každé domácnosti

I přestože se teď schyluje se k otevření restaurací, vyplatí se vám své podnikání dlouhodobě podpořit také online nástroji. Originální způsob vymyslela pařížská La Cuisine Paris. Ta se rozhodla své kulinářské kurzy v době covidových omezení převést do online prostředí. Za pár desítek euro si teď mohou jejich “návštěvníci” doma upéct podle videonávodů croissanty, macronky nebo domácí chléb. Online kurzy mají oproti těm offline dvě velké výhody. Kromě toho, že si jejich “návštěvníci” přivezou za minimální náklady kus Paříže domů, pochvalují si také možnost se k jednotlivým krokům pekařského postupu vrátit kolikrát chtějí a péct si podle svého vlastního tempa. 

Výzvy sommeliérů v době covidové

V předchozím roce museli způsob podnikání změnit také sommeliéři. Namísto klasických degustačních večerů se na nějakou dobu přesunuli k virtuálním ochutnávkám vína – zákazníkům doručili balíček s několika lahvemi vína domů a na dálku s nimi provedli degustaci. V souvislosti s koronavirem čelili sommeliéři kromě omezení osobních setkání i dalším překážkám. Hned v první vlně se jako největší problém ukázala distribuce vín. Protože se degustační balíčky skládají z lahví, které si zákazníci nepořídí v každém supermarketu, bylo těžké vína nakombinovat tak, aby byla najednou dostupná ve všech regionech, odkud virtuální návštěvníci pocházeli. Další zásadní potíž způsobovala ztráta čichu po prodělání covidu, a to jak na straně sommeliérů, tak i jejich klientů. Přestože si sommeliéři dokázali v době restrikcí skvěle poradit, požitek z degustace “naživo” virtuální ochutnávky nejspíš nenahradí. Mohou je ale skvěle doplnit.

Sezónní pizzou k vyšší návštěvnosti podniku

Jedna věc ale platí v jakékoli době – když chcete zvýšit návštěvnost svého podniku, zkuste nasadit limitované nabídky. Je to skvělý způsob, jak oslovit nové i stávající zákazníky a zároveň otestovat jídla, která později můžete zařadit do stálé nabídky. Nejoblíbenější jsou u zákazníků vylepšené varianty jídel, které na svém stálém menu máte. Nešlápnete vedle například s limitovanou verzí burgeru, pizzy nebo hranolek. Dál si zákazníci libují také v nabídkách sezónních jídel. S tím souvisí i správné nastavení doby, kdy limitovanou nabídku začnete nabízet. Ideální je její spuštění naplánovat ve spojení s určitou událostí nebo svátky. Jak dlouho pak budete limitovanou nabídku udržovat, záleží na vás.