11 rad, jak vytvořit web, ze kterého hosté dostanou chuť se u vás najíst

inspirace pro restauratéry jak na web pro restaurace jak začít s webem jak začít s webem jako restauratér

Webové stránky jsou jako menu vaší restaurace, jako interiéry, které hosta buď příjemně naladí, anebo naopak odradí od toho, aby se u vás navečeřel. Dejte si záležet, aby z vašeho webu na první dobrou chápali, kdo jste, aby nasáli ducha vašeho podniku a na dálku se očima nechali zlákat vaší nabídkou. Jak na to?

Inspirujte se

Každý úspěšný projekt začíná inspirací. Abyste si udělali představu o tom, jak může vypadat web vaší restaurace, porozhlédněte se nejdřív na místech, kde to dělají dobře. Ze zahraničních webů vás oslní minimalistické zpracování stránek newyorské restaurace Raku nebo stránky Rare Bird Rooftop Bar. V Česku do vás inspiraci vdechne web restaurace Dish nebo The Place.

Sami nebo s odborníkem?

Pomocná ruka se vám bude hodit nejen v kuchyni nebo na place. Pokud si nejste jistí svými webovými dovednostmi, svěřte se do rukou odborníka. Zohlední totiž všechny jeho důležité součásti, o kterých vy nemusíte mít ani páru – SEO optimalizaci, správně zvolenou webovou strukturu i volbu webového editoru, přes který si web budete sami spravovat. Pokud vaše představy překročí hranice webového editoru, propojí vás také s někým, kdo vám web nakóduje.

Zjednodušeně máte dvě možnosti – buď investovat větší částku do zpracování webu profíkem, anebo začít web budovat jednoduše pomocí následujícího návodu, kterým vás provedeme krok po kroku.

Doména

Začněte nákupem domény. V ideálním případě by měl název domény kopírovat název vašeho podniku. Ne vždycky je ale doména volná, a tak budete muset experimentovat – pomlčkou, zkráceninou, nebo jiným odlišením. Otestovat si, jestli je doména volná, můžete na stejném místě, kde ji nakoupíte – třeba domeny.cz nebo wedos.cz. Zvažte také, jakou příponu si vyberete – nejlepší volbou jsou .cz nebo .com, které jsou pro Čechy nejznámější.

Nástroj pro správu webu


Jakmile máte koupenou doménu, můžete začít budovat web. Budete k tomu potřebovat webový editor – ty nejjednodušší pro začátek jsou Wix a WordPress. A co je jejich největší výhoda? Mají spoustu šablon navržené přímo na weby pro restaurace a kavárny, které vám pomůžou správně nastavit strukturu. Některé jsou zdarma, za jiné zaplatíte.

Logická struktura webu

Přehlednost webu rozhodne o tom, jestli na něm váš host zůstane a něco si od vás objedná, zarezervuje si místo, anebo ho bezmyšlenkovitě opustí. Po webu by se měl jednoduše pohybovat a neměl by dlouho tápat nad tím, kam kliknout dál. Co by vám na něm nemělo chybět? Úvod s informacemi o vás, vaše nabídka, přehled všech poboček, tlačítko pro online objednávku jídla, rezervace stolu a kontakt.

Textace webu


Textace webu, neboli copywriting, je součástí reprezentace vašeho podniku. Popisky byste proto měli psát stejným stylem, jakým komunikujete i jinde – na sociálních sítích, ve vaší nabídce, v e-mailu, na dárkových poukazech a poutačích před restaurací. Pokud jste stále ještě nenašli svůj “tone of voice” (styl, jakým mluvíte ke svým zákazníkům), poraďte se s odborníkem, nebo najděte mezi svým personálem někoho, kdo si textaci vezme pod svá křídla a naučí se základům.

Myslete na to, že váš příběh je vaše nejsilnější zbraň, skrz kterou si k vám zákazníci udělají citovou vazbu. Buďte autentičtí a upřímní. Vášnivě popište to, jak jste vlastní podnik vybudovali a se stejnou vášní popište taky na jakých principech a surovinách stavíte vaši nabídku. Ale nezapomínejte, že méně je více a složité a příliš dlouhé texty nikdo nečte.

Tip: Zjistěte si taky něco o základech SEO optimalizace a dostaňte se snadněji do hledáčku lidí. Udělejte si, nebo si nechte zpracovat základní analýzu klíčových slov (= slov, které hosté v souvislosti s restauracemi nejčastěji hledají) a elegantně je zapracujte do textace vašeho webu.

Obrázky a videa

I do nich se vyplatí zainvestovat. Představte si váš web jako výlohu, skrz kterou klienty lákáte k návštěvě vaší restaurace. Pěkné fotky vašich jídel budují chuť k jídlu – přiložte je k vašemu online menu, úvodu i do hlavičky webu. Tam budou ještě lépe než fotky fungovat videa, ale nesnažte se je tam dostat za každou cenu (a kvalitu).

Propojte je se sociálními sítěmi

Nezapomeňte web propojit se svými sociálními sítěmi. Přes widget (= doplňková aplikace, kterou stáhnete do webového editoru) si je jednoduše propojte tak, aby se na webu zobrazoval buď odkaz na sociální sítě, nebo klidně i celá zeď vašeho Instagramu. Ta zároveň dobře poslouží taky jako galerie vašich jídel.

Bonusové tipy, které váš web doladí k dokonalosti

Optimalizujte svůj web pro chytré telefony

Až 72 % návštěv je z mobilních zařízení. Jakmile budete mít doladěnou počítačovou verzi, ověřte si, že stejně dobře váš web funguje i v telefonu a na tabletu. Struktura by měla zůstávat přehledná a veškerá důležitá tlačítka (pro online objednávku i rezervaci) by měla být dobře vidět.

Nastavte si pop-up (vyskakující) okno s aktuální nabídkou

Skvělý způsob, jak zaujmout návštěvníky vašeho webu, je představit jim aktuální nabídku v pop-up okně. A co že je to pop-up okno? Jednoduchá reklama, která na zákazníka vyskočí po otevření webu v prohlížeči. Můžete ho použít například pro představení limitované nabídky, rezervaci nebo odběr novinek. Pořádáte nově víkendové brunche? Upozorněte návštěvníky přes okno na limitovaný počet míst a nechte je, aby se na něj přihlásili zadáním svého mailu. E-mailové adresy pak můžete využít k rozesílce aktuální nabídky.

Buďte dohledatelní

Váš vlastní web není jediné online místo, na kterém byste měli být vidět. Dejte si taky dokupy firemní profil na Googlu a Seznamu a nezapomeňte svůj podnik registrovat do Google i Seznam Map. Proč? Lidé, kteří hledají místo, kde se nají, si ho až v 92 % nejdřív “vygooglí”. Jinými slovy, pokud tu nebudete k zastižení, je mnohem menší pravděpodobnost, že se k vám lidé dostanou.

Nevíte si s nastavením firemních profilů rady? Už brzy pro vás připravíme návod.