14 nově otevřených podniků – ukrajinský boršč, novinka Ambiente a nadýchané moravské koláče

castanea trutnov cheesecake time duplex goodlok inspirace ippa Kofi-Kofi masaryčka nově otevřeno pokebo pork chaps deli pult putyka osík the borsh Vinograf zrno zrnko

Září s sebou přineslo spoustu překvapení. Nejen nerozhodné střídavě letní–střídavě podzimní počasí, ale taky pořádnou várku nových podniků. Které z nich byste ze svých podzimních sedánků určitě neměli vynechat?

Zrno, zrnko

Tento novopečený podnik minulý měsíc přivítal první zákazníky hned ve dvou pobočkách provoněných čerstvým pečivem, croissanty a poctivými koláči. Důraz klade na tradici, lásku k řemeslu, kvalitní suroviny a výběrovou kávu z Dos Mundos, kterou si můžete vychutnat spolu se sladkým nebo slaným pečivem dle vašeho výběru. Ochutnat můžete třeba loupáky, moravské koláče, sladké šneky s nutelou a pudinkem nebo, pokud si potrpíte spíš na slané, se schwarzwaldskou šunkou a žervé. Kromě dvou už otevřených pekáren brzy přibudou v Praze ještě dvě – na pražské Bubeneči nebo v Nuslích.

Adresa: Čestmírova 17a, Praha 4 

Adresa: Senovážné náměstí 23, Praha 1  

The Borsh

Co takhle v době, kdy ze všeho nejvíc frčí asijská a italská kuchyně, vyzkoušet něco originálnějšího? Nic v podzimních dnech nezahřeje tolik, jako hutná polévka. A na jednu takovou se specializuje nové bistro na pražských Vinohradech – The Borsh. Kromě tří druhů boršče (červeném, zeleném a vegetariánském) si tu pochutnáte i na dalších specialitách ukrajinské kuchyně v provedení majitelů bistra: Taši a Alexe. Na menu najdete třeba pirožky, holubce či vareniky, které doporučujeme spláchnout kvasem nebo uzvarem (kompotem ze sušeného ovoce). 

Adresa: U Vodárny 10, Praha 2

Castanea Trutnov

Šéfkuchař nové trutnovské restaurace miluje Krkonoše, Královéhradecký kraj a lokální suroviny, což se ve vyvážených poměrech snaží dostat taky na talíře hostů. Kvalitu tu upřednostňují před kvantitou a nebojí se dát hostům nahlédnout pod pokličku své kuchyně skrz okno, které ji propojuje s restaurací. A co dobrého vám tu uvaří? Soustředí se hlavně na českou gastronomii, takže kulajda nebo svíčková jsou přesně ta jídla, na které byste se tu měli zastavit.

Adresa: Pražská 523, Trutnov

Pult

Milovníci veškerých projektů od Ambiente, dočkali jste se. Pražské ulice se rozrostly o další podnik z jejich dílny. Jmenuje se Pult, přesně podle předmětu, který dominuje jeho prostorám. To hlavní se ale skrývá až pod pultem. Po vzoru dalších pivních konceptů Ambiente, jako je Lokál nebo Dva Kohouti, se totiž i tohle místo specializuje na pivo. Vybírat lze celkem ze šesti čepovaných ležáku (Prazdroje, Budvaru, Libertas, Dvou kohoutů, Proudu a Matušky) a tří pivních speciálů, které se budou pravidelně obměňovat. 

Adresa: V Celnici 1034, Praha 1

Masaryčka

Prvorepublikovou atmosféru nasajete v restauraci Masaryčka. Kromě designu prostor a názvu, které odkazují k zlaté české éře, se i kuchyně nese ve stylu české klasiky. Mezi hosty teď vede pravá žemlovka, ale skvěle si tu pochutnáte taky na svíčkové, guláši či roládě z vepřového bůčku.

Adresa: Havlíčkova 2, Praha 1

Pork Chaps Deli

Pokud holdujete různým druhům opečených sandwichů a nebojíte si to přiznat, vyrazte na malou ochutnávku do Pork Chaps Deli. Dejte si u nich klasický “grilled cheese”, zapečený sandwich s hovězím nebo ten se smaženou treskou. Skvěle je doplní i některá z polévek denní nabídky nebo sklenka vína.

