3+1 tipů jak zaujmout zákazníky na sociálních sítích

inspirace propagace podniku sociální sítě

Zatímco reklamní tabule před restaurací a speciální nabídky jsou dnes běžnou záležitostí, v posledních letech se do popředí dostává online propagace a především ta přes sociální sítě. Pokud se jim budete dostatečně věnovat, můžete do svého podniku přilákat zástup věrných hostů a zároveň získat nové. K vyšší návštěvnosti vám pomůže i spolupráce s influencery, které sledují desítky “foodies” a jen čekají na to, až objeví další tip na zajímavý podnik. 

Být online je dnes pro většinu podniků samozřejmostí – víte ale, jak svým profilem na sociálních sítích zaujmout a třeba si skrz něj přivést nové hosty nebo získat objednávky? Sepsali jsme pro vás 3+1 tipů:

1) Pravidelně se svými sledujícími komunikujte

Nastavte si například dva dny v týdnu, kdy zveřejníte příspěvek: ukažte fotky nového jídla na menu, limitované nabídky nebo zahrádky, kterou jste nachystali k večernímu posezení. Zkuste své zákazníky vyzvat ke komunikaci. Zeptejte se jich jaký mají den, co mají večer v plánu a pozvěte je k sobě na drink. Nechte je také nakouknout trochu “pod pokličku” a představte jim personál. Vaši sledující a hosté za podnikem uvidí skutečné příběhy lidí a snadněji si vás oblíbí. Podívejte se například, jak to dělají @lokalcz, @osada_holesovice nebo @etapa_pgfoodies. Nezapomínejte také včas reagovat na dotazy ve zprávách. Zkrátka se svým hostům věnujte i online – jako se jim věnujete ve svém podniku.

2) Vylaďte své fotky

Mějte na paměti, že fotky prodávají, tak si na nich dejte záležet. Nemusíte mít profil na Instagramu nebo Facebooku sladěný do posledního puntíku, ale rozhodně se vyplatí zainvestovat do pěkně nafocených oblíbených jídel z vašeho menu, vnitřních prostor a zahrádek a třeba i vašeho personálu. S trochou cviku a dobrým telefonem zvládnete takové fotky vykouzlit raz dva. Inspirovat se můžete třeba u: @kuskolace nebo @nejenbistro. Fotky na Instagram Stories jsou zase skvělý způsob, jak svým hostům každý den představit svou denní nabídku – pokud máte nad 10 tisíc sledujících, můžete navíc přidat i proklik na vaše stránky nebo Takeout řešení.

3) Nezapomeňte odkazovat na své menu

Odkaz na vaše menu byste měli umístit na viditelné místo vašeho profilu tak, aby se k němu hosté snadno proklikli a mohli si z něj objednat. Na facebookovou stránku umístěte speciální tlačítko pro objednání a na Instagram zase odkaz směřujte do popisku profilu. Nezapomínejte se svými sledujícími pravidelně sdílet odkazy na vaše menu také u příspěvků – zvýšíte tím šanci, že si u vás objednají.

Pomyslnou třešničkou na dortu, která vám pomůže do vašeho podniku dostat nové hosty, je spolupráce s influencery. My vám přinášíme výběr tří instagramových profilů, které můžete oslovit buď napřímo přes zprávu nebo nepřímo – tím, že jejich profil označíte u některého svého příspěvku:

Taste of Prague 

@tasteofprague

Dvojice foodblogerů, která se svými sledujícími sdílí gastronomické novinky nejen na svém Instagramu, ale také na blogu a v podcastu. V bezkoronových časech pořádá také pražské i mimopražské foodtours hlavně pro cizince a má i vlastní mapu s pražskými podniky. 

Kamvpraze

@kamvpraze

Kamvpraze na svém profilu hodnotí pražské restaurace a kavárny. Každému recenzovanému podniku věnují samostatný příspěvek s popiskem, ve kterém popíší, co se jim líbilo a co naopak ne, nasdílí průměrně ceny, otevírací dobu a přidělí hodnocení počtem hvězd. 

Kamvbrne

@kamvbrne

Profil, který funguje podobně jako jeho pražská jmenovnice. Jeho tvůrce obchází a recenzuje podniky z Brna a okolí a své sledující upozorňuje na ty, které stojí za návštěvu nebo na ty, které se zrovna otevřely.

A pokud váš podnik sídlí v Ostravě nebo Českých Budějovicích můžete se obrátit i na další lokální influencery, kteří působí pod podobnými jmény v Ostravě (@kamvostrave) nebo Českých Budějovic (@kamvbudejicich).