Adresa: Lublaňská 11, Praha 1

Vinograf Korunní

Milovníci vína, těšte se na zcela nové místo, do kterého si můžete zajít na skleničku vynikajícího vína. Po uzavření Vinografu v Míšeňské ulici si nově posedíte ve Vinografu v Korunní. Správnou degustační atmosféru tu nasajete jak v horní části prostor, tak i ve sklípku. Pokud chcete skutečný gurmánský zážitek posunout na ještě vyšší úroveň, doporučujeme objednat si k zakousnutí sýrový nebo uzeninový talíř.

Adresa: Korunní 764, Praha 2

DupleX pop-up

Jeden z nejproslulejších pražských klubů si kousek od svého hlavního “sídla” na Václavském náměstí otevřel sesterský podnik. I když má pop-up podobnou atmosféru, je to oproti hlavnímu místu především bar – místo, kam se zastavíte hlavně na drink a sem tam i trochu zábavy. V nejbližších týdnech se těšte na vystoupení rezidentních DJs z DupleXu a později i na zahraniční hosty.

Adresa: Na Příkopě 3, Praha 1

Putyka Osík 

Velkého znovuotevření se dočkala Putyka Osík. Když budete zrovna obrážet krásy severovýchodních Čech, nezapomeňte se tu na chvíli zastavit na půllitr Prazdroje, Gambrinusu nebo Radegastu. Pivní fajnšmekry rozhodně neurazí ani ochutnávka pivních speciálů od Březáckého Supu.

Adresa: Osík u Litomyšle

Ippa Břevnov

Poddat své chuťové pohárky špičkové cukrařině dorazte do nové pobočky Ippa na Břevnově. Tento podnik se přidává ke třem fungujícím Ippa cukrárnám na pražském Tylově náměstí, Jungmannově a Belgické. Stejně jako v nich si i na Břevnově pochutnáte třeba na mangu, hrušce nebo cheesecaku.

Adresa: Bělohorská 724, Praha 6

Kofi-Kofi Olomouc

Pojízdná franšíza Kofi-Kofi se vrací do Olomouce. Cestou do práce, z práce nebo při procházce centrem města si svojí oblíbenou kávu můžete vyzvednout na náměstí Národních hrdinů. V kolik hodin je tu zastihnete? V pracovních dnech mezi 7.30 a 18 a o víkendu mezi 9 a 18.

Adresa: náměstí Národních hrdinů, Olomouc

Cheesecake time

Nejen na cheesecake, ale i na další sladké dobroty zamiřte do nové vinohradské kavárny Cheesecake time. Je to ideální místo pro víkendový odpočinek nad kávičkou a kouskem vynikajícího dortu, ale také místo, kde vám dorty na narozeniny, svatbu nebo jinou sváteční událost upečou i na zakázku – přesně tak, jak si budete přát.

Adresa: Americká 2, Praha 2

Poke Bo

V centru Ostravy si nově pochutnáte na havajském poké. Otevřela si ho dvatřicetiletá Kateřina Richterová, která začínala tak, že poke bowl dělala jen pro své známé. Poke si u ní teď může dát každý host v menší či větší misce a v několika variantách. Nachystá vám tu jak klasiku (s lososem nebo tuňákem), tak i variantu pro vegany s tofu nebo naopak masožravce s hovězím a kuřetem.

Adresa: Střelniční 8, Ostrava

Goodlok

Nejen čerstvou šťávu, ale taky výběrové kafe od DoubleShot a zdravou snídani si teď můžete dát na nově otevřené pobočce Goodloku na pražském Jungmannově náměstí. Kromě ovocno-zeleninových šťáv a fermentovaných nápojů, jako je kvas nebo kombucha, se tu kvalitně občerstvíte taky ovesnou kaši nasladko (s ovocem arašídy a kakaem) nebo naslano (s hráškem a parmazánem). Za hřích rozhodně stojí taky sandwich s grilovaným sýrem.

Adresa: Jungmannovo náměstí 18, Praha 